چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023
مجله ویستا


روایت شهر از پرفروش های موسیقی


روایت شهر از پرفروش های موسیقی
این روزها بیان این جمله، هربار و هرماه و هرفصل رج می خورد به تکرار که بازار موسیقی همچنان در رکود پیش می تازد و گاهی آوایی از گوشه و کنار بگوش می رسد، اما در «سکوت!» آخرین روزهای خرداد درجستجوی موسیقی، فروشگاه های کوچک و بزرگ عرضه محصولات فرهنگی صوتی خیابان های تهران از شمال تا جنوب، غرب تا شرق شهر گز کنی، شاید جز ناامیدی عرضه کنندگان قدیمی و باسابقه نوار و کاست های اصیل و ماندگار موسیقی چیز بیشتری عایدت نشود.
کرکره بسیاری از قدیمی ها یکی پس از دیگری پایین بیاید و باز شدن دوباره شان تو را با فروشگاه پوشاک مردانه و یا حوله برق لامع و... روبرو کند... دست آخر خیالت را یکی از همین باسابقه ها راحت کند که تا کپی رایگان و حتی ۳۰۰تومانی مانده، چه کسی حاضر است مجموعه۳ هزار تومانی اورجینال بخرد؟
گویا قیمت مجموعه های منتشرشده آن قدرها هم علاقه مندان را راغب به داشتن مجموعه های اصل و بسته بندی هایی نمی کند که براساس برخی آمار و گزارش ها برای صاحبان اثر حدود ۲۰۰تومان هزینه تهیه دارد و بیش از ۲۵۰۰تومان به فروش می رسند.
با این اوصاف هربار که خبری، حرفی و حدیثی از اجرای کنسرتی در کلان شهر ایران (تهران) به میان می آید، به اذعان فروشندگان این محصولات ساعاتی بازار تکان می خورد و دوباره از نو... حالا در آخرین ماه از فصل بهار، بازار رسمی موسیقی پرفروش ترین هایش را در میان آثار قدیمی جستجو می کند. این در حالیست که روزانه صدها و هزارها قطعه موسیقی به شکل های مختلف دست به دست می شوند. بر اساس آمار بدست آمده از مراکز عرضه محصولات موسیقی در خیابان های سطح شهر تهران، «سعدی نامه» و «دریای بی پایان» با صدای «سالار عقیلی» که به ترتیب توسط حوزه هنری و شرکت آوای خورشید منتشر شده اند، به همراه «آن و آن»، جدیدترین اثر «حسین علیزاده» که از سوی نشر هرمس به بازار آمده از فروش بیشتری در بازار سنتی ها برخوردار بوده اند. همچنین «وطنم ایران» محمدرضا لطفی نیز که از سوی آوای شیدا منتشر شده، هم از صدرنشینان فروش این فصل این ژانر موسیقی در فروشگاه های تهران بوده است.
«مولویه» شهرام ناظری را اما سروش منتشر کرده است که مورد توجه مخاطبان است; هرچند این مجموعه با قیمت های متفاوتی در شهر عرضه می شوند. مدیر یکی از فروشگاه های خیابان ولیعصر(عج) مدعی است مجموعه هایی که به دکان داران خیابان انقلاب می رسند ارزان تر هستند! با گذشت ۳سال از انتشار مجموعه «به تماشای آب های سپید» حسین علیزاده، هنوز هواخواهان خود را دارد.
این روزها بازار کنسرت استاد آواز ایران داغ است; «غوغای عشق بازان» محمدرضا شجریان که پیش از این وارد بازارشده بود و از زمان حضورشان در رقابت فروش محصولات موسیقی از پرفروش های بازار به حساب می رفت همچنان فروش خوب خود را حفظ کرده است.
آلبوم «پیدایش» هم که شامل ضرب نوازی مورد توجه شماری از مخاطبان بوده است. در بخش موسیقی پاپ که طرفداران زیادی در بین افراد جامعه بویژه جوانان دارد، جدیدترین و چهارمین آلبوم گروه «آریان» با عنوان «بی تو با تو» که با حضور «کریس دی برگ» اجرا شده، پرفروش ترین اثر این نوع موسیقی بوده است. این فروش خوب به اذعان برخی از مدیران فروشگاه ها بخاطر حضور «کریس دی برگ» در تهران، تنها کمتر از ۲روز قابل توجه بوده است; تا جایی که از مجموعه ۲۰آلبوم موجود، ۸مورد فروخته شده و بقیه همچنان خاک می خورند. آلبوم «سلام آخر» احسان خواجه امیری هم که تازه وارد بازار شده بود، مورد توجه بوده است.
در بخش موسیقی کلاسیک هم، پک «گیتار، پیانوی بتهوون» و کنسرت آمریکای۲۰۰۶ «یانی» در مقایسه با دیگر آثار فروش شان بهتر بوده است. در بخش موسیقی بی کلام هم «تار» استاد «نی داوود»، «کمانچه نوازی» داوود گنجه ای، «نغمه های سکوت» از «آندره باور» آلمانی و «در سایه باد» با سه تارنوازی «مسعود شعاری» و «کریستف رضایی» توانستند فروش بالایی را در میان محصولات این نوع موسیقی داشته باشند.
و اما، مجموعه «ابرها» در آن آثار ۲۴آهنگ ساز ضبط شده است، به همراه آلبوم «یار آسمانی» با تنبور «علی اکبر مرادی» و همراهی نوازنده ترکی از پرفروش ترین های موسیقی تلفیقی(فیوژن) بوده اند. اما پس از آن ، مجموعه «آلبا» که موسیقی شرقی و قرون وسطایی را با هم تلفیق کرده است نیز از فروش بیشتری در این نوع موسیقی برخوردار است. این آمار در حالی بدست آمده که به اذعان بسیاری از فروشندگان، کتاب جدیدی در زمینه موسیقی به بازار نرسیده است; اما کتاب های آموزش موسیقی و بویژه سنتور بیشترین مخاطب ها را در برخی فروشگاه ها داشته اند.
منبع : روزنامه ابتکار


همچنین مشاهده کنید

سایت آفتاب نیوزسایت اقتصاد 24سایت دیدارنیوزسایت فرازدیلیسایت رویداد 24سایت مجله شبکهخبرگزاری تسنیمسایت انتخابسایت اصلاحات نیوزروزنامه ابتکار