یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا


نسل جدید گوشی‏های ارزان قیمت در راه است


نسل جدید گوشی‏های ارزان قیمت در راه است
شركت‏های سازنده تراشه اعلام كردند قیمت گوشی‏های تلفن همراه در سال‏های آینده با عرضه تلفن‏های ۲۰ دلاری اوایل سال ۲۰۰۷ به شدت كاهش یافت. هورست پراتش قائم‏مقام طرح‏های ورودی در اینفینئون، تولیدكننده تراشه آلمانی، در این باره می‏گوید: حتی می‏توان گوشی‏های تلفن همراه به قیمت ۱۰ دلار تولید كرد اما فروشندگان عمده تلفن به این كار تمایلی ندارند زیرا مجبور می‏شوند از قسمت‏های ارزان‏تر استفاده كنند و كیفیت پائین‏تر، تصویر مارك آنها را دچار خدشه می‏كند. وی در همایش گوشی‏های بسیار ارزان در بروكسل گفت: هیچ كس كیفیت پایین‏تر را نمی‏پذیرد اما خیلی‏ها با ارائه كاربردهای كمتر مشكلی ندارند. گوشی‏های ارزان قیمت نیروی محركه اصلی بازار تلفن همراه در سال ۲۰۰۵ بودند. تولیدكنندگانی مانند موتورولا مدل‏هایی را با قیمتی كمتر از ۵۰ دلار به مصرف‏كنندگان فروخت كه در بازارهای رو به رشدی عرضه شد. در این بازارها پیش از این مردم نمی‏توانستند هزینه خرید تلفن را تقبل كنند. اینفینئون و رقبایی مانند فیلیپس مشتاق این هستند كه عوامل كلیدی تلفن همراه را تنها در یك تراشه واحد حدود پنج دلاری جمع كنند. پراتش ادامه داد: این تلاش تولیدكنندگان تلفن همراه را قادر می‏سازد یك تلفن كامل را با اجزای بسیار كمتری از ۱۵۰ جزء كنونی مونتاژ كنند. او در تشریح گام بعدی طرح اینفینئون در دستیابی به تلفن‏های ارزانتر گفت: سال ۲۰۰۷ تلفن همراهی تنها با ۵۰ جزء خواهیم ساخت. این شركت در ماه جولای اعلام كرده بود تا اوایل سال ۲۰۰۶ شروع به فروش تلفن‏های ارزان قیمت با كمتر از یكصد جزء می‏كند كه هزینه ۳۵ دلاری كنونی تولید را به كمتر از ۲۰ دلار می‏رساند.
گوشی‏های ۱۵ دلاری در سال ۲۰۰۷
با نصف شدن تعداد اجزای سازنده در سال آینده، قیمت تولید به سرعت كاهش خواهد یافت. پراتش در این باره گفت: مطمئنا سال ۲۰۰۷، قیمت گوشی‏ها به طور قابل ملاحظه‏ای پایین‏تر از ۲۰ دلار خواهد آمد.
او تخمین زد با قیمت تولیدی در این سطح، قیمت فروش نهایی گوشی شامل توزیع و سایر هزینه‏ها ۲۰ دلار یا كمتر از آن خواهد بود. بیشتر مصرف‏كنندگان اروپایی گوشی تلفن همراه خود را مستقیما از اپراتور مربوط دریافت می‏كنند و قیمت خرده‏فروشی براساس هزینه فروش كلی به شركت‏های فروشنده تعیین خواهد شد. فیلیپس تخمین زده است برای آنكه بتواند طرحی در اختیار فروشندگان تلفن همراه بگذارد كه قیمت تولید آن پایین‏تر از ۱۵ دلار باشد، تا سال ۲۰۰۸ طول خواهد كشید. تولیدكنندگان تراشه در حال حاضر برای فروشندگان گوشی تلفن همراه از همیشه مهم‏تر شده‏اند چرا كه آنها اكنون طراحی‏های قابل ارجاعی تهیه كردند كه نرم‏افزار مركزی برای تلفن‏های مدل پایه را دربرمی‏گیرد. تولیدكنندگان نیمه‏هادی‏ها با جمع كردن همه عوامل كلیدی روی یك تراشه واحد همچنین با سازماندهی هوشمندانه اجزای باقیمانده روی سطح كوچكتر هزینه‏ها را كاهش می‏دهند كه فرایند كنترل كیفی را هم تسریع می‏كند. تحلیلگران تخمین می‏زنند تا پایان سال ۲۰۰۵، حدود ۸۱۰ میلیون گوشی تلفن همراه به خریداران فروخته شود كه بسیار بیشتر از حدود ۶۸۰ میلیون گوشی فروخته شده سال گذشته است. اكنون حدود ۲ میلیارد نفر در جهان تلفن همراه دارند. حتی گوشی‏های ارزان‏تر هم بازارهای جدیدی برای خود خواهند یافت. آمیت شاه مدیر استراتژی توسعه بازارهای تلفن همراه در موسسه GSM كه نماینده عاملان فروش گوشی تلفن همراه در جهان است، در این باره گفت: حدود ۳/۵ میلیارد نفر در جهان در مناطقی زندگی می‏كنند كه تحت پوشش آنتن موبایل است اما توانایی خرید گوشی تلفن را ندارند. پراتش گفت: فروشندگان تلفن می‏توانند هزینه‏ها را با استفاده از باتری‏های ضعیف‏تر، پلاستیك‏های درجه پایین‏تر و نرم‏افزارهای محدودتر شبیه به تلفن‏های بی‏سیم خانگی كاهش دهند. اما فروشندگان بزرگ در این كار تردید دارند زیرا از این می‏ترسند كه مشتریان ناراضی هنگام تعویض گوشی اول خود، گوشی بعدی را از مارك دیگری تهیه كنند.
نوشین دیانتی
منبع : مجله گسترش صنعت