پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا


کلیسای زورزور (بارون) ، روستای بارون ، ماکو


كلیسای زورزور در مجاورت روستای بارون (40 كیلومتری جاده آسفالته سیه‌چشمه) بر دامنه شیب تندكوه در ساحل رودخانه زنگمار واقع شده است.
به استناد اظهار نظر شورای خلیفه‌گری، این كلیسا مربوط به قرن دهم میلادی و بنایی است كم حجم و منفرد بر روی ارتفاعات مشرف بر رودخانه فوق و شباهت زیادی به نمازخانه دارد. ارتفاع محلی كه كلیسا در آن قرار گرفته، نسبت به بستر رودخانه حدود 40 متر است. بنای كلیسا طرحی صلیب‌وار دارد و ساختمان آن در دو نمای خارجی و داخلی، دارای سنگ‌های تراشدار منظم به صورت خط‌كشی و فاقد بند ملاط است.
كلیسا از حیث ویژگی‌های معماری، مشابه آثار دیگر دیرهای ارامنه است؛ جبهه داخلی آن دارای 4 تاق با قوس‌های بیضی شكل و 4 نورگیر كوچك در چهار ضلع و گنبدی است با همان مصالح به صورت عرقچین نیم‌دایره‌ای شكل كه قسمت بیشتر آن فرو ریخته است.
این كلیسا به علت احداث سد بارون كه آب آن، ساختمان كلیسا را نیز در بر می‌گرفت، به محل مرتفع‌تری در همان ناحیه انتقال یافته است. صرف‌نظر از انتقال آن كه خود یك هنر مهم از حفظ بناهای تاریخی محسوب می‌شود،‌ دقتی بسیار ظریف نیز در انتقال آن صورت گرفته است، به طوری كه نه تنها هیچ تغییری در بنای مجدد كلیسا صورت نگرفته، بلكه بسیار زیباتر و دقیق‌تر با همان مصالح بازسازی شده است.