شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

مزدا ۳ - قدرت ،زیبایی ، کیفیت!


مزدا ۳ - قدرت ،زیبایی ، کیفیت!
مزدا ۳ ، محصول سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ کمپانی بزرگ خودروسازی مزدا پس از یک سال حرف و حدیث پیرامون مونتاژ شدن یا نشدنش در ایران خیال همه رو راحت کرده و قراره به زودی در کشور مونتاژ بشه .
بهمن خودرو که پیشینه ی نه چندان حرفه ای در بین خودرو سازان ایرانی داره نامزد همکاری با مزدا است ، سابقا همکاری موفق بهمن موتور با مزدا که منجر به تولید مزدا ۳۲۳ شده بود با استقبال خوبی مواجه شد و با توجه به مشخصات فنی و رفاهی مزدا پیش بینی می شه این خودرو تحولی عظیم در بین خودرو های کلاس متوسط در کشور باشه .
● معرفی :
مزدا ۳ خودرویی است که تا کنون ۳ بار در لیست ۱۰ خودروی برتر اروپا قرار گرفته و توانسته توجه عموم را هم از نظر قیمت و هم از کیفیت جلب کند همچنین سلاح قدرتمندی برای مزدا برای روبرویی با فولکس واگن ، تویوتا و جنرال موتورز به شمار می رود .. خودرویی خانوادگی ، قدرتمند و در عین حال بسیار زیبا و خوش قیمت در بین رقیبان .
استایل و پلت فرم بدنه ی مزدا بر اساس خودروی مفهومی MX-Sportif بنا شده ، این خودرو به صورت جدی در سال ۲۰۰۴ بین مردم مطرح شد و هم اکنون در سه مدل سدان ، صندوق دار و هاچ بک تولید می شود .
مزدا ۲۰۰۷ مدلی دوباره طراحی شده می باشد ، طراحی جلوپنجره مشبک ، بدنه ی مستحکم تر ، طراحی جدید سپر جلو ، مه شکن های مربعی شکل و همچنین LED های ترکیبی رنگ در قسمت عقب خودرو از جمله تحولات مدل ۲۰۰۷ مزدا ۳ نسبت به مدل های قبلی می باشد . تودوزی داخلی این خودرو به رنگ طوسی تغییر یافته و کنسول راه راه از مدل های جدید طراحی داخلی مزدا ۳ می باشد ، از نظر سیستم صوتی ، مزدا ۳ با افزایش نیرو و استفاده از نیروی کمکی از یک نیروی ۱۲ ولت ورودی بهره می برد .
از مزدا ۳ در بهمن خودرو با نام زوم زوم نیز یاد می شود که در اروپا این اصطلاح را به خدمات پس از فروش تویوتا نسبت می دهند که نشانگر مشتری سالاری می باشد .
● مشخصات فنی :
مزدا ۳ از موتور LFX که یکی از موفق ترین موتور های آزمایش شده تولید مزدا می باشد بهره می برد ، این موتور ۴ سیلندر است و حجمی معادل ۱۹۹۹ سی سی دارد (۲.۰ لیتر) ، حداکثر قدرت مزدا ۳ ، ۱۴۸ اسب بخار می باشد که در نوع خودش بی نظیره و در خودرو های کلاس ۲۰۰۰ سی سی یک پدیده به شمار می آد .
حداکثر گشتاور این خودرو ۱۸۷ نیوتون ، معادل ۴۰۰۰rpm می باشد ، مزدا ۳ همونطور که از همه ی خودرو ها انتظار می ره سیستم سوخت رسانی انژکتوری داره و بنزین استاندارد برای مصرف در این خودرو بنزین بدون سرب با عدد اکتان ۹۵ است ، همچنین این خودرو دارای باکی با ظرفیت ۵۵ لیتر بنزین می باشد .
مزدا ۳ از سیستم انتقال قدرت ۴ سرعته اتوماتیک با کنترل الکترونیکی بهره می برد و نکته ی ویژه ای که در مورد سیستم انتقال قدرت این خودرو می شه متذکر شد انتخاب تعویض دنده دستی یا اتوماتیک توسط راننده است .
از نظر سیستم ترمز خودروی قدرتمندی به نظر نمی رسه چرا که تنها سیستم چشم گیر ترمز این خودرو ABS (ترمز ضد قفل) می باشد ، همچنین ترمز جلو ی مزدا ۳ دیسکی خنک شونده و ترمز عقب دیسکی می باشد .
