پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

تاثیر توت در رفع تشنگی


تاثیر توت در رفع تشنگی
توت میوه ای خوشمزه، شیرین و مطبوع بوده و دارای مواد مفیدی مثل پتاسیم، منیزیم، كلیسم، فسفر و مقداری آهن و مواد قندی می باشد كه ارزش دارویی آن را چند برابر می كند. میوه خشك شده آن نیز از تنقلات مفید محسوب می شود. توت برای افرادی كه مبتلا به قندخون می باشند ضرری نداشته و افراد چاق نیز می توانند از این میوه استفاده كنند البته به این شرط كه توت را قبل از غذا با یك لیوان آب و یا یك استكان چای مصرف نمایند تا مانع پراشتهایی اینگونه افراد بشود.
توت حاوی فسفر بوده و بنا به این علت یك میوه عالی برای افرادی است كه به كارهای فكری مشغول می باشند. توت مدر، ملین، انرژی زا، ضدسوءهاضمه، تصفیه كننده خون، مقوی نیروی جنسی، كبد و طحال بوده از خشكی دماغ نیز جلوگیری می كند.
در طب كتب سنتی ذكر شده است كه برای محكم كردن لثه ها و جلوگیری از كرم خوردگی دندان ها بهتر است كه از مضمضه جوشانده برگ توت و یا از صمغ درخت توت استفاده نمایید در این مورد باید صمغ توت را خوب بجوید.
مصرف توت در موارد زیر تاثیر درمانی دارد: تشنگی زیاد، ضعف اعصاب، مسمومیت، زخم معده و روده، ضعف حافظه، حصبه، آبله و ناراحتی ریه. خوردن توت علاوه بر رفع حساسیت بدن و نارسایی كبد به دفع سموم بدن و مواد سمی مثل اسید اوریك، اوره و درمان نقرس ،كلسترول و ... نیز كمك می كند. توت خشك در رشد كودكان و تامین انرژی حیاتی و حفظ تندرستی سالمندان اثر بسزایی داشته و فعالیت كبد و قلب و كلیه را تنظیم می كند.
خوردن توت بعد از یك غذای سیر موجب سوءمزاج می شود. اشخاصی كه صاحب طحال ضعیف می باشند در مصرف توت باید احتیاط كنند و زیاده روی در مصرف توت موجب ناراحتی معده، قلب، اسهال و تولید صفرا می شود.
باید دقت شود كه توت را چه موقع مصرف كنید؛ توت كه برای تقویت اشتها موثر است اگر با پر بودن معده مصرف شود سبب سوءهاضمه می شود. بنابراین در زمان و مكمل غذایی توت خشك در هنگام مصرف باید دقت كرد.
منبع : روزنامه جوان