سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

هاینوش ماکاریان


هاینوش ماکاریان
نوازندگی پیانو را از ۵ سالگی نزد خانم بازیل آغاز كرد كه سه سال ادامه داشت. بعد از فلوت بازیل به مدت ۶ سال نزد ژیتا غازاریان به این كار ادامه داد. پس از بازگشت ملیك اصلانیان از آلمان در كلاس های خصوصی ایشان طی مدت ۷ سال به فاگیری رموز نهائی نوازندگی پرداخت.
در این سالها در برنامه های زنده تلویزیون ملی ایران كه اختصاص به نوازندگان جوان ایرانی داشت، شركت كرد و نیز در همین دوره در موسسه موسیقی «های یرگ» كه توسط لودویگ بازیل و واهه خوجایان، فارغ التحصیلان كنسرواتوار سانتا چیلچیلیای رم، تاسیس شده بود در رشته های هارمونی، تئوری، سلفژ و خوانندگی شركت و همزمان اقدام به برگزاری كنسرتها و رسیتالهای متعددی در كلیسای سفارت ایتالیا نمود.
در سال ۱۹۶۶ عازم آلمان شده و در هنرستان موسیقی مونیخ تحت تعلیم اریك تنبرگ قرار گرفت و سه سال بعد با مدرك لیسانس نوازندگی پیانو فارغ التحصیل شد. پس از بازگشت به ایران كنسرتهای متعددی را در تالار رودكی، انجمن فیلارمونیك و سفارت آلمان برگزار و برنامه های متعددی در تلویزیون ملی ایران اجرا كرد و از طریق انجمن فیلارمونیك تهران به عنوان نوازنده به دیگر انجمن ها معرفی شد و با نوازندگان خارجی همكاری نمود.
او ۳۶ سال است كه به تدریس پیانو مشغول است و از این طریق دانش و تجربه خود را برای پرورش استعدادهای جوان به كار بسته و موفق به تربیت شاگردان برجسته ای شده كه اكثرا در دانشگاه های بزرگ آمریكا، كانادا، آلمان و اتریش به ادامه تحصیل در رشته موسیقی مشغولند .
منبع : رسانه هنر و موسیقی