جمعه, ۴ اسفند, ۱۴۰۲ / 23 February, 2024
مجله ویستا

مردان و سرطان


مردان و سرطان
پروستات یكی از معدود بافت‌های بدن است كه تنها در مردها وجود دارد. اگر چه این بافت نقش مهمی در عملكرد جنسی مردان بازی می‌كند و از این نظر، یك بافت مهم برای آنها محسوب می‌شود، اما گاهی اوقات دردسرساز می‌شود و موجبات ناراحتی شدید آنها را فراهم می‌كند. این مسأله هم محدود به سن خاصی نیست.
جوان‌ها ممكن است به التهاب و عفونت پروستات مبتلا شوند، در حالی كه افراد مسن بیشتر دچار سرطان و بزرگ‌شدگی خوش‌خیم آن شوند. به هر حال این روزها كه حرف از ویزیت رایگان اورولوژی و روزمره بیشتر شده است، جالب است كه از دو خبری كه اخیرا در خبرگذاری‌های خارجی درباره پروستات آورده شده‌اند، با اطلاع شوید:
● قدبلندها در خطرند
بر اساس نتایج یك مطالعه جدید، مردان قدبلند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بزرگ‌شدگی خوش‌خیم پروستات قرار دارند. این بیماری كه معمولا با افزایش سن، گریبانگیر مردها می‌شود؛ با بزرگ شدن شدید حجم پروستات مشخص می‌شود و با توجه به اینكه این غده، مجرای ادرار را احاطه كرده است، بزرگ شدن آن باعث انسداد مسیر ادرار و بروز مشكلاتی در روند طبیعی ادرار كردن مردها می‌شود.
به همین دلیل این بیماران نمی‌توانند ادرار خود را به طور كامل تخلیه كنند و مجبورند به كرات برای تخلیه ادرار به دست‌شویی بروند، احساس باقی ‌ماندن ادرار در مثانه همیشه آنها را اذیت می‌كند و فكر می‌كنند كه قادر به تخلیه كامل و راحت ادرار خود نیستند.
پژوهشگران سال‌هاست به دنبال عوامل مختلفی هستند كه فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می‌كند. در مطالعه جدیدی كه روی ۱۲۰۰ مرد ویتنامی انجام شده است مشخص شد كه بالا رفتن سن یكی از مهم‌ترین عوامل خطرساز برای این بیماری است. به هر حال این موضوع، یافته جدیدی نبود و از سال‌های قبل پزشكان به این ماجرا واقف بودند. اما نكته جالب و یافته جدید این بود كه بر اساس این مطالعه، هر چه قد فرد بلندتر باشد، احتمال بروز این بیماری نیز در او بیشتر می‌شود. در اصل پژوهشگران دریافتند كه هر چه قد افراد بلندتر باشد، پروستات آنها نیز بزرگ‌تر است و هر چه پروستات بزرگ‌تر باشد، شانس و احتمال ابتلا به بیماری بزرگ‌شدگی خوش خیم پروستات (كه پزشكان به آن BPH می‌گویند) هم بالاتر می‌رود. در این مطالعه مشخص شد كه بین بروز BPH با وزن و شاخص توده بدنی (در اصل همان چاقی یا لاغری افراد) ارتباطی وجود ندارد، اما از طرف دیگر دیده شد بالا بودن سطح قندخون ناشتا و ابتلا به بیماری دیابت باعث افزایش احتمال ابتلا به این بیماری می‌شود.
جالب‌تر از همه اینكه بر اساس یافته‌های پژوهشگران به نظر می‌رسد افزایش فشارخون با كاهش خطر ابتلا به بزرگ‌شدگی خوش خیم پروستات همراه است. البته واقعیت این است كه عوارض افزایش فشارخون به قدری زیاد و ناگوار است كه این مزیت اندك در مقابل دردسرهای شدید و مرگبار آن قابل چشم‌پوشی است.
● ورزش و درد پروستات
خبر دوم و شاید جالب‌تر ما از دیار ایتالیایی‌ها منشأ می‌گیرد. بر اساس یافته‌های جدید پژوهشگران ایتالیایی، می‌توان دردهای پروستاتی كه ناشی از ابتلا به التهاب مزمن پروستات یا نشانگان درد لگنی هستند را با انجام ورزش‌های هوازی كاهش داد. التهاب مزمن پروستات می‌تواند به درد مداومی منجر شود كه درمان آن بسیار سخت است.
اگر چه این بیماری كه پروستاتیت مزمن یا نشانگان درد مزمن لگن نامیده می‌شود، میلیون‌ها مرد را در سراسر جهان مبتلا كرده است اما علت آن همچنان ناشناخته است. این بیماری در بین مردان ۳۶ تا ۵۰ سال شایع‌تر می‌باشد و علایم آن، درد و التهاب لگن، ناحیه مقعد و حتی دستگاه تناسلی را دربرمی‌گیرد. در بین مبتلایان به این بیماری، تكرر ادرار و بروز مشكلات جنسی هم شایع است. دكتر جیان‌لوكا گیوبیلی و همكارانش از بیمارستان كارگی فلورانس طی بررسی‌های خود دریافتند كه این بیماران معمولا از درمان‌های موجود نفع چندانی نمی‌برند و كیفیت زندگی آنها پایین است. آنها با مطالعه بر روی ۲۳۱ مرد ۲۰ تا ۵۰ ساله كه تاكنون به درمان‌های معمول برای التهاب مزمن پروستات پاسخ نداده بودند، دریافتند انجام ورزش‌های هوازی می‌تواند به طور چشمگیری علایم و نشانه‌های این بیماران را كاهش دهد. شركت‌كنندگان در این تحقیق در دو گروه تقسیم شدند كه یك گروه ورزش‌های هوازی را انجام می‌دادند و گروه دیگر در ورزش‌های كششی و حركتی شركت می‌كردند.
پس از ۱۸ هفته ادامه این برنامه ورزشی، در هر دو گروه میزان درد و علایم آزاردهنده كمتر شده بود اما جالب اینجا بود كه میزان كاهش ناراحتی‌ها در گروهی كه ورزش‌های هوازی را انجام داده بودند به طور قابل توجهی بیشتر از گروه دوم بود. در ضمن با انجام ورزش‌های هوازی، كیفیت زندگی بیماران نیز بهبود چشمگیری را نشان می‌داد. دكتر گیوبیلی بر اساس نتایج طرح خود اعلام كرد انجام ورزش‌های هوازی به عنوان گزینه درمانی ارزشمندی برای مبتلایان به التهاب مزمن پروستات در نظر گرفته می‌شود اما باید در مطالعات و پژوهش‌های وسیع‌تر مورد تایید مجدد قرار گیرد.
شاید هنوز اندكی زود باشد كه تمام اثرات ورزش‌ بر روی پروستات را شناخت.‌
دكتر علی‌ غلامرضانژاد
منبع : روزنامه سلامت


همچنین مشاهده کنید

سایر منابعسایت رویداد 24سایت فرازدیلیسایت ورزش سهسایت همشهری‌آنلاینسایت مثلث آنلاینسایت جمارانسایت نورنیوزخبرگزاری ایسناسایت تجارت نیوز