چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

چرا همیشه در رژیم غذایی هستید؟


چرا همیشه در رژیم غذایی هستید؟
● رژیم‌های یویویی و مقاومت به درمان
شاید شما افراد زیادی را بشناسید که سال‌هاست که در رژیم هستند. این افراد معمولا عادت دارند که هر وقت احساس خطر می‌کنند یا وزنشان در مدت محدودی افزایش می‌‌یابد، دست به یک رژیم سخت می‌زنند ولی پس از مدتی انگیزه لازم را از دست می‌دهند و به رژیم غذایی معمول خود بر گشته و افزایش وزن مجدد پیدا می‌کنند. رژیم‌های سخت که با کاهش شدید انرژی دریافتی همراه است مورد علاقه خیلی از افرادی است که از افزایش وزن شدید رنج می‌برند چراکه آنان تصور می‌کنند با این شیوه خود را در یک فرصت محدود برای شرکت در مراسمی ویژه آماده می‌کنند. ولی از آنجا که این نوع رژیم‌ها، با زندگی متعارف کاملا منافات دارد مدت طولانی ادامه نداشته و اگر هم موفقیت زودگذری داشته باشد وزن کاهش یافته سریعا باز می‌گردد. به این رژیم‌هایی که با کاهش وزن و افزایش وزن‌های مجدد همراه است رژیم‌های «یویویی» می‌گویند.
این شکل از رژیم در زنان شایع‌تر از مردان است. مطالعات گذشته نشان می‌دهد: زنانی که وزنشان نوسان دارد نسبت به زنانی که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی قرار دارند!
یکی از مطالعاتی که اخیرا در مجله متخصصین قلب آمریکا به چاپ رسیده است نشان می‌‌دهد، رژیم غذایی یویویی خطر بیماری‌ها و حمله قلبی را در زنان افزایش می‌‌دهد. آنها دریافتند، کاهش وزن حدود ۵ کیلوگرم در سه دوره رژیم یویویی و سپس بازگشت همین میزان وزن، این ریسک را حدود ۱۲ درصد افزایش می‌‌دهد. به نظر می‌رسد، ارتباط اصلی این است که این نوع رژیم باعث کاهش کلسترول خوب خون «HDL» می‌‌شود. HDL یکی از فاکتورهای اصلی محافظتی علیه بیماری‌های قلبی است. دیگر مطالعات نیز ارتباط مشابهی را بین رژیم «یویویی» و بیماری‌های قلبی نشان داده‌اند و همچنین ارتباطات احتمالی نیز بین فشارخون بالا، دیابت و نیز سنگ کیسه صفرا و رژیم‌های نوسانی یا یویویی وجود دارد.
از عوارض دیگر رژیم‌های یویویی آن است که ادامه دادن این رژیم به مدت طولانی سبب کمبود مواد مغذی مانند کلسیم (که ممکن است در طولانی مدت شما را مستعد بروز بیماری پوکی استخوان کند) یا چربی‌های ضروری امگا (که سلامتی را از راه‌های گوناگون تحت تاثیر قرار می‌دهند) شود.
با این وجود، این تاثیرات مضر ممکن است برای زنان و همچنین مردان نیز صحت داشته باشد که وزن خود را دریک دوره‌ای از زمان خیلی پایین نگه می‌دارند (بدون yo-yo ). رژیم غذایی yo-yo ممکن است ازنظر روانی نیز مضراتی داشته باشد، به این دلیل که سبب به وجود آمدن احساس ناامیدی، گناه، افسردگی و عصبانیت می‌‌شود.
