یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا


گردشگاه میان کتل ، شیراز


این منطقه در جنوب غربی دشت ارژن و در جنگل‌های میان‌بند، (منطقه كوهستانی میان كتل و زیستگاه گوزن زرد ایرانی) قرار گرفته است.
گردشگاه «میان كتل» با فضای كوهستانی و پوشش انبوه جنگلی، ویژگی‌های بی‌همتا دارد. زمین گردشگاه‌ تپه‌ای است در كف دره با شیب ملایم كه جهت شمالی آن مشرف به بخش جنگل‌های متراكم بلوط و زیستگاه گوزن زرد است. در بالای این تپه و در بخش جنوبی آن، چشم‌انداز زیبای منطقه جنگلی برم دیده می‌شود. ارتفاعات اطراف دره میان كتل كه در بخش شمالی، شمال شرقی و شمال غربی مانند دیواره‌ای دیده می‌شود،‌ در زمستان‌های پربارش پوشیده از برف است كه منظره‌‌ای جالب و زیبا دارد و برای علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی جالب توجه است. گردشگاه میان كتل در مجاورت جاده‌ قدیم شیراز - كازرون و در فاصله‌ 18 كیلومتری دشت ارژن واقع شده است. فاصله این گردشگاه تا جاده اصلی دشت ارژن - كازرون 14 كیلومتر راه خاكی است.
اگرچه نقاط مرتفع و كوهستانی منطقه میان كتل زمستان‌های سرد و برف‌گیر دارد، ولی محل گردشگاه به علت استقرار در میان جنگل‌های میان‌بند و دره زیبای میان‌كتل، آب و هوایی معتدل دارد كه در همه ماه‌های سال دارای قابلیت‌های گردشگاهی متفاوت است.