شنبه, ۱۲ اسفند, ۱۴۰۲ / 2 March, 2024
مجله ویستا

تصمیم اجرائی - EXECUTIVE DECISION


تصمیم اجرائی - EXECUTIVE DECISION
هنرپیشگان : کورت راسل، هالی بری، جان لگوییزامو، استیون سیگال، آلیور پلات، جو مورتن، دیوید سوکت و ج. ت. والش
آهنگساز(موسیقی متن) : جری گلداسمیت
فیلمبردار : الکس تامسن
فیلمنامه‌نویس : جیم تامس و جان تامس
سال تولید : ۱۹۹۵
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : جوئل سیلور
کارگردان : استوارت برد
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۲ دقیقه


ـ گروهی تروریست عرب به رهبری ̎نقی حسن̎ (سوکت)، یک هواپیمای ۷۴۷ را با چهارصد مسافر می‌ربایند. ̎ستوان آستین تراویس̎ (سیگال)، مأمور اطلاعاتی امریکائی، مطمئن است که این یک هواپیماربائی معمولی نیست. کمی بعد شک و ظن او تأیید می‌‌شود: گروه ̎حسن̎ مقداری زیادی گاز اعصاب روسی دزدیده‌اند و در واقع برای وارد کردن این گار مرگبار به امریکا به این هواپیماربائی متوسل شده‌اند و خیال دارند به کمک آن، واشینگتن و در صورت امکان، تمامی سواحل شرقی امریکا را نابود سازند. در حالیکه هواپیما به امریکا نزدیک می‌شود، ̎مهندس دنیس کاهیل̎ (پلات) طرح و نقشه‌ای می‌کشد که طبق آن یک هواپیما نظامی قادر خواهد بود سربازان امریکائی را به درون بوئینگ منتقل کند تا کنترل هواپیما و محمولهٔ مرگبارش را به دست بگیرند. اما وقتی ̎تراویس̎ طی عملیات کشته می‌شود، ̎دکتر دیوید گرانت̎ (راسل) مأمور اطلاعاتی، مجبور می‌شود همراه ̎کپی̎ (مورتن)، متخصص مواد انفجاری، ̎کاماندورت̎ (لگوئیزامو) و یک مهماندار جایش را بگیرد و عملیات را به پایان برساند.
ـ تریلری خوش آب و رنگ و در عین حال بلاهت‌بار بر اساس همان داستان قدیمی گروهی عرب که می‌خواهند با گازهای سمی مهم‌‌ترین شهرهای امریکا (در اینجا واشینگتن د.ک) را نابود کنند. در این فیلم‌ها معمولاً امریکا مرکز دنیاست و امریکائی‌های وطن‌پرست هم از جان خود می‌گذرند تا دنیا را حفظ کنند. از نکات جالب این فرمول تبدیل این امریکائی‌های وطن‌پرست به قهرمانان اکشن است. حتی فرقی نمی‌کند که آنان چه‌کاره باشند. می‌شود آن قهرمان رئیس جمهور امریکا باشد و می‌شود همانند این فیلم یک کارمند ساده باشد که در وقت لزوم مثل یک کاماندو یا نیروی گارد ویژه از مخزن وارد هواپیمای در حال حرکت می‌شود. تصمیم اجرائی فیلمی از همین خیل است با جلوه‌های ویژه‌ای که این روزها از مد افتاده و البته برای زمان خودش جذاب و غافلگیرکننده بوده است.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلخبرگزاری برناسایت مجله شبکهسایت چی بپوشمسایت آفتاب نیوزسایت نامه نیوزسایت انرژی پرسخبرگزاری فارسسایت جهان صنعت نیوزسایر منابع