جمعه, ۴ اسفند, ۱۴۰۲ / 23 February, 2024
مجله ویستا

ملکه راهزن - Bandit Queen


ملکه راهزن - Bandit Queen
سال تولید : ۱۹۹۵
کشور تولیدکننده : هند و انگلستان
محصول : ساندیپ سینگ بدی.
کارگردان : شکهار کاپور.
فیلمنامه‌نویس : مالا سن، برمبنای کتابی نوشته خودش.
فیلمبردار : آشوک مهتا و جایلز نوتگنز.
آهنگساز(موسیقی متن) : نصرت فاتح علی‌خان و راجر وایت.
هنرپیشگان : سیما بیسواس، نیرمال پاندی، منوج باجپائی، راجش ویوک، گوویند نامدئو و سونیتا بهات.
نوع فیلم : رنگی.
صدا : ۱۱۹ دقیقه.


اوایل دهه ۱۹۸۰. "دوی" (بیسواس)، یاغی پرآوازه و جنجالی مناطق شمالی هند بود که کنار مردان دست به غارتگری می‌زد و به "ملکه راهزن" شهرت یافته بود. او در سنین پائین مورد آزار جنسی شوهرش قرار می‌گیرد و خانواده او را طرد می‌کنند سپس طلاق می‌گیرد و مجبور می‌شود تن به تمنای مردان مرفه جامعه بدهد. گروهی از راهزنان او را می‌ربایند و یکی از آنان، "ویکرام" (پاندی) با او طرح دوستی می‌ریزد. "دوی" چنان راهزنی می‌شود که رئیس تبهکاران منطقه به او اجازه می‌دهد دارودسته خودش را به راه اندازد و دامنه شهرت فعالیت‌های او به مطبوعات می‌کشد. با کشته شدن "ویکرام" به دست راهزنان حسود دیگر، قدرت "دوی" کاستی می‌گیرد. او در سال ۱۹۸۳ خود را به پلیس تسلیم می‌کند.
٭ فیلمی تلخ و گزنده درباره چهره‌ای که در آغاز دهه ۱۹۸۰ مثل یک ستاره سینما در هند محبوب بود و رسانه‌ها هر حرکتش را دنبال می‌کردند. "دوی" واقعی پس از آزادی از زندان علیه تهیه کنندگان فیلم شکایت کرد و فیلم با سانسور دولتی هند هم دچار مشکل شد. دلیلش هم صحنه‌های بی‌پروا و هتک حرمت‌های متعدد و تصویر جامعه‌ای بود که "دوی" را به چنین عصیانی سوق داده بود. تصویری که در سینمای هند ممتاز و کم‌نظیر است و صریحاً تبعیضات طبقاتی و مردسالاری سنتی را محکوم می‌کند. کاپور این داستان تکان‌دهنده را با لحنی واقع‌گرایانه و گه گاه نوعی شاعرانگی اندوهبار روایت می‌کند و بیسواس در نقش "ملکه راهزن"، شخصیتی نیرومند و پر حرارت می‌آفریند.


همچنین مشاهده کنید

سایت اصلاحات نیوزسایت پارسینهسایت رویداد 24سایت دنده 6سایت دیدارنیوزسایت انصاف نیوزسایت در لحظهسایت چیدانهسایت زومیتروزنامه ابتکار