پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

باورهای غلط در مورد بدنسازی


باورهای غلط در مورد بدنسازی
امروزه استفاده از ورزش بدنسازی برای تناسب اندام در اکثر مناطق دنیا رو به افزایش است اما دانستن راهکارهای صحیح پرداختن به این روش و انجام به موقع و به اندازه آن می تواند برای فرد علاقمند به این رشته بسیار مفید باشد.
در این مقاله به بررسی برخی باورهای غلط که در میان بعضی از بدنسازان وجود دارد می پردازیم .
۱) برای نتیجه گیری بهتر و سریعتر باید از داروهای نیروزا استفاده کرد .
این فکر بیشتر از منافع ، برای فرد ضرر و زیان به دنبال خواهد داشت . در بسیاری از باشگاههای بدنسازی استفاده از داروهائی نظیر کراتین به وفور انجام می شود و گوئی این ماده شیمیائی خطرناک و مضر برای بدن ، اصلاً جزو دارو محسوب نمی شود . کراتین با رسوب در ارگانهای حساس بدن که کار تصفیه و دفع مواد زائد را بر عهده دارد باعث لطمات جبران ناپذیری در اعضاء مختلف مثل کبد و کلیه خواهد شد .
۲) هر چه زمان بیشتری در باشگاه حضور داشته باشید نتیجه بهتری نصیبتان خواهد شد .
تمرینات بیش از حد ، رشد ماهیچه ها را متوقف می کند و به جای اینکه بدن شروع به دوباره سازی بافت های ماهیچه ای کند ، آن ها را از بین می برد . ماهیچه های بدن نیاز به استراحت برای ترمیم و دفع مواد زائد دارند . اگر فکر می کنید با تبدیل باشگاه به خانه دومتان نتیجه بهتری خواهید گرفت ، در اشتباهید .
۳) برای قوی تر بودن ، نیاز به جثه بزرگتر داریم .
قدرت و جثه ، هیچ ارتباطی با هم ندارند . تمرین های قدرتی شامل تمریناتی است که هیچ یک باعث بزرگ شدن اندام ها نمی شود . بسیاری از متخصصین این رشته ها عقیده دارند که قدرت عضلانی در حجم و اندازه عضلات نیست و چه بسا افرادی با جثه های کوچک ، دارای قدرت عضلانی بیشتری هستند .
۴) اگر والدین ما اضافه وزن دارند ، ما نیز همینطور خواهیم شد .
چاقی دارای علل متعدد و بی شماری است . یکی از عوامل آن ژنتیک است . اما راههای زیادی وجود دارد تا احتمال چاقی را در خود کاهش دهید . یکی از عوامل مهم برای ( اضافه کردن وزن ، عوامل محیطی مثل پرخوری ، جانشین شدن تکنولوژی به جای کارهای دستی و ورزش نکردن است . باید از بی تحرکی ، نشستن طولانی جلوی تلویزیون و مصرف غذاهای پرچرب و fast food بپرهیزید . از هر امکانی برای افزایش تحرک خود ، حتی پیاده روی ساده ، استفاده کنید .
۵) برای گرفتن نتیجه بهتر ، حتماً باید از تجهیزات جدیدتر استفاده کرد .
انواع مختلفی از تجهیزات ورزشی در فروشگاهی یافت می شود و این انتخاب برای فرد بدنساز را دشوار می کند . شاید باورش برایتان مشکل باشد ولی استفاده از یک جفت دمبل از بسیاری از وسایل باشگاهها مفیدتر است . زمانی که با دمبل تمرین می کنید . عضلات به صورت عمقی و فعالانه عمل خواهند کرد . این وسیله قیمت ارزانی دارد و در همه جا یافت می شود و با آن حتی در منزل نیز می توانید تمرین کنید .
۶) تمرینات عضلانی ، تنها راه برای افزایش حجم عضلات است .
برخی از بدنسازان با اصطلاح ورزش های قلبی - عروقی یا کاردیو آشنائی دارند . درست است این گونه ورزش ها ماهیچه سازی را کمی دشوار می کند ولی با انجام این تمرینات می توانید به ماهیچه سازی نیز بپردازید . ورزش هائی که تحت عنوان قلبی - عروقی در باشگاه انجام می شود . بیشتر برای سوزاندن چربی و افزایش ضربان قلب مؤثر است . می توانید آنها را کوتاه تر ولی سریعتر انجام دهید . این کار به قدرتی شدن تمریناتتان کمک خواهد کرد .
۷) فقط برای کاهش چربی زائد اطراف شکم ، باید ورزش های مخصوص عضلات شکم را انجام داد .
چربی زائد اطراف شکم با انجام هر گونه فعالیت و تحرک تحت تأثیر قرار می گیرد . در واقع این چربی به صورت ذخیره ای برای بدن است که در صورتی که فردی فعالیت جسمی بیشتری از سابق انجام دهد ،‌ این چربی ها به مصرف خواهند رسید .
۸) ماهیچه می تواند به چربی و چربی به ماهیچه تبدیل شود .
این دو کاملاً از نظر ساختاری با هم متفاوت هستند . امکان ندارد که این دو به هم تبدیل شوند . ساختن عضله و تحلیل چربی ۲ عمل کاملاً متفاوت در بدن هستند . برای سوزاندن چربی باید بیش از میزان مصرفتان کالری بسوزانید.
۹) برای قویتر شدن و حجیم شدن عضلات باید تا آخرین حد از آنها کار کشید .
عضلات همانطور که گفته شد دارای توانائی و قدرت محدودی هستند نیاز به استراحت پس از فعالیت های سنگین دارند . در واقع علم جدید بدنسازی با رعایت این اصول به طراحی ورزش های هوازی و بیهوازی می پردازد . باید بدانید که عضلات برای دفع مواد زائد حاصل از فعالیت به دوره های استراحت نیاز دارند . به خاطر داشته باشید که با رعایت اصول علمی در ورزش می توانید به حداکثر کارائی جسمی و روحی لازم برسید .
منبع : واحد مرکزی خبر