یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

پالتویی برای تابستان


پالتویی برای تابستان
شیک لباس پوشیدن خوب است اما اولویت با گزینه دیگریست به اسم مناسب پوشیدن. در گرمای چهل درجه سانتیگراد، هرگز زیبایی یک پالتو هزار دلاری به چشم کسی نمی آید بلکه این حماقت است که خودش را جلوتر از قیمت پالتو معرفی می کند. تب مدرنیته در فوتبال ایران غوغا می کند اکثرا می خواهند مترقی باشند اما این شیک پوشیدن شاید موجب گرمازدگی شدید فردی شود که در گرمای کشنده تابستان ملبس است به پوشاکی از جنس کشمیر اعلا». دفاع خطی دلت را می برد در یورو ۲۰۰۸، همه به غیر از اتریش با این سیستم بازی کردند در لیگ قهرمانان هم ایضا.
بنابراین مربی ایرانی هم سعی می کند از فواید این سیستم مدرن سود بجوید اما وقتی FLAT بودن مایه دردسر می شود ان وقت چه اصراری به تکرارش است؟ مناسب بودن همواره مهمتر از مرغوبیت است. زمانی که می توان با یک روش قدیمی-ولو منسوخ شده-به هدف رسید، دیگر پافشاری روی متد های جدید به چیزی نمی ماند جز یک تقلید مضحک. یا باید آنتی تز آن روش منسوخ شده را داشته باشی و ثابت کنی در برابرش پیروزی و یا آنکه محکوم می شوی به شکست مقابل آن. افشین قطبی ۴-۲-۳-۱ را در حد پرستش دوست دارد اما در لیگ ایران به او نشان می دهند این روش در فاز دفاعی چندان مطمئن نیست. نه اینکه مدرن ترین سیستم رایج در جهان فوتبال بد است و یا کارایی ندارد بلکه شرط نخست آن است که آن را خوب اجرا کنی، ابزارش را داشته باشی و علمش را هم چنین. پرسپولیس مقابل سپاهان در نیمه دوم به ۴-۴-۲ تغییر روش می دهد و نتیجه عبور آسان از حریف است اما همین روش در شیراز باعث باخت سرخ پوشان شد. چرایی این موضوع می تواند به دلایل متعددی اشاره کند که یکی از آنها متفاوت بودن سیستم سپاهان و مقاومت است. سپاهان با دفاع چهار نفره بازی می کرد و مقاومت با سوئیپر.اما گویا برای افشین قطبی این دو هیچ تفاوتی نداشتند. او با زوج دو کارمو و نیکبخت همان گونه قصد فتح دروازه مقاومت را داشت که یکشنبه قبلش در برابر سپاهان پیروز شده بود. چرا دفاع سه نفره ضعف دارد؟
کتاب فوتبال می گوید در این روش به پیستون های کناری فشار زیادی می آید بنابرین جناحین آسیب پذیر نشان می دهدبا این حال در این آرایش برعکس دفاع چهار نفره، نفوذ از عمق چندان آسان نیست چرا که همواره مردی به نام سوئیپر پشت مدافعان کناری را پوشش می دهد. با این وجود تنها کتاب، عامل خوشبختی نیست. غلامحسین پیروانی با تیمی به مراتب ضعیف تر از پرسپولیس، مقابل تفکرات مدرن قطبی صف آرایی می کند و در کمال تعجب آنها را در هم می شکند. علت; قطبی به ضعف سیستم پیروانی توجه چندانی ندارد اما وقتی مقاومت به رغم سرعت بالای خالقی فر، دفاع خطی میهمان را نفوذ ناپذیر می بیند رو به همان روش باستانی اش می آورد. پرتاب اوت، پرتاب اوت و نهایتا گل. یک از روزهای سرد لیگ ششم، سپاهان به همراه لوکا به تهران آمد و تیم مرفاوی با دو پرتاب اوت علیزاده دو بر یک از سد میهمانش گذشت. سر مربی بازنده در توجیه باخت اشاره به راگبی استقلال کرد و آن را مورد تمسخر قرار داد اما فصل بعد لوکا با پرتاب های احسان حاج صفی به برد های فراوانی چنگ انداخت. نتیجه;" هدف وسیله را توجیه می کند".
پرسپولس با فوتبال زیبای دنیزلی سه جام را از دست داد اما قطبی با نمایشی به مراتب معمولی تر، تیمی را قهرمان کرد که شش سال تمام رنگ هیچ کاپی را ندیده بود. مربی فعلی بشکیتاش رفت و کسی برای بازگشت او تلاش نکرد اما برای بازگشت سرمربی قهرمان طاق نصرت بستند به بهای یک میلیارد تمام. وضعیت فوتبال ما با توجه به زمین های نامساعد و تفکرات حاکم بر آن،حکم می کند که با روش منسوخ شده ۳-۵-۲ هم می توان قهرمان شد همانطور که قلعه نویی در لیگ پنجم چنین کرد و سال گذشته از مس یک تیم خطرناک ساخت. شاید شکست های ابتدای فصل آبی ها آیتی بود بر ابطال این سیستم، اما امروز استقلال با همین روش خوب می برد و پیروانی هم پرسپولیس را با همه مردانش. با این وجود نمی توان در جنگ سنت و مدرنیته حکم قطعی داد و گفت کدام برترند بلکه مهمتر از همه این است که با توجه به شرایط و داشته هایت هوشمندانه عمل کنی.روزگاری بنا به جو بارانی بریتانیا و زمین های گل آلود آن عصر، فوتبال هوایی و مبتنی بر سانترهای بلند کارایی داشت اما اگر امروز عوض باران از آسمان تگرگ هم ببارد محال است تعداد پاس های زمینی پسران ونگر زیر عدد چهارصد شود چرا که آرسنال اینک در زمین مدرن ورزشگاه امارات بازی می کند نه چمن هایبری چند دهه قبل.
مهدی طاهرخانی
منبع : روزنامه ابتکار