یکشنبه, ۲۶ فروردین, ۱۴۰۳ / 14 April, 2024
مجله ویستا


نگرانی سراج از صلوات های فالش


نگرانی سراج از صلوات های فالش
"حسام الدین سراج" در برنامه صبحگاهی "مردم ایران سلام" گفت : چرا مردم ایران صلوات را دسته جمعی به صورت آهنگ نمی خوانند ، در حالی كه مردم اروپا مراسم مذهبی خود را به صورت آهنگ با پیانو برپا می كنند كه انسان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
"سراج" افزود : من توصیه ای به مجتهدین نمی كنم ، اما باید پذیرفت كه موسیقی یك ضرورت عقلی است و هنر و موسیقی جدای از جامعه نیست.
وی با انتقاد از مدیریت فرهنگی كشور تصریح كرد : اگر بخواهیم بشناسیم كه كشوری دارای فرهنگ است باید به تعداد سالن های موسیقی آن ها توجه كنیم.
وی افزود : در كشورهای اروپایی سالن های موسیقی فراوانی وجود دارد كه نشان از موسیقی دوستی این مردم دارد، در صورتی كه در كشور ما حتی یك سالن مختص موسیقی یافت نمی شود.
وی هم چنین از وزارت فرهنگ و صدا و سیما بخاطر اینكه در ۲۷ سال اخیر ذائقه مردم را تغییر داده اند، انتقاد كرده است.
انتقاد به صداوسیما و وزارت ارشاد اسلامی به خاطر اینکه ذائقه موسیقایی مردم را تغئیر داده اند مدت هاست از دهان فعالان موسیقی بیرون می آید اما معلوم نیست عده ای که همیشه اینگونه صحبت ها را بیان می کنند همیشه در صف اول همکاری با صدا و سیما هستند.
پس از نه سال انتظار برای تكمیل قطعه‌ی آواز "پل مك‌كارتنی"، وی بالاخره جایزه‌ی بهترین اثر كلاسیك موسیقی را برای چهارمین آلبوم كلاسیك‌اش با عنوان "قلبم را ببین" دریافت كرد.
اسطوره‌ی سابق بیتلز، در این مسابقه‌، هنرمندانی همچون استینگ، كاترین جنكینز، الفی بو و برایان ترفل را پشت سرگذاشت.
این جایزه توسط شنونده‌های رادیو كلاسیك و خواننندگان مجله‌اش تهیه شده بود و پل گفت اگر آن وقتی كه در لیورپول یك پسربچه‌ی عادی بودم، به من می‌گفتید كه در تالار آلبرت چنین جایزه‌ای را دریافت می‌كنم، باور نمی‌كردم.
قبل از اجرای نت بالای اپرا استایل و ترك صحنه مك‌كارتنی به شوخی گفت: چقدر پدر و مادرم به من انتخار خواهند كرد!
اركستر فیلارمونیك برلین به‌رهبری سیمون رتل جایزه بهترین آلبوم كلاسیك‌ سال را به خاطر اجرای "سیاره‌ها" اثر هولست دریافت كند.
جایزه‌ی بهترین آلبوم سال، تنها جایزه‌ای است كه توسط عموم مردم انتخاب می‌شود و جوایز دیگری براساس تصمیم‌گیری كارشناسان موسیقی اهدا می‌شوند.
«محمدحسین احمدی»در گفت‌وگو با فارس در خصوص بازخوانی تصانیف پاپ گذشته گفت:ما به چنین آثاری مجوز نمی‌دهیم وشاید صدا و سیما هم عدله‌ای برای این قضیه پیدا كرده است.
مدیركل دفتر موسیقی ارشاد بیان داشت: بعضی از برنامه‌ها و تدابیر صدا و سیما مورد تایید هنرمندان موسیقی نیست.ما در دفتر موسیقی و شعر آرشیو بسیار غنی از این نوارها به خصوص از بعد فنی و هنری داریم اما تا كپی رایت و حق مولف رعایت نشود و تاییدی صاحبان اثر گرفته و در پرونده ثبت نشود،اقدامی صورت نمی‌گیرد.
وی با اشاره به برنامه گلها افزود:در دیداری كه با «بیژن ترقی»داشتم ایشان تاكید می‌كرد كه برنامه گلها كه برای هنرمندان فاخر موسیقایی این مرز و بوم بود جایگزین این آهنگهای مبتذل لس آنجلسی كه از صدا و سیما پخش می‌شود، بشود.چرا كه وقتی شهروند ما با موسیقی فاخر و موسیقی هنری مواجه شود چنین كارهای پایینی به نام پاپ را گوش نمی‌كند.
ایشان مشخص نکرده اند که کدام یک از تولیدات لس آنجلس از تلویزیون دولتی ایران پخش شده و همینطور منظور خود از کار های پائین را مشخص نکرده اند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر امروز در بیانیهای از ایران خواست که فورا هاله اسفندیاری محقق ایرانی- آمریکایی را آزاد کند و به او اجازه دهد به تا به ایالات متحده بازگردد. دیده بان حقوق بشردراین بیانیه همچنین نگرانی خود را ازاینکه اسفندیاری هدف بازداشت سرخود وهمچنین بازجویی های قهری قرارگرفته ابراز داشته است.
در روزهشتم می، مامورین وزارت اطلاعات اسفندیاری را برای بازجویی احضارکردند وبدون ارائه توضیح وحکم، اورا بازداشت کردند وبه زندان بدنام اوین درتهران انتقال دادند. جایی که دیده بان حقوق بشر مواردی از شکنجه وآزارواذیت زندانی ها رامستند کرده است. پیش ازدستگیری اسفندیاری، مقامات وزارتخانه او را کرارا در دفتر خود درخیابان آفریقا (جردن) ودپس ازآن درساختمان خیابان خواجه عبدالله انصاری، بازجویی کرده بودند.
گروه دستان به همراه بانو پریسا خواننده مشهور ایرانی روز ۱۲ خرداد (دوم ژوئن) در جشنواره بین المللی فز مراکش به روی صحنه خواهد رفت. به گزارش پایگاه خبری فرهنگ و آهنگ٬ سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فز (Fes) امسال از یازدهم خرداد به مدت ۹ روز در شهر فز واقع در غرب کشور مراکش برگزار خواهد شد. این فستیوال هم‌اکنون به عنوان معتبرترین جشنواره موسیقی‌های آئینی ملل مختلف شناخته می‌شود و گروه دستان تنها نماینده کشورمان در این دوره از برگزاری جشنواره محسوب می‌شود
منبع : دو هفته نامه فریاد


همچنین مشاهده کنید