شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا


حضور دوباره کمدی


حضور دوباره کمدی
به نظر می‌رسد این بار هم كفه فیلم‌های كمدی نسبت به بقیه فیلم‌های روی پرده سنگین‌تر باشد تامشخص شود همچنان تماشاگر و سینمادار این فیلم‌ها را به ژانرهای دیگر ترجیح می‌دهند.
سینماهای تهران این هفته با تغییر و تحولات بسیاری رنگ عوض می‌كند. اكران قطعی سه فیلم در یك هفته كه جایگزین سه فیلم نسبتاً‌ پرفروش می‌شوند اتفاق جالبی برای گیشه سینماهاست.
به نظر می‌رسد این بار هم كفه فیلم‌های كمدی نسبت به بقیه فیلم‌های روی پرده سنگین‌تر باشد تا مشخص شود همچنان تماشاگر و سینمادار این فیلم‌ها را به ژانرهای دیگر ترجیح می‌دهند.
فیلم «سنتوری» كه از گردونه اكران خارج شد و «محاكمه» جای آن را گرفت. «نصف مال من، نصف مال تو» و «قاعده بازی» دو فیلم كمدی و «پاداش سكوت» و «محاكمه» فیلم ‌های جدی سینماهای تهران هستند.
«سنتوری» هم در آخرین لحظات، شانس اكران را از دست داد. طبق آخرین شنیده‌ها در ملاقاتی كه شنبه بعد از ظهر داریوش مهرجویی با پرویز كرمی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، داشت درباره نكات مبهم اكران فیلم بحث و تبادل نظر شد تا گفته شود «سنتوری» با تأخیر در گروه سینمایی قدس روی پرده می‌رود. این در حالی است كه دست‌اندركاران فیلم، بیلبوردها و سردرهای سینماها را‌ آماده كرده‌ بودند.
با تعویق اكران «سنتوری» قطعاً‌ مهرجویی و هدایت‌فیلم راضی نمی‌شوند كه فیلمشان ماه رمضان روی پرده برود. با این حساب، می‌شود یكی از اكران‌های عید فطر را از همین حالا برای «سنتوری» خالی نگه داشت.
«محاكمه» آخرین ساخته ایرج قادری كه به شكلی ناگهانی جایگزین «سنتوری» شد، فرصت كوتاهی برای تبلیغات دارد. «محاكمه» فیلمی ملودرام است كه در آن نقش‌های اصلی را افسانه بایگان، مهناز افشار و خود ایرج قادری بازی كرده‌اند.
وضعیت «پاداش سكوت» هم تا همین چند روز قبل نامشخص بود. مازیار میری بخش‌هایی از فیلمش را برای اكران عمومی تغییر داده تا برای دریافت پروانه نمایش دچار مشكل نشود. این روزها با استعفای علیرضا رضاداد و محموداربابی، خیلی از صاحبان فیلم‌ها تكلیف‌شان را با فیلمشان نمی‌دانند. ظاهراً‌ در آخرین لحظه مشكل «پاداش سكوت» حل شده تا اكران آن از صبح چهارشنبه در سینما فرهنگ و چند سینمای محدود دیگر آغاز شود.
فیلم مازیار میری تعداد سینماهای زیادی در اختیار ندارد و اگر بدشانس باشد شاید اولین قربانی طرح اكران فرهنگی فیلم‌های سینمایی باشد. البته برگ برنده «پاداش سكوت» پرویز پرستویی است كه در چهار، پنج سال اخیر هیچ كدام از فیلم‌هایش (هم كمدی، هم جنگی و هم درام) شكست تجاری نداشته و اتفاقاً جزء فیلم‌های پرفروش سال بوده است. با نگاهی به فروش فیلم‌های «به نام پدر»، ‌«بید مجنون»، «كافه ترانزیت»،‌ مارمولك» و... می‌شود پرمخاطب بودن پرویز پرستویی را به راحتی تشخیص داد.
البته «پاداش سكوت» در كنار پرستویی، مهتاب كرامتی، رضا كیانیان و آتیلا پسیانی را به عنوان بازیگران اصلی در اختیار دارد تا از این منظر فیلم پربازیگری باشد.«نصف مال من، نصف مال تو» با وجود حفظ كف فروش «پارك وی» این هفته روی پرده می‌رود.
فیلم جیرانی با فروش بالایی كه این روزها دارد موفق شده وارد هفته دهم نمایش‌اش شود. با این حال پخش كننده «پارك‌وی» تصمیم گرفت در انتظار پایین آمدن كف فروش این فیلم ننشیند و فیلم وحید نیكخواه آزاد را بدون سرگروه اكران كند. «پارك وی» در حالی كه ۱۹ سینما در اختیار دارد بعد از ۶۵ روز به مرز فروش ۳۷۰ میلیون تومان رسیده است تا بعد از «اخراجی‌ها» دومین فیلم پرفروش سال ۸۶ باشد. این در حالی است كه از این هفته اكران این فیلم در سینما استقلال و چند سینمای دیگر ادامه خواهد داشت.
