پنجشنبه, ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 2 May, 2024
مجله ویستا

نبرد بر سر جایگاه سوم ! تلاش چهار استان برای حضور در رقابت های آسیایی


نبرد بر سر جایگاه سوم ! تلاش چهار استان برای حضور در رقابت های آسیایی
در فاصله کمتر از یک ماه تا پایان لیگ برتر ایران ، رقابت در روزهای پایانی شکل تازه ای به خود گرفته است. از یک سو رقابت تنگاتنگ استقلال و ذوب آهن برای صدر نشینی و از سوی دیگر رقابت قعر نشینان جدول برای ماندن در لیگ. اما در کشمکش این صعود و سقوط چهار تیم مس ، پرسپولیس ، سپاهان و صبا رقابت سختی برای کسب سومین سهمیه آسیایی لیگ را دارند.افزایش سهمیه ایران در آسیا باعث شده تا بر خلاف ادوار گذشته تیم ها به جایگاه دوم و سوم لیگ هم نگاه ویژه ای داشته باشند. تکلیف سهمیه اول و دوم لیگ که مشخص شده است اما رقابت بر سر سومین سهمیه هم چنان ادامه دارد. شاید کسب این عنوان برای تیم های مدعی اهمیتی فراتر از قهرمان شدن در لیگ را دارد و چه بسا رقابت مدعیان مقام سوم از رقابت استقلال و ذوب آهن برای مقام اول جذاب تر هم باشد.
● مدعی اول : مس کرمان
طی دو سال گذشته مدیران این تیم کرمانی نگرشی تازه را دنبال کرده اند.حضور مربیان صاحب نامی همچون فرهاد کاظمی ، امیر قلعه نوعی و پرویز مظلومی گواه این ادعا است. حضور این گونه مربیان و جذب ستارگانی همچون رجب زاده و رحمتی و ... نشان از آن دارد که مدیران این تیم کرمانی علاقه ای به دست و پا زدن در انتهای جدول را ندارند. با آسیایی شدن مس شاهد قطب جدیدی در فوتبال ایران خواهیم بود . هر چند این موضوع شاید به مزاج پایتخت نشینان چندان خوش نیاید اما با وقوع چنین رخدادی چیزی که بیش از کرمان از این موضوع نفع خواهند برد ، فوتبال ایران است. نقطه قوت کرمانی ها انگیزه مضاعف آنان در مقایسه با سایر رقباست. با توجه به اینکه سه مدعی دیگر درگیر رقابت های آسیایی فصل جاری هستند، مسی ها با انگیزه و تمرکز بهتری اسب خود را برای کسب سهمیه آسیا زین کرده اند. تیم یکدست و کم افت و خیز پرویز مظلومی تا رسیدن به این افتخار فاصله چندانی ندارند.
● مدعی دوم : پرسپولیس تهران
پیروزی یا همان پرسپولیس که اوایل فصل مدعی اصلی قهرمانی بود با خروج ناگهانی افشین قطبی سیر نزولی را طی نمود به طوری که چند هفته مانده به پایان لیگ جایگاه سومی خود را هم از دست داد. نلو وینگادا آنقدر فکر خود را معطوف لیگ قهرمانان آسیا کرده است که به رقابت های لیگ به چشم بازی تدارکاتی می نگرد. پرسپولیس تا کنون بهترین نماینده ایران در این فصل از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا بوده است. در صورت عدم صعود دوباره پرسپولیس به این رقابت ها نه تنها شرایط ادامه کار برای سرمربی پرتغالی این تیم به خطر می افتد بلکه هزینه سنگین مدیران پرسپولیس در این فصل بی بهره خواهد ماند.قرمز پوشان پایتخت برای رسیدن به این هدف مهره های کارآمدی را در اختیار دارند. ستارگانی که هر یک به تنهایی می توانند نتیجه بازی را تغییر دهند. پرسپولیس با تکیه بر بازیکنانی نظیر علی کریمی ، نیکبخت واحدی و کریم باقری می تواند به این مهم دست یابد به شرط آنکه وینگادا و دستیارانش انگیزه ای که این تیم در رقابت های آسیایی دارد را در رقابت های لیگ هم به این بازیکنان تزریق کنند. در این صورت کسب مقام سوم برای پرسپولیس دور از دسترس نخواهد بود.
