شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

دلایل مهاجرت ستاره های ایتالیا


دلایل مهاجرت ستاره های ایتالیا
ایتالیا هم در عرصه ملی و هم در عرصه باشگاهی به بزرگترین افتخارات دست یافته است. تیم ملی ایتالیا قهرمان جهان است و در سطح باشگاهی هم میلان هفتمین قهرمانی اش را در اروپا جشن گرفته است. این مساله شاید شما را به این فکر بیندازد که بازیکنان ایتالیایی به مساله ای جز بازی کردن در کشور نیندیشند.
اما درست عکس این مساله صادق است. پس از قهرمانی میلان در آتن بازیکنان ایتالیایی که در اوج دوران بازی شان قرار داشتند چمدان هایشان را بستند و راهی کشورهای خارجی شدند. در تابستان امسال لوکاتونی و فابیو گروسو دو تن از ستاره های آتزوری در جام جهانی آلمان به ترتیب به بایرن مونیخ و المپیک لیون پیوستند. کریستین آبیاتی و مورگان دی سانکیتس دو تن از بهترین دروازه بانان ایتالیا راهی اسپانیا شدند.
این در حالی است که کریستیانو لوکارلی سمبل لیوورنو هم قصد دارد به شاختار دونتسک بپیوندد. رونالدو بیانکی مهاجم ۲۴ ساله و آینده دار ایتالیایی که فصل گذشته برای رجینا ۱۸ گل به ثمر رساند از فصل آینده برای منچسترسیتی گل زنی خواهد کرد و ماسیمو دوناتی هم از فصل آینده برای سلتیک توپ خواهد زد.
اکنون به نظر می رسد دنیای طلایی سری A بار دیگر فروغش را از دست بدهد. البته این اولین باری نیست که بازیکنان ایتالیایی سعی می کنند شانس شان را در خارج بیازمایند. بیش از ۱۰ سال پیش بود که ایتالیایی های بیشتری در خارج بازی می کردند اما بیشتر آنها در پایان سال های بازیگری خود بودند. البته جان فرانکوزولا و آمد ئو کاربونی در این میان استثنا بودند. در آن زمان بازیکنان ایتالیایی ترجیح می دادند در پایان سال های بازی خود در لیگ های آسانی چون لیگ حرفه ای امریکا بازی کنند. اما سال گذشته زمانی که فابیو کاناوارو و جانلوکا زامبروتا راهی اسپانیا شدند بیشتر به دلیل رسوایی یوونتوس بود تا دلایل دیگر.
هرچند اکنون بیش از یک سال از رسوایی کالچو پولی در ایتالیا می گذرد اما هنوز فوتبال این کشور تحت تاثیر آن اتفاق قرار دارد. سقوط یوونتوس به سری B و کسر امتیاز از برخی از تیم ها لیگ ایتالیا را به لیگی قابل پیش بینی تبدیل کرد و اینتر بدون هیچ مشکلی به راحتی عنوان قهرمانی را به دست آورد. در عین حال مساله خشونت در فوتبال ایتالیا باعث شد تنها به طور میانگین ۱۹۵۱۱ نفر از نزدیک هر مسابقه را تماشا کنند.
زولا که ۷ فصل برای چلسی بازی کرده در این خصوص می گوید؛ «پول مهم است اما شما فوتبال بازی می کنید زیرا فوتبال جذاب است. در انگلستان، آلمان و اسپانیا ورزشگاه ها همیشه مملو از تماشاگر است و بازیکنان این مساله را دوست دارند.» البته در مورد این مساله که پول نقشی کلیدی در فوتبال دارد جای هیچ بحثی نیست. آدریانو گالیانی نایب رئیس میلان پس از آنکه در به خدمت گرفتن تیری آنری ناکام ماند به این مساله دامن زد.
وی می گوید؛ «تفاوت در مسائل مالی مشکل ما در مقایسه با لیگی چون اسپانیا است. ما در آستانه به خدمت گرفتن آنری بودیم و با آرسنال هم در زمینه های مالی به توافق رسیده بودیم اما قادر به پرداخت دستمزد سالانه ۱۰ میلیون یورویی به آنری نبودیم. قرارداد بارسلونا با آنری کمتر از ۱۵ میلیون یورو هزینه داشته است اما این قرارداد با شرایط یکسان برای ما ۲۰ میلیون هزینه دربرمی داشت.» در اسپانیا مالیات کمتری به خارجی ها تعلق می گیرد و همین مساله اسپانیا را به بهترین مکان ممکن برای بازیکنان خارجی تبدیل کرده است.
البته مالیات تنها مساله دخیل نیست. در این زمینه بسیاری از باشگاه های ایتالیایی با ورشکستگی مواجه هستند. لاتزیو یکی از این تیم ها است. باشگاه رم هم حداقل افزایش دستمزد را برای بازیکنانش در نظر گرفته است و همین مساله باعث شده بازیکنان ایتالیایی ترجیح دهند برای ادامه فوتبالشان به کشورهای خارجی بروند.
البته آینده فوتبال سری A چندان هم تاریک نیست. بازگشت تیم های پرطرفدار و متمولی چون یوونتوس، ناپولی و جنوا به سری A باعث افزایش درآمد لیگ سری A خواهد شد. مسابقات سری A همچنین در ۱۰ شهر بزرگ ایتالیا به جز بولونیا برگزار خواهد شد. بار دیگر برخی از بزرگترین داربی ها در ایتالیا انجام خواهد شد و درآمدهای تلویزیونی افزایش می یابد. البته سری A هنوز هم نمی تواند بزرگترین ستاره های دنیا را جذب کند اما شروع آنها برای این کار چندان هم بد نیست.
منبع : روزنامه شرق