دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

چرا لباسهای سنتی قوم ترکمن فراموش شده است؟!


چرا لباسهای سنتی قوم ترکمن فراموش شده است؟!
لباسهای قوم ترکمن یکی از قدیمی ترین لباسهاست که طرحهای جالب و زیبایی دارد و اکنون نیز با طرحهایی متنوع و جدید در ایران و کشورهای دیگر تولید می شود . بعنوان مثال در کشورهای سوئیس , روسیه , ژاپن و ایتالیا لباسهایی که طرح آن شبیه لباس این قوم اصیل است تولید و با نام لباس ترکمن در دنیا پخش و توزیع می شود
در مورد طراحان لباس سنتی استادان زیادی در گنبد و سایر شهرستان ها فعالیت کرده و می کنند ,به عنوان نمونه استاد نورجان طاطار طرح های جالب و زیبایی ارائه کرده است . ایشان انسانی است بی ادعا که بیشتر عمرش را در راه پیشرفت و جا افتادن لباس ترکمن لباس ترکمن (علی الخصوص چارقد) در تمام دنیا سپری نموده است و طرح های این استاد مورداستقبال بیشتر کشورهای خارجی قرار گرفته است . استاد طاطاری می گوید : من این فعالیت ها را فقط در جهت جنبه ا قتصادی انجام نمیدهم و بیشتر تلاشم برای این بود که خدمتی برای ترکمنان کرده باشم و خوشحالم که لباس های ترکمنی در جهان جا افتاده است و هر کسی که این لباس را می بیند می داند که متعلق به قوم با فرهنگ ماست .
وامیدوارم که ترکمنهای عزیز به خصوص جوانان گرامی ارزش و اهمیت این لباسها را بدانند و از این لباس به عنوان سنبلی درجهت معرفی قوم و فرهنگ خویش استفاده کنند.
اصولا پوشیدن این لباس های سنتی در واقع خدمت به فرهنگ ماست لیکن متاسفانه بعضی از خواهران ترکمن از لباسهای ترکمنی استفاده و استقبال نمی کنند و مانتو و شلوار را ترجیح می دهند.
مگر خواهران گرامی ما نمی دانند که لباس فقط یک پوشش برای بدن نیست بلکه لباس هر قوم بیانگر آداب و سنن آن قوم و بیانگر نیاکان و گذشته آن قوم است. آیا خواهران ما نمی دانند که هر نقش و نگاری در لباس ترکمن نشانگر زبان , فرهنگ و نشانگر مادر زحمتکش که با عرق پیشانی و دستان چین خورده اش نقش و طرحی که سنبل وجودیت قوم ترکمن در دنیاست بر دل قالی به وجود می آورد , می باشد.
آیا از دست دادن این ارزشها بسیار سخت و شرم آور نیست؟ اگر زمانی این افتخارات را از دست بدهیم دیگر نمی توانیم بگوئیم که ما ترکمن هستیم و دیگر قشری با عنوان و به اسم ترکمن در ایران عزیز نخواهد ماند.
دیگر فراغی ها و کمینه ها از یاد خواهند رفت دیگر صدای گرم بخشی ها و صدای دلنواز دوتار به گوش نخواهد رسید .بعید نیست که فردا وضع از این هم بدتر شود و دیدن لباس ترکمنی برای ما به آرزو مبدل شود . بنابر این از بین رفتن لباس سنتی ترکمن عامل مهمی در از بین رفتن آداب و سنن قوم ما خواهد بود .
منبع : پایگاه اطلاع رسانی گمیشان