جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

سایه یک شک - Shadow Of A Doubt


سایه یک شک - Shadow Of A Doubt
سال تولید : ۱۹۴۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : یونیورسال.
کارگردان : آلفرد هیچکاک
فیلمنامه‌نویس : تورنتن وایلدر، سالی بنسن و آلما رویل، برمبنای داستانی نوشته‌گوردون مک‌دانل.
فیلمبردار : جوزف والنتاین.
آهنگساز(موسیقی متن) : دیمیتری تیومکین.
هنرپیشگان : ترزا رایت، جوزف کاتن، مک‌دانلد کاری، هنری تراورز، پاتریشا کالینگ، هیوم کرانین، ادنا می ووناکات، چارلز بیتس و والاس فورد.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۰۸ دقیقه.


دختر جوانی به‌نام "چارلی" (رایت) علاقه بسیاری به دائی‌اش (کاتن) دارد که او هم "چارلی" نامیده می‌شود. دختر بی‌صبرانه در انتظار ورود دائی به شهر کوچک‌شان، سانتارزای کالیفرنیا، است "چارلی" می‌آید و خانواده و اهالی نیز به گرمی از او استقبال می‌کنند. اما دخترک که رابطه‌ای پراحساس و عاطفی با دائی دارد به رفتارش مشکوک می‌شود و به‌زودی با کمک کارآگاهی خصوصی (کاری)، در می‌یابد که او همان قاتل بی‌رحم زنان بیوه است که پلیس مدت‌هاست در جست‌وجوی او است. دائی که از زیاد دانستن خواهرزاده با خبر شده قصد کشتن او را می‌کند، اما خودش در اثر سانحه‌ای کشته می‌شود. دختر برای حفظ آبروی خانوادگی از جنایت‌های دائی‌ چیزی به کسی نمی‌گوید و کشیش در مراسم تشییع جنازه از او به‌عنوان انسانی درست‌کار و محبوب یاد می‌کند.
٭ از سیاه‌ترین و بدبینانه‌ترین آثار هیچکاک که آشکارا تماشاگر را نسبت به کنش‌های مرسوم اخلاقی و اجتماعی به تردید می‌آندازد. با یک صحنه درخشان هیچکاک‌ی در کتاب‌خانه، هنگامی که رایت با خواندن روزنامه‌ای به جنایت کار بودن دائی‌اش پی می‌برد و دوربین از نمای نزدیک روزنامه به نمای دور کتاب‌خانه عقب می‌کشد (برعکس حرکت دوربین در صحنه‌ای نظیر از فیلم دیگر استاد، بدنام، ۱۹۴۶) تا فروپاشی باورهای او را نشان دهد. کاتن یکی از بهترین بازی‌های دوران فعالیتش را عرضه می‌دارد.


همچنین مشاهده کنید

سایت الفسایت اکوایرانسایت رکناخبرگزاری ایرناسایت تاپ نازخبرگزاری فارسروزنامه همشهریسایت سلام نوسایت اقتصادنیوزسایت دیپلماسی ایرانی