چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

چگونگی پیدایش اولین fast food


چگونگی پیدایش اولین fast food
اینگونه بنظر میرسد که مجموعه رستورانهای McDonald بعنوان بهترین سرویس دهنده غذاهای سریع در دنیا شناخته شده باشند. آمار نشان میدهد که این سازمان بیش از ۳۰ هزار رستوران در ۱۲۰ کشور دنیا دارا میباشد، ورود رستورانهای McDonald به کشورها معمولا" نشان دهنده ورود فرهنگ آمریکایی به آن کشورها نیز میباشد.
دای از مسائل سیاسی، تفکر تهیه غذاهای سریع علاوه بر کمک کردن به مردمی که این غذاها را می خورند، بازار کار بسیار بزرگی را در سراسر جهان بوجود آورده است که این همه مدیون McDonald می باشد، چه این سازمان باشد چه نه، شیوه های جدید زندگی، تغییر نگرشها، جهانی شدن و هزاران دلیل و برهان دیگر نیاز به این صنعت در جوامع روبه رشد انکار ناپذیر میباشد.ایده ای که McDonald داشت در یک کلام اینگونه خلاصه میشود : "یک دنیا، یک مزه".
بله این شعاری بود که McDonald به دنبال آن خیال تسلط بر بازار fast food در جهان را داشت و دارد. حدود ۵۰ سال پیش بود که یک فروشنده ساده هنگام خوردن یک همبرگر در کالیفرنیا، ناگهان شگفت زده شد و افکاری ذهنش را مشغول کرد آن فکر این بود "ما فرصت چیدن میز و تشریفات نداریم، باید غذا بخوریم و به دنبال کارمان بدویم!". Ray Kroc یک فروشنده لیوانهای کاغذی بود که بعد ها تا سالها میکسر های غذایی می فروخت.
هنگامی که او در سال ۱۹۵۴ رستوران برادران McDonald غذا خورد و نظافت، سرعت، جذابیت، سادگی ، ارزانی و ... را در این رستوران مشاهده کرد، آینده درخشانی در ذهن خود برای این صنعت تجسم کرد. بله هر همبرگر فقط ۱۵ سنت ، هر بسته سیب زمینی فقط ۱۰ سنت و هر لیوان نوشابه ۱۰ سنت یعنی مجموعا" با ۳۵ سنت یک غذای کامل (با دلار ۸۷۰ تومان معادل ۳۰۰ تومان!). آقای کروک با برادران MacDonald صحبت کرد تا با کمک او تعداد رستوران ها را در سراسر زیاد کنند و گارانتی کنند که همان غذا با همان کیفیت و همان محیط تمیز به مردم ارائه شود.
طرفین قبول کردند و نه تنها این مهم انجام پذیرفت بلکه آنها همانند هنری فورد، تولید همبرگر را صنعتی کردند. هنوز تعداد رستورانهای آنها از عدد انگشتان دست فراتر نرفته بود که بین آقای Korc و برادران McDonald اختلاف افتاد و Korc با زرنگی تمام سهام این دو را به قیمت ۲.۵ میلیون دلار خرید. اما براردران McDonald رستوران اصلی را به او نفروختند و امروزه این رستوران بنام Big M مشغول بکار میباشد.
Korc شروع به تاسیس رستوران کرد پس از ۵ سال تعداد رستورانهای او به عدد ۲۰۰ رسید و بعد از ۱۰ سال سهام McDonald عمومی شد و در ماه اول به ۵۰ دلار برای هر سهم دلار رسید. تا سال ۱۹۹۵ تعداد رستورانها به بیش از ۱۸ هزار رسید. در سال ۱۹۹۶ بود که McDonald با امضای توافق نامه همکاری منطقه ای با کمپانی Walt Disney گام مهمی برای توسعه خود برداشت. جالب هست بدانید که Ray Korc و Walt Disney قبلا" هم در سال ۱۹۱۸ در یک کمپ نطامی یکدیگر را ملاقات کرده بودند.
وقتی آمار را نگاه میکنیم می بینیم که Xerox بعد از ۶۳ سال، IBM بعد از ۴۶ سال توانستند درآمد بیلون دلاری داشته باشند اما McDonald توانست بعد از ۲۲ سال به این سطح از درآمد برسد. موضوع جالب تر اینها هم شد در ژانویه سال ۱۹۹۰ اولین شعبه McDonald در مسکو افتتاح شد و رکورد بیشترین استقبال در روز اول را در میان دیگر رستورانهای افتتاح شده قبلی بدست آورد و هم اکنون این رستوران از شلوغترین رستورانهای McDonald در سراسر جهان میباشد. بله McDonald دیگر جهانی شده و حتی بزرگترین شعبه خود را در سال ۱۹۹۲ در پکن افتتاح کرده و در حال حاضر بیش از ۴۰۰ شعبه در سراسر چین دارا میباشد.


http://poroge.parsiblog.com/-۲۴۷۶۴۹.htm
منبع : مطالب ارسال شده