دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

روز شمار زندگی داود پیرنیا


روز شمار زندگی داود پیرنیا
داود پیرنیا فرزند حسن پیرنیا ( مشیر الدوله ) نخست وزیر اسبق ایران در سال ۱۲۷۹ شمسی در تهران متولد شد. مادر او شکوه عظمی از خانواده امیر علائی دولو قاجار بود.
داود پیرنیا تحصیل را بطور خصوصی شروع کرد و از محضر اساتید فاضلی بهره مند بود تا این که در مدرسهً سن لوئی دوره دبیرستان را به اتمام رسانید و ضمن تحصیل به زبان های فرانسه و آلمانی و انگلیسی آشنا گردید.
داود پیرنیا که اصول موسیقی کلاسیک و نواختن پیانو و ویلن را فرا گرفت از جوانی به کارهای هنری عشق می ورزید و بعد از سفر به اروپا تحصیلات عالی خود را در دانشگاه لوزان سویس به پایان رسانید و رساله خود را تحت عنوان ( تطبیق قوانین جزا ) با درجه خوب گذرانید و عازم ایران گردید.
داود پیرنیا کارهای اداری و قضائی را در دادگستری شروع کرد و با گروهی از حقوقدانان و وکلای دادگستری کانون وکلای دادگستری را بنیان نهاد و در دولت قوام السلطنه معاون نخست وزیر شد.
داود پیرنیا با گروهی از هنرمندان به تهیه " برنامه گل ها " و " گلهای جاویدان " در رادیو تهران پرداخت که موفق ترین برنامه های هنری در کشور ما بود که یادگار گرانبهائی از آن برنامه ها به جای مانده که ۱۷۵ برنامه گل ها و ۵۸۰ برنامه گل های رنگارنگ مورد استفاده همگان می باشد.
داود پیرنیا دوبار ازدواج کرد که هر دو همسر او فوت کردند. از این دو ازدواج ۹ فرزند به یادگار مانده که اکثراً اهل هنر و موسیقی و نویسنده هستند.
داود پیرنیا در ۱۲ آبان ماه ۱۳۵۰ در ۷۱ سالگی زندگی را ترک گفت و مخصوصاً هنرمندان کشور درگذشت " این اشرف زاده هنرمند " را ضایعه ای تلقی کردند. فرزندان او در نظر دارند یادنامه ای از پدر خود تهیه کنند که خیلی از هنرمندان و سیاست پیشگان نظرات خود را درباره او بیان کرده اند.
منبع : تفریحی