سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

کاهش احساس ناراحتی


کاهش احساس ناراحتی
هنگامی كه از وجود احساسات نامطلوب و ناراحت كننده مطلع شدید باید شور و هیجانی را كه در اثر بروز آن ایجاد شده، تحت كنترل درآورید تا از نظر فیزیكی بیش از اندازه تحریك نشوید، یا خود را وادار به انجام رفتاری نامناسب ننمایید. هدف، رسیدن به حالتی است كه بتوانید درست فكر كنید، راحت تصمیم بگیرید و طوری اقدام كنید كه خواسته های شما و همسرتان هر دو برآورده شود.
۱ - نفس عمیق كشیدن:
با شل كردن عضلات بدن و كشیدن نفسی عمیق، پیامی به بدن خود ارسال می كنید كه این موضوع، آنقدرها هم كه به نظر می رسد، تهدید كننده نیست. در این موقع ضربان قلب شما كندتر می شود، فشار خون شما پایین می آید، ترشح آدرنالین كاهش یافته و احساس بهتری به شما دست می دهد.
۲ - دور شدن از آن وضعیت:
یك راه دیگر این كه به سیستم عصبی فرصت بازگشت به حالت عادی بدهید. سعی كنید برای بیست دقیقه از محل وقوع دعوا دور باشید. اما برای آنكه مبادا مسائل مهم نافرجام بمانند، باید با خودتان شرط كنید كه خیلی زود برگردید و موضوع بحث را با همسرتان حل و فصل نمایید.
۳ - فكر خود را مشغول كردن:
فقط برای یك لحظه توجه خود را از هیجانات درون خود، به اتفاقاتی كه در حال وقوع است معطوف كنید، چون در این صورت تنش عصبی را كاهش داده و توانایی خود را برای تمركز بر روی كاری كه باید انجام دهید، بالا خواهید برد. مثلاً خیلی ساده تعداد قاب عكس های روی دیوار را بشمارید، یا یك شعر دوران دبستان را به خاطر آورده و برای خود زمزمه كنید.
۴ - تفكر مثبت:
احساسات شما، توسط افكارتان برانگیخته می شوند كه تفكر منفی معمولاً بدترین ترس ها است. به خودتان اجازه دهید دقیقاً به جهت مخالف آنچه كه موجب ترس شما شده فكر كنید تا بتوانید احساسات خود را آرام نگه دارید برای مثال اگر از این نگرانید كه همسرتان به شما كم محلی می كند و شما را دست كم می گیرد اوقاتی را كه به شما توجه كرده به خاطر بیاورید.
۵ - راحت ابراز احساسات كردن:
بعضی مواقع آنقدر تحت تأثیر احساسات قرار می گیرید كه فكر می كنید باید مستقیماً و به طور انفجاری آنچه را كه می خواهید ابراز نمایید اما بهتر است این كار را به صورت آرام و بی خطر انجام دهید.
لادن نصیری
منبع : همشهری