یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

چگونه وبلاگ بسازیم؟


چگونه وبلاگ بسازیم؟
وبلاگ ساختن یک کار ساده است.
وارد blogsky.com یا Persianblog.com شوید و عضویت در سایت را بزنید. در حال حاضر که blogsky عضو نمی پذیرد. پس می توانید به همان Persianblog.com مراجعه کنید.
عضو شدن در پرشین بلاگ بسیار ساده است. (تمام گزینه ها فارسی اند به هر حال اگر مشکلی داشتید اعلام کنید)
حال در پرشین بلاگ پس از وارد شدن وارد صفحه ای می شویم که مطلبمان را درآن یادداشت می کنیم.
برای فرستادن مطلب هم فرستادن یادداشت را می زنیم.
▪ نکته ی مهم: بهتر این است که مطلب یا مطلب هایمان را با گزینه ی فرستادن یادداشت وارد کنیم و در آخر از سمت راست وبلاگ در منوی پرشین بلاگ بازسازی وبلاگ را بزنیم.
● بازسازی وبلاگ چیست؟
کاربرد بازسازی وبلاگ این است که شما با فرستادن یادداشت تنها آن را ثبت کرده اید و در صفحه ی وبلاگتان نمایش داده نمی شود که با گزینه ی بازسازی وبلاگ مطالب جدید و تغییرات جدید در وبلاگ نشان داده می شود.
گزینه های تنظیم قلم.
در صفحه ی تنظیم یادداشت گزینه های مختلفی وجود دارد که اکثر آنها شبیه Word هست و بسیار آسان. مثل Bold ، Italic یا Underline.
اما گزینه هایی مثل تنظیم جدول، ایجاد عکس و یا لینک دادن وجود دارد که با آن به زودی آشنا می شویم.
پس از هر بار فرستادن مطالب، آنها در پایین صفحه ثبت می شوند.
در وبلاگ مطالب از پایین به بالا نمایش داده می شوند.
پس قدیمی ترین آن است که پایین ترین است.
در حال حاضر اکثر سایتها اینگونه هستند.
جلوی هر مطلب ثبت شده سه گزینه وجود دارد:
۱) تنظیم
۲) حذف
۳) نظرات.
تنظیم و حذف که معلومند. در تنظیم می تونانید مطلب را Edit کنیم. دز پایان هر مطلب یک نظر بدین وجود دارد که دیگران در آن نظر می دهند. Persianblog یک خوبی عالی دارد و آن اینکه هر مطلبی که ثبت می شود در صورت وجود نظرهای جدید با آبی Bold شده اعلام می کند.
اما گزینه های سمت راست صفحه:
▪ بازسازی وبلاگ:در قبل با آن آشنا شدیم.
▪ انتخاب قالب: هر وبلاگ یک قالب (شکل کلی) دارد که مطالب بر اساس آن کد بندی می شوند. شما می توانید به راحتی در قسمت انتخاب قالب ، قالب مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید.
▪ ویرایش قالب: برای قالب نویسی احتیاج است که یک زبان برنامه نویسی بلد باشید که برای وبلاگ زبان پایه HTML مخفف Hyper Text Markup Language به معنای زبان برنامه نویسی ابرمتن می باشد. قالبا CSS هم برای یادگیری بسیار خوب است و کار شما را راحت می کند. اما لازم است که شما این دو زبان را یاد بگیرید که حتما در اولین فرصت لینک سایتهای آموزشی را خواهم داد.
▪ مدیریت یادداشتها و پیامها: با کلیک بر این گزینه به صفحه ی اصلی می روید.
▪ دفترچه یادداشت: معمولا به عنوان یک دفترچه یادداشت استفاده می شود و یادداشتها را ذخیره می کند. می شود گفت:دفترچه یادداشت یک وبلاگ نویس.
▪ مشخصات شخصی: در اینجا می توانید Password تان را عوض کنید. (و گزینه های دیگر....)
▪ تنظیمات وبلاگ:گزینه هایی همچون تعداد یادداشتها در صفحه،ای میل، نوع آرشیو و......
▪ ثبت در فهرست کاربران:شما می توانید به راحتی وبلاگ خود را عضو کاربران کنید تا در صورتی که کسی Search کرد درون سایت پرشین بلاگ، وبلاگ شما را جزو موضوعان بیاید و وبلاگ خود را جزو یک گروه خاص قرار دهید.
● آرشیو و مدیریت آرشیو:
یکی از قسمتهای مهم وبلاگ آرشیو می باشد. در صورتی که آرشیو را در قسمت تنظیمات وبلاگ روی هفتگی یا ماهانه تنظیم کرده باشید این قسمت پدیدار می شود.
کار بازسازی آرشیو همانند بازسازی وبلاگ است. یعنی شما با کلیک بر آن آرشیو های جدید را در معرض دیدی می گذارید.
شما می توانید قالب آرشیو را هم همانند وبلاگ تغییر دهید. چون آرشیو صفحه ای جدا دارد (در پرشین بلاگ)
▪ خروج از سایت: در واقع شما Log Out می کنید و خارج می شوید.
▪ حذف وبلاگ:وبلاگ شما به کلی حذف می شود.
▪ وبلاگ شما:وبلاگتان را در صفحه ای جدا باز می کند.
حالا اشاره می کنیم به اینکه لینک چیست؟
حتما می دانید لینک چیست. با کلیک بر آن به صفحه ای جدید می روید . مثلا با این لینک به Pc۲۰۰۴ می روید.
خب برای لینک دادن ابتدا متنی که می خواهید به صورت لینک در آید بلوک کنید عکس کره ی زمین که گیره زده شده بزنید و بعد آدرس را بدهید. در منوی بعدی _blank باعث می شود لینک در صفحه ای جدا باز گردد.
● حال با عکس آشنا می شویم.
در اینترنت برای عکس به نمایش گذاشتن باید آدرس عکس را بر روی اینترنت بدهید. برای یافتن آدرس عکس روی عکس مورد نظر در اینترنت کلیک راست کرده URL عکس را کپس مس کنید. سپس در وبلاگتان عکس کوه را شده و URL عکس را کپس می کنید(URL یعنی آدرس عکس)
اما اگر عکس بر روی هاردمان باشد چی؟ باید از طریق سایتهایی عکستان را Upload کنید یعنی وارد اینترنت نمایید. کافیست در گوگل سرچ کنید:Upload-File به راحتی برای شما کلی سایت می آورد.
می توانید از نرم افزارهایی مخصوص این کار استفاده کنید.
یک سایت Upload:Sharemation (اما من پیشنهاد می کنم در گوگل سرچ کنید.)
فونت (قلم ) مناسب برای کار، Tahoma سایز ۹pt است که متاسفانه به صورت نمایشی در پرشین بلاگ نیست. باید در Word مطلبتان را با Tahoma و فونت ۹ (چون مبنای سایزهای Word بر مبنای pt است ) تایپ کنید و بعد در پرشین بلاگ کپی کنید.
▪ یک روش تبلیغ وبلاگ:
از طریق قسمت کاربران پرشین بلاگ در وبلاگها نظر دهید و کم کم وبلاگ را گسترش دهید. چه بسا بعد از مدتی تصمیم به ساخت سایت بگیرید.
در صورتی که در بلاگ اسکای ثبت نام کردید بگویید تا آن را نیز توضیح دهم.
منبع : دنیای کامپیوتر و اینترنت