اما با توجه به اكران چند فیلم تازه و از دست رفتن نیمی از سینماهای «پارك‌وی»، فیلم جیرانی هفته خوبی را سپری نخواهد كرد. محمدرضا شریفی‌نیا، مریلا زارعی و شقایق فراهانی بازیگران اصلی «نصف مال من، نصف مال تو» هستند.
پیش از این فیلم نیكخواه آزاد در جشنواره كودك همدان روی پرده رفته و موفق شده بود جایزه اصلی این فستیوال را نصیب خود كند.«رئیس» كیمیایی، همچنان فروش خوبی دارد. بعد از گذشت یك ماه از اكران این فیلم، فروش فیلم كیمیایی از مرز ۲۰۰ میلیون تومان گذشته است تا «رئیس» تا اینجای كار از «حكم» بیشتر فروخته باشد. فروش این فیلم در دو روز آخر هفته در این یك ماه گذشته بیشتر از «روز سوم» بود. قرارداد اكران «رئیس» ۷هفته بسته شده است.
«روز سوم»‌ در حالی كه فروش نسبتاً‌ خوبی داشت طبق قرارداد قبلی از پرده پایین می‌آید تا «قاعده بازی» جایگزینش شود. فیلم محمدحسین لطیفی با پایین آمدن كف فروش در پایان هفته چهارم نمایش جایش را به فیلم احمدرضا معتمدی می‌دهد. «روز سوم» در حالی از گروه آفریقا خداحافظی می‌كند كه فروش روزهای میانی هفته‌اش بین ۵ تا ۶ میلیون تومان بود. فروش ۲۵۰میلیون تومانی در اكران یك ماهه برای فیلم جنگی ای چون «روز سوم» می‌تواند خداحافظی آبرومندی برای محمدحسین لطیفی باشد.
«قاعده بازی» كه نمایش آن در جشنواره بیست و چهارم فیلم فجر با واكنش‌های متفاوتی همراه بود، یك كمدی بزن و بكوب پربازیگر است. حضور بازیگرانی چون اكبر عبدی، علیرضا خمسه، سعید پورصمیمی، حمید لولایی، داریوش ارجمند، الناز شاكردوست و جمشید هاشم‌پور در چنین فیلمی می‌تواند نویددهنده گیشه پررونقی برای «قاعده بازی» باشد، خصوصاً‌ آن كه «قاعده بازی» كوچكترین شباهتی به فیلم‌های قبلی احمدرضا معتمدی ندارد و همین تغییر مسیر می‌تواند جبران شكست‌های قبلی دو فیلم اول او را بكند.
«قاعده بازی» آن قدر با فیلم‌های قبلی معتمدی فرق دارد كه حتی صدا و سیما بعد از دیدن فیلم در جشنواره بیست و چهارم از سرمایه‌گذاری در آن پشیمان شد و بنیاد سینمایی فارابی را مجبور كرد كه همه سهم تلویزیون را خریداری كند. فیلم معتمدی جزء آخرین محصولات سینمایی سیما فیلم است.
«قاعده بازی» البته آخرین فیلمی است كه امسال در سینما آفریقا روی پرده می‌رود. در واقع فیلم معتمدی فیلم خداحافظی سینما آفریقای تك‌سالنه است تا پس از پایان اكران آن، این سینما به دلیل تعمیرات و ۳ سالنه شدن تا پایان سال تعطیل شود.
«پیك‌نیك در میدان جنگ» كه با یك سال تأخیر به نمایش عمومی در آمده، نتوانست انتظارات را برآورده كند. بعد از فروش میلیاردی «اخراجی‌ها» سازندگان «پیك‌نیك» اعتقاد داشتند كه این كمدی جنگی نیز اثری پرمخاطب خواهد شد، اتفاقی كه در عمل نیفتاد تا پیش‌بینی اولیه كارشناسان كه معتقد بودند، «پیك نیك‌...» شانسی برای موفقیت در گیشه ندارد؛ درست از كار در آید.
«پیك نیك در میدان جنگ» در طول سه هفته اكران، فروشش به زحمت به مرز ۴۰ میلیون تومان رسید. این البته در حالی است كه فیلم فاقد تیزر تلویزیونی است و تلاش‌های تهیه‌كننده برای دریافت مجوز تبلیغات تلویزیونی در نهایت به جایی نرسید.«پیك نیك در میدان جنگ» یك كمدی جنگی است كه بیشترین اتكایش به بداهه‌پردازی‌های علی صادقی است. این فیلم با توجه به فروش پایین‌اش به زودی جای خود را به كار دیگری خواهد داد.
احسان ظلی‌پور
منبع : روزنامه همشهری