چهارشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 12 June, 2024
مجله ویستا

تغییر و تحولات سرخابی بدون تبعات نخواهد بود


تغییر و تحولات سرخابی بدون تبعات نخواهد بود
تغییر و تحولاتی كه در پیكره ۲ تیم پرطرفدار پایتخت به وجود آمده، هرقدر هم كه مثبت،آینده ساز و امیدواركننده باشد ، مطمئناًً دردسرهای خاص خود را به دنبال دارد.
با توجه به روی كار آمدن نفرات جدید دركادرمدیریت،كادرفنی وجمع بیست و چند نفره بازیكنان، باید گفت استقلال و پرسپولیس جدیدی در راه هستند،بنابراین طبیعی نیز هست كه تغییرات ایجاد شده ، به ویژه درمورد مربیان وبازیكنان، مشكلاتی را به همراه داشته باشد .
به لیست نفراتی كه قرار است از چند روز دیگر در معیت۲ تیم همیشه در بورس فوتبال ایران وارد مسابقات شوند ، نگاهی بیندازید؛از استقلال شروع می كنیم كه با توجه به جدایی فكری،انصاریان وابراهیمی، باید به فكر ساختن یك زنجیره دفاعی مستحكم باشد.
این منطقه حساس و پرخطر برای آنكه از ضریب اطمینان قابل قبولی برخوردار باشد ، نیازمند هماهنگی بالای مدافعان است اما در اینجا ۲ مشكل وجود دارد . اول اینكه نفرات اصلی خط دفاعی وهمچنین مدافع آخر آبی پوشان هنوز مشخص ومعلوم نیستند ودوم نیز دردسرهایی است كه ناهماهنگی قربانی وصادقی با امثال منتظری، لطفی و كوشكی دربازی های حساس ایجاد خواهد كرد .
در خط میانی هم چنین وضعیتی وجود دارد ؛ جدا شدن كاظمی،مجیدی،بائو،گیلائوری ویاورزاده و حضور نفراتی چون منیعی، روانخواه،پولادی- وشاید هم جباری ، خیری وهافبك مقدونیه ای كه هر ۳ برای استقلال مدل جدید ، بازیكنان تازه واردی محسوب می شوند - خط میانی استقلال را كاملاً دگرگون خواهد كرد.در ضمن باید به این نكته اشاره كرد كه حجازی گویا قصد دارد از امیر آبادی به عنوان هافبك راست - ونه پیستون و بازیكن لب خط - بهره ببرد كه این مهم ، شانس نوازی را برای بازی كردن ، بسیار بالا می برد .
تازه خود نوازی هم با توجه به نیمكت نشینی های مداومش در فصل قبل،بازیكنی جدید برای خط میانی آبی ها به حساب می آید وبدین ترتیب باید منتظر تركیب ناشناخته و نویی دراین منطقه بود.در خط حمله نیز محتمل ترین تركیب، حضور برهانی وبیاتی نیا در كنار یكدیگر است كه هیچ شباهتی به پیكان تهاجمی تیم فصل گذشته ندارد.
در ضمن امثال مجیدی و شفیعی هم برای این منطقه كاندید هستند كه درنهایت این مورد به چشم می آید كه خط حمله استقلال نیز مثل خط دفاع و میانی اش ، نفراتی جدید و تركیب متحول شده ای دارد و برای كسب توفیق و نمره قبولی،نیاز شدیدی به ۲ فاكتور زمان وهماهنگی احساس می كند.در پرسپولیس هم شرایط خیلی با استقلال تفاوت ندارد.
نصرتی و سپهر حیدری مطمئناً برای نیمكت نشینی به این تیم نیامده و آمده اند تا در غیاب حاجی زاده ، پژمان نوری- كه ناچاراً مدافع شده بود-ساها كه فعلاً خبری از او نیست و احتمالاً باقری همیشه مصدوم، خط دفاع مطمئنی برای سرخپوشان بسازند. در خط میانی نیزكه اسدی ، معدنچی وكعبی جدا شده ودر عوض نفراتی چون آقایی وبهادر عبدی به آشوبی،نوری،الونگ و ... پیوسته اند .
در خط حمله هم حضور محسن خلیلی و فرهاد خیرخواه،تغییراتی اساسی در این منطقه به وجود خواهد آورد.ضمناً در رابطه با پرسپولیس باید این نكته را یادآور شد كه حضور قطبی ناآشنا با شرایط خاص فوتبال ایران ، با لطبع مشكلاتی ایجاد خواهد كرد ، علاوه بر آن نباید از حاشیه ها و دردسرهای بیرون سرخابی های تهرانی هم غافل شد و باید جایگاهی نیز برای آنها قائل گشت .
تمام این موارد را ذكر كردیم به خاطر آنكه در روزهای اخیر شاهد كری خوانی های اعضای استقلال و پرسپولیس برای یكدیگر بوده ایم وهر طرف با ذكر این مسأله كه یارگیری ما بهتر بوده ، برای طرف دیگر خط و نشان كشیده است.خطاب به آنان می گوییم كه هر تغییر وتحولی ، تبعاتی به دنبال دارد و تجربه نشان داده قهرمانی به تیم هایی تعلق می گیرد كه علاوه بر حفظ اسكلت اصلی،درصدد تقویت خود برآمده اند . باید درمیان كری خوانی های امروز،احتمال و جایی هم برای ناكامی های فردا قائل شد چرا كه ممكن است هر اتفاقی در آینده بیفتد. دوست نداریم چندماه بعد ورق برگردد و صحبت ها ۱۸۰ درجه تغییر پیدا كند،گر چه خیلی از مسائل را می توان از همین حالا پیش بینی كرد.
نه خوشبین باشیم ونه بدبین؛ بیاییم با واقع بینی تمام به این قضیه بنگریم و هواداران پرشمار ۲ تیم را برای انجام یك كار اصولی و پایه ای كه چند سالی زمان می طلبد،آماده كنیم.هیچ كس از قهرمانی استقلال و پرسپولیس ناراحت نمی شود اما باید قبول كرد كه آهسته و پیوسته حركت كردن وچند سال بهره بردن از نتایج حاصله به مراتب بهتر وایده آل تر از موفقیت های مقطعی زودگذر است اما آنچه در این چند هفته اتفاق افتاده،هرگز چنین آمادگی ای را در طرفداران سرخابی به وجود نیاورده است .
امروز همه صحبت از قهرمانی در چند ماه آینده وراهیابی به لیگ قهرمانان آسیا و پله های آخر می كنند ، در حالی كه واقعیت چیز دیگری است واین تغییر وتحولات بعید است اجازه زود محقق شدن این ایده و آرزو را بدهد . امیدواریم فصل موفقی در انتظار آبی پوشان و سرخپوشان پایتخت باشد اما لازم است مواردی گوشزد شود تا از بروز اتفاقات ناخوشایند و حاشیه زا جلوگیری گردد...
منبع : روزنامه ابرار ورزشی