شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

لیزردرمانی


لیزردرمانی
لیزر درمانی، یکی از راههای درمان بیماریهای پوستی است و نباید به عنوان اولین انتخاب و برای درمان همه بیماریها باشد.
عوارض بعد از لیزر درمانی ، در مورد بیمارانی که لیزر مناسب برای آنها انتخاب نشده باشد، ممکن است بدتر از خود ضایعه اول باشد.
تصور ذهنی اکثر مردم این است که لیزر همیشه برای درمان ضایعات پوستی کارگشاست در حالیکه لیزر تنها به عنوان یک روش درمانی در کنار سایر روشهای درمانی می‌تواند به بیمار کمک کند.
به عنوان مثال از لیزر در درمان موهای زائد استفاده می‌شود اما این درمان صددرصد نیست و تنها کمک می‌کند تا حجم این موها کم شود.از لیزر برای درمان" ماه گرفتگی‌ها" و یا برطرف کردن جای جوش و آبله مرغان استفاده می‌شود و منهای جنبه زیبایی می‌تواند به روح و روان خود بیمار نیز کمک کند زیرا این دسته از بیماران اصولا به دلیل شکل ظاهری صورتشان دچار افسردگی نیز می‌شوند اما اینکه به بیمار قول بهبود صددرصد بدهیم خلاف واقع است و نمی‌توان از لیزر انتظار معجزه داشت.
لیزر در درمان بیماری شایع پوستی مانند لک وپیس وحتی بیماری" پسوریازیس" می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و در یک کلام لیزر در زمینه " درماتولوژی " به کمک پزشکان معالج می‌آید.
● آیا تمامی افراد مناسب انجام درمان به وسیله لیزر هستند ؟
استفاده از لیزر باید تحت شرایطی باشد زیرا هر ضایعه پوستی وهر نوع پوستی، را نمی‌توان لیزر کرد و باید در انتخاب بیمار ونوع لیزر به کار گرفته شده برای ضایعه پوستی دقت زیادی شود.
مثلا برای خانمی که ضایعات لک در صورت دارد و رنگ پوستش سبزه تیره است، ممکن است لیزر، درمان خوبی نباشد زیرا در این مورد خاص ریسک عوارض بعد از لیزر به صورت تشدید لک یا ایجاد جوش، گاه افزایش می‌یابد.
● هزینه درمان توسط لیزر
در بعضی مواقع می توان برای درمان ضایعات پوستی از روشهای ساده‌تری استفاده کرد ونیازی به انجام لیزر نیست و باید لیزر را برای مواردی که هیچ روش درمانی دیگری جوابگو نباشد بکارگرفت .
هزینه لیزر به مراتب بیشتر از روشهای ساده درمان است و مقرون به صرفه نیست ،ضمن اینکه در بعضی از لیزرها نیاز به تکرار مجدد درمان است بنابراین پزشکان نباید لیزر را به عنوان انتخاب اول در نظر بگیرند.
نتیجه لیزرهای مختلف برای ضایعات پوستی متفاوت است و حتی دو ضایعه پوستی مشابه در دو فرد متفاوت با یک نوع لیزر ممکن است نتیجه متفاوت داشته باشد
منبع : صنایع نیوز