● ضریب اطمینان و امنیت :
مزدا ۳ از جمله خودرو های مطمئن و امن به شمار نمی رود و نتایج شرکت در تست های امنیت گواه بر این مدعاست ، این خودرو در تست ضربه به کناره ها و جلو ی خودرو با ماکزیمم سرعت (تست تصادف )
Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) و همچنین در تست بین المللی National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) نمره ی قابل توجهی کسب ننموده پس از نظر امنیت خودرو زیاد مطمئنی به نظر نمی رسه ، البته با توجه به شتاب و سرعت بالای خودرو .
● امکانات رفاهی :
مزدا ۳ نام خودروی خانوادگی را به یدک می کشد و به مقتضای این امر از امکانات رفاهی خاص یک خودروی خانوادگی و یا حتی بیش تر بهره می برد که ضامن رفاه و آسایش بیش تر دارندگان خودرو می باشد .
● مشخصات عمومی و امکانات مزدا ۳ :
۱) فرمان الکترو-هیدرولیک
۲) ۶ کیسه هوا (جلو ، جانب ، پرده ای)
۳) سیستم تهویه مطبوع کنترل اتوماتیک
۴) شیشه بالابر برقی ۴ درب
۵) نشانگر دمای داخل و بیرون
۶) مه شکن جلو عقب
۷) ساعت دیجیتال
۸) تنظیم ارتفاع صندلی راننده
۹) آینه جانبی برقی با گرم کن
۱۰) کیلومتر شمار اسپورت (سفیدرنگ)
۱۱) قفل مرکزی و ریموت
۱۲) فرمان قابل تنظیم ۴ جهت
۱۳) سوییچ با قابلیت جمع شوندگی
۱۴) کنترل سیستم پخش بر روی فرمان
۱۵) سیستم قفل دوبله
۱۶) چراغ های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع
● قیمت و هزینه های نگهداری در اروپا :
قیمت پایه این خودرو در اروپا از مدل ۲۰۰۰ سی سی این خودرو تا ۲۳۰۰ سی سی این خودرو و بین تمامی مدل های ۵ درب و سدان و صندوق دار ، از ۱۳ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان متغیر است .
و با نظر های کارشناسانه در صورتی که شخصی قصد نگه داری این خودرو را تا ۵ سال داشته باشد هزینه های زیر گریبان گیر دارنده خودرو خواهد شد (در اروپا) :
از نظر بیمه حدود ۱ میلیون تومان ، استحلاک حدود ۹۰۰ هزار تومان ، پرداخت قبوض : حدود ۵۰۰ هزار تومان ، هزینه ی سوخت ۶ میلیون تومان ، تنظیمات : ۲ میلیون تومان ، تعمیرات : ۷۰۰ هزار تومان
که با توجه به این هزینه ها در اروپا اگر شخصی قصد خرید یک مزدا ۳ را داشته باشد بعد از ۵ سال نگهداری خودرو به علاوه قیمت پایه خودرو : از ۲۵ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان باید هزینه کند .
لازم به ذکر است هزینه های ذکر شده برای مدل سدان که قرار است کشورمان تولید بشه مینیمم حالت را دارد و ارزان قیمت ترین این گروه به شمار می رود هم از نظر قیمت پایه و هم از نظر هزینه ها طی ۵ سال .
● قیمت در ایران :
زمانی که خبر مونتاژ این خودرو در کشور شایع شد ۲۸ میلیون تومان برآورد قیمت این خودرو بود ولی اکنون پیش بینی می شود قیمت مزدا ۳ تا سقف ۳۵ میلیون تومان نیز بالا برود .
● مشخصات تیپ های مزدا ۳ :
مزدا ۳ سدان در ایران متشکل از ۳ تیپ می باشد که مشخصات این سه تیپ از نظر فنی با یکدیگر یکسان می باشد ولی از نظر برخی امکانات رفاهی با هم متفاوتند :
▪ تیپ ۱ : دسته دنده ی PVC ، فرمان پلی اورتان و رادیو پخش کاست و سی دی
▪ تیپ۲ : دسته دنده چرمی ، فرمان با روکش چرمی ، رادیو پخش سی دی به همراه CD CHANGER دارای گرم صندلی و سقف شیشه ای سانروف
▪ تیپ۳ : دسته دنده چرمی ، فرمان با روکش چرمی ، رادیو پخش سی دی به همراه CD CHANGER دارای گرم صندلی و سقف شیشه ای سانروف ، برف اک کن اتوماتیک با حسگر باران ، سپر و جلو پنجره اسپورت ، چراغ جلو با قابلیت روشن ، خاموش اتوماتیک ، صندلی با روکش چرمی
امیرحسین
http://cariran.blogsky.com