چهارشنبه, ۹ اسفند, ۱۴۰۲ / 28 February, 2024
مجله ویستا

قصهٔ جنائی منهتن - MANHATTAN MURDER MYSTERY


قصهٔ جنائی منهتن - MANHATTAN MURDER MYSTERY
سال تولید : ۱۹۹۳
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : تری استار
کارگردان : وودی آلن
فیلمنامه‌نویس : مارشال بریکمن و آلن
فیلمبردار : کارلو دی پالما
هنرپیشگان : آلن دایان کیتن، آلن آلدا، آنجلیکا هیوستن، جری آدلر، لین کوئن و ران ریفکین
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۸ دقیقه


ـ ̎لاری لیپتن̎ ( آلن)، یک ویراستار کتاب و ̎ کارول̎ (کیتن)، همسرش زن مستقل و پر شر و شوری است که همیشه مترصد انجام تجربه‌های جدید است. درست بر خلاف ̎لاری̎ که مرد ترسو و بی‌جزیره‌ای است که به هیچ‌وجه اهل ماجراجوئی نیست. وقتی آشکار می‌شود که یکی از همسایه‌ها ( آدلر) همسرش را به قتل رسانده، ̎کارول̎ مایل است از ته و توی این معما سر دربیاورد ولی ̎لاری̎ فکر می‌کند که سوء‌ظن‌های همسرش بی‌پایه است و دلش نمی‌خواهد آپارتمان‌شان را ترک کنند. اما ̎کارول̎ جا نمی‌زند و از ̎تد̎ ( آلدا)، یکی از دوستان خانوادگی، یک ̎کارآگاه خصوصی̎ کنجکاو می‌خواهد که به اتفاق رمز این معما را بگشایند. بنابراین ̎لاری̎ هم که حسودی‌اش شده، با اکراه قبول می‌کند همسرش را در کنجکاوی‌های پرماجرایش همراهی کند و اتفاقاً خود او است که جسد را کشف می‌کند؛ ولی مسئله اینجاست که مقتول، در واقع پس از سرک کشیدن‌های ̎کاورل̎ به آپارتمان مرد همسایه به قتل رسیده است. مشکل وقتی زیاد می‌شود که همسایهٔ دیگر، ̎مارشا فاکس̎ (هیوستن) نیز این واقعه باخبر می‌شود و خیال حق‌السکوت گرفتن از قاتل را دارد.
ـ ادای دین آلن به خانمی از شانگ‌های (اورسن ولز، ۱۹۴۸)، غرامت مضاعف (بیلی وایلدر، ۱۹۴۴) و حتی سرگیجه ( آلفرد هیچکاک، ۱۹۵۷) با داستانی برگرفته از پنجرهٔ عقبی (هیچکاک، ۱۹۵۷)، فیلمی است درخشان، مفرح و پرکشش که می‌توان آن را یک کمدی سیاه دانست. بازی زوج آلن / کیتن (نقش ̎کارول̎ تا پیش از رسوائی رابطهٔ آلن و فارو، متعلق به فارو بود) تماشائی‌اند، اما بهترین بازی فیلم از آن هیوستن در نقش نویسندهٔ داستان‌های جنائی است که در مرز خود هجونگاری یک شخصیت بدون لغزش و کاملاً موفق حرکت کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینروزنامه شرقسایت نورنیوزسایت چی بپوشمروزنامه ابتکارسایت جهان صنعت نیوزسایت دنده 6سایت خبرآنلاینخبرگزاری تسنیمسایت پارسینه