شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

مرگ، ناگهانی نیست


مرگ، ناگهانی نیست
مرگ ناگهانی قلبی علت بسیاری از موارد مرگ و میرها به ویژه در افراد مسن را تشكیل می‌دهد، به طوری كه حدود ۲۰ درصد از تمام موارد مرگ و میر سالانه افراد را همین مرگ‌های ناگهانی قلبی باعث می‌شوند اما مطالعات جدید حاكی از آنند كه مرگ ناگهانی برخلاف نامش چندان هم بی‌علامت و ناگهانی نیست.
به عبارت دیگر پژوهشگران به‌تازگی به این نتیجه رسیده‌اند كه پیش از بروز مرگ ناگهانی قلبی ممكن است علائم و نشانه‌های خاصی در فرد بیمار ظاهر شود.
كار پژوهشگران این طرح بسیار سخت بوده است، چرا كه از قربانیان مرگ ناگهانی قلبی هیچ‌گاه نمی‌توان پرسید كه قبل از وقوع مرگ ناگهانی چه احساسی داشته‌اند.
به همین دلیل، پژوهشگران این طرح تصمیم گرفتند برای بررسی وضعیت و علائم مبتلایان مرگ ناگهانی قلبی، با افرادی كه پیش از وقوع رویداد در كنار بیمار و شاهد ماجرا بوده‌اند، مصاحبه كنند و از این طریق پی ببرند كه این بیماران قبل از ایست قلبی خود چه علائم و مشكلاتی را ذكر می‌كردند. با این روش پژوهشگران موفق شدند اطلاعات لازم را درباره ۴۰۶ بیماری كه به دنبال ایست قلبی ناگهانی فوت كرده‌ بودند، به دست آورند.
نتایج جالب بود و همان‌طور كه گفتیم نشان داد، مرگ ناگهانی قلبی چندان هم ناگهانی و بی‌سر و صدا نیست بلكه پیش از آن با بروز علائم و نشانه‌های متعددی، بیمار از وقوع آن آگاه می‌شود.
به هر حال ممكن است سیر این وقایع و میزان پیشرفت آنها به حدی باشد كه پیش از این اینكه فرد بتواند به علائم و نشانه‌ها واكنش نشان دهد یا اقدامی برای كمك به وضعیت خود بكند، او را از پا دربیاورد.
براساس نتایج این مطالعه، بسیاری از كسانی كه به طور ناگهانی و در پی ایست قلبی فوت می‌كنند، پیش از ایست ضربان قلب دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، تهوع یا استفراغ و سرگیجه می‌شوند. جالب اینجاست كه گاهی اوقات این علائم ساعت‌ها پیش از ایست كامل ضربان قلب به وقوع می‌پیوندد و نشان می‌دهد كه بیمار ساعت‌ها به علائم خود بی‌توجهی كرده است.
مساله مهم این است كه بسیاری از بیماران علائمی مثل سرگیجه، تهوع و استفراغ و تنگی نفس را جدی و ناشی از بیماری قلبی فرض نمی‌كنند و به همین دلیل برای درمان آن اقدامی نمی‌كنند.
همین بی‌توجهی باعث تداوم مشكل می‌شود تا حدی كه بالاخره بیمار را از پا درمی‌آورد و قلب از حركت می‌ایستد. درواقع این مطالعه جدید نشان می‌دهد كه تنها مرگ ۲۵ درصد مبتلایان مرگ ناگهانی قلبی، بدون هیچگونه علامت و اخطار قبلی روی داده است - به همین دلیل پزشكان پیشنهاد می‌كنند كه نام مرگ ناگهانی قلبی تغییر پیدا كند چون ممكن است چندان ناگهانی هم نباشد.
به عقیده پزشكان دانشگاه هاروارد هرگونه علائمی نظیر احساس فشار، تنگی، پری‌ یا درد روی قفسه سینه، تنگی نفس، تهوع و استفراغ ناگهانی، سرگیجه، خستگی غیرقابل انتظار، تعریق، گرگرفتگی، برافروختگی و احساس سنگین یا سبكی ناگهانی ممكن است علائمی تهدید كننده باشند و حتما باید هر چه سریع‌تر مورد بررسی و مراقبت‌های پزشكی لازم قرار گیرند.
به همین دلیل ممكن است پزشكان حتی در مواجهه با یك تهوع و استفراغ ساده هم برای پیشگیری از اشتباه تشخیصی، از بیمار نوار قلب بگیرند.‌
منبع : روزنامه سلامت