پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

سویا در نقش قرص ضد بارداری


سویا در نقش قرص ضد بارداری
سویا مانند نخود فرنگی وسایر لگومها منبعغنی از استروژن ها ( هورمونها یزنانه ) است و بنابراین احتمالا میتواندمانعی برای باروری باشد یا در دوران یائسگی كمكی برای جانشینی استرژن نماید . در ازمایشی كه پزشكان هاروارد و دوك با بودجه تخصیص یافته از طرف موسسه ملی بهداشت امریكا نموده اند به گروهی از زنان در دوران یائسگی مقدار كمی از فراورده های سویا تجویز كردند برای اینكه ببینند ایا سطح هورمونی انها بالا میرود یا خیر . این ازمایش هنوز در جریان است. ضمن این كه هورمونهای طبیعی موجود در سویا ممكن است به عنوان داروی ضد باروری اثر داشته باشد ابتدا درجریان مطالعه ای كه در باغ حش سین سیناتی روی گربه های خارجی انجام می شد این جانوران غالبا نازا بودند . در پی گیری برای پیدا كردن دلیل این كه چرا این جانوران غالبا نازا هستند محققان كشف كردندكه ۵۰ درصد غذای روزانه انها از سویا و فراورده های ان كه مملو از استروژنهای گیاهی است تهیه می شده است . پس از اینكه جیره سویای غذای انها با خوراكهای مرغ و جوجه جانشین شد طظرف مدت كمی علایم افزایش احساس باروریو سایر علامی مربوط به فعالیتهای هورمونی در گربه ها ظاهر دش . در عین حال با اینكه اصولا افزایش خوردن بقولات و حبوبات در این راستا هنوز مجهول است. در پی حل این معما محقق دیگری دریافته است كه اگر دردراز مدت مرتبا مقدار خیلی كمی خوراكی های گیاهی استروژن دار خورده شود ممكن است ایر ضد استروژن نداشته باشد و اثار ناخوش ایند سرطان زایی غذاهای مملو از استروژن كرا كاهش دهد .نظریه این است :
خوردن مقدار كمی از خوراكی های دارای استروژن ممكن است نسوج پستان را در مقابل اسیب مقدار زیادی ایستروژن مقاوم و غیر حساس نماید . نظیر خوردن مقدار خیلی كمی از مواد الرژی زا كه انسان رادر عمس العمل های الرژی زایی مقدار زیادی ان مواد مقاوم و غیر حساس می نمایند .
این نظریه ممكن است یكی از دلایلی باشد كه زنانی كه گیاه خوارند و مرتبا سویا میخورند خیلی كمتر به سرطان پستان مبتلا می شود . به هر حال با ااین كه حقایق امر هنوز به طور كامل روشن نیست عقیده غالب دانشمندان این است كه هورمونهای موجود در سویا و سایر انواع مشابه احتمال اثار بیولژیك عمیقی دارد و جا دارد كه تحقیقات در این مورد در سطح گسترده ای ادامه یابد .
توجه : انواع فراورده های سویا كه در این بحث اشاره شده
شیر سویا ، شیر بریده سویا ، ارد سویا ، بلغور سویا ، سویای بوداده ، پروتئین سویا ، سوس سویا ، سویای تخمیر شده ، جوانه سویا ، وسایر انواع دیگر فراورده های سویا می باشد.
به چه میزان ؟ : خوردن روزی یك كاسه متوسط سوپ خمیر سویا ( میزو ) خطر سرطان معده رادر ژاپنی ها ۳۰ درصد كاسته است و اگر ۶ بار در هفته از فراورده های سویا هر نوع كه باشد استفاده شود كلسترول بالا در خون را تا ۲۰ درصد كاهش میدهد.
استادمیرحیدر
منبع : موسسه اطلاع‌رسانی طعام اسرار