● مدعی سوم : سپاهان اصفهان
ورزشگاه فولاد شهر سال آینده نیز میزبان رقابت های آسیایی خواهد بود چرا که ذوب آهن زودتر از همشهری با سابقه اش جواز حضور در این رقابت ها را کسب کرده است. هر چند ذوب آهن کارنامه قابل قبولی در این رقابت ها ندارد اما ، بر خلاف آنان سپاهان نماینده شایسته ای برای مردم اصفهان بوده است. سپاهان،تیم پر مهره ای که تجربه حضور در جام باشگاههای جهان را در کارنامه دارد برای رسیدن به رقابت های آسیایی کار سختی را در پیش رو دارد. فرهاد کاظمی که در میانه راه به تیم ملحق شد تمامی ابزار لازم را برای کسب سهمیه را دارد. چه از بازیکن و چه از مدیریتی که برنامه ای فرا آسیایی دارند.سپاهان که چند سالی است یکی از نمایندگان ثابت ایران در این رقابت هاست اکنون آینده روشنی را در پیش رو نمی بیند.تحولات اوایل فصل این تیم در جایگاه کنونی آنان بی تاثیر نبوده است.تجربه تیمی و شخصیت سپاهان بزرگترین نقطه قوت آنهاست. آنها در سالیان گذشته نشان داده اند که از هیچ فرصتی برای آسیایی شدن به راحتی نمی گذرند.
● مدعی چهارم : صبای قم
کارنامه سرمربی صبا در رقابت های آسیایی خود برگ برنده ای برای این تیم به اصطلاح شهرستانی است. سابقه درخشان کریمی با پاس در آسیا و تجربه این مربی در لیگ باعث شده است مدیران و هواداران این تیم به کسب نتایجی بهتر در آینده امیدوار باشند. هرچند صبا رقابت های آسیایی فصل جاری را محتاتانه آغاز نموده و تنها به تساوی دلخوش کرده است اما حضور در رقابت های فصل بعد چهره ناشناخته صبا در آسیا را به یک مدعی تغییر خواهد داد. نقطه قوت صبا فیروز کریمی است. کریمی در بازی مقابل پرسپولیس نشان داد که عزم خود را برای کسب این سهمیه جذم کرده است.
تیم های فولاد خوزستان و پیکان قزوین را هم باید به جمع مدعیان اضافه نمود. هر چند فاصله آنها تا رتبه سوم نسبت به سایر رقبا بیشتر است اما فوتبال قابل پیش بینی نیست. همانگونه برق صدر نشین اکنون برای فرار سقوط تلاش می کند ممکن است فولاد مجید جلالی که در اوایل فصل حال و روز خوشی نداشت در پایان در رتبه سوم قرار گیرد .به هر حال تنها یکی از این تیم ها حق حضور در رقابت های سال آینده آسیا را خواهد داشت. اما برای دیگر گزینه ها هم چنان فرصت باقی است. چهارمین سهمیه ایران به قهرمان جام حذفی تعلق دارد. با این وجود و با پایان لیگ هیجان رقابت ها به جام حذفی سرایت خواهد کرد. قهرمانی در جام حذفی کار دشواری است چرا که آن دسته از مربیانی که در لیگ فرصت عرض اندام با سایرین را نداشتند برای اثبات توانایی خود مدعی اول قهرمانی هستند. با اضافه شدن ناکامان لیگ برتر رقابت در جام حذفی جذاب تر نیز خواهد بود . باید منتظر ماند و دید که در پایان کدام تیم شاسیته آسیایی شدن است ؟
مهران سلیمانی
منبع : پارس فوتبال