اما خبر خوشایند این که، هیچ گاه برای جبران این آسیب‌ها دیر نیست. اگر در حال حاضر وزن شما مناسب است، از یک رژیم غذایی متعادل که کالری آن نیز خیلی پایین نباشد، پیروی کنید و به طور منظم ورزش‌هایی که موجب ساخت ماهیچه و در ضمن کاهش وزن می‌شود را انجام دهید. به این طریق می‌توانید میزان کلسترول و نیز مواد مغذی خود را بهبود بخشید. درضمن با توجه به سن و دیگر فاکتورها، حتی خواهید توانست تراکم استخوانی خود را افزایش دهید. همچنین تجویز ریزمغذی‌های ضروری در هنگام رژیم می‌تواند از آثار مخرب رژیم‌های غیرمنطقی جلوگیری کند، لذا برای دریافت و نیز نحوه اضافه نمودن این ریزمغذی‌ها با پزشک متخصص خود مشورت کنید.
خیلی از افراد چاق که سال‌هاست رژیم می‌گیرند از اینکه بدنشان مقاوم به درمان شده است ناراحتند. این عقیده که رژیم غذایی یویویی سوخت و ساز بدن شما را کاهش می‌‌دهد، در حال حاضر به یک اصل تبدیل شده است، اما این موضوع کاملا هم صحیح نیست. اگر شما وزن کم کرده و مجددا آن وزن کم شده، بازگردد، بدن شما بعد از رژیم گرفتن و بازگشت وزن، نسبت به زمان قبل از رژیم، محتوی بافت ماهیچه‌ای کمتر و در مقابل دارای چربی بیشتری می‌‌شود. این موضوع به این دلیل رخ می‌دهد که هنگامی که شما وزن کم می‌‌کنید، هم بافت ماهیچه‌ای و هم چربی را از دست می‌دهید ولی در بیشتر افراد هنگامی که وزن کم شده مجددا بر می‌‌گردد، بیشتر چربی اضافه می‌کنند. چربی از نظر متابولیکی، کمتر از بافت ماهیچه‌ای فعال است و بنابراین کاهش وزن‌های پیاپی و متعاقب آن افزایش وزن، باعث می‌‌شود کسی که به این نحو رژیم می‌گیرد، میزان متابولیسمش کاهش یافته و کاهش وزن نیز در دفعات بعد دشوارتر شود.لذا راه حل این موضوع ورزش کردن است.
● ۴ توصیه رژیم نوین
۱) از آخرین وزنی که دارید خوشحال باشید اگرچه حتی خیلی پایین هم نباشد.
۲) در ابتدا، یک کاهش وزن مستمر و نیز آهسته در حدود دو تا سه کیلوگرم در ماه را هدف قرار دهید، این امر با رعایت کردن یک رژیم غذایی مناسب که روزانه در حدود ۵۰۰ کالری از کل کالری دریافتی شما را کاهش می‌‌دهد رخ می‌‌دهد. بدانید که هر چقدر شما به وزن انتخابی خود نزدیکتر می‌‌شوید، کاهش وزن نیز به میزان قابل توجهی کند می‌‌شود.
۳) ورزش‌های هوازی منظم و نیز کاهش‌دهنده وزن را برای کمک به سوختن کالری و نیز افزایش بافت ماهیچه‌ای در برنامه خود قرار دهید. ورزش منظم و حساب شده می‌تواند شما را از سال‌ها یاس و ناامیدی به‌دلیل کاهش و افزایش وزن‌های مکرر نجات دهد.
۴) انگیزه خود را درراستای دست یابی به هدفتان تقویت کنید. چرا که در رژیم غذایی نگاه منفی ناشی از تجربیات ناموفق گذشته، راه حلی برای شما نخواهد بود و از آنجا که در رژیم غذایی، شما بازیگر اصلی هستید نه پزشکتان، لذا با انگیزه بالا مشکلات گذشته خود را به فراموشی بسپارید.
منبع : مجله خانواده سبز


همچنین مشاهده کنید

سایت زومیتسایت تابناکروزنامه توسعه ایرانیسایت تاپ نازسایت رکناخبرگزاری ایسناسایت فراروسایت سلام نوروزنامه دنیای اقتصادسایت ورزش سه