پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

ولادت پیامبراکرم (ص)


ولادت پیامبراکرم (ص)
۱۴۳۷ سال پیش درچنین روزی در سال ۵۷۰ میلادی ، در سالی که موسوم به عام الفیل (۱) بود ، حضرت محمد مصطفی (ص) متولد شدند .
به اتفاق علمای شیعه ، هنگام فجر روز جمعه در مکه معظمه ولادت با سعادت حضرت سید الانبیاء محمد مصطفی (ص) واقع شده است . ولادت آن حضرت با سلطنت انوشیروان عادل در ایران مقارن بود .
نام آن حضرت محمد (ص) و کنیه ایشان ابوالقاسم است . نام پدرآن حضرت عبدالله ، و نام مادر آن حضرت آمنه بنت وهب است . (۱)
هنگام ولادت ، نور از پیشانی آن حضرت لامع بود و بوی مشک از ایشان ساطع می گشت . نوری در آن شب از هر طرف حجاز ساطع شد و در تمام عالم منتشر گردید . تخت پادشاهان سرنگون شد ، و همه ی آنان در آن روز لال بودند و نمی توانستند سخن بگویند .
ملائکه مقرب و اصفیای پیامبران در هنگام ولادت آن حضرت حضور یافتند ، و رضوان خازن بهشت با حوریان نازل شدند ، و ابریق ها و تشت ها از طلا و نقره و زمرد بهشت حاضر کردند و برای حضرت آمنه شربتها از بهشت آوردند که او آشامید . آن حضرت را بعد از ولادت به ابهای بهشت غسل دادند و به عطرهای فردوس معطر کردند . (۲)
● معجزات ولادت حضرت
در روز ولادت آن حضرت هر بتی که در هر جای عالم بود به رو در افتاد و ۱۴ کنگره از ایوان کسری فرو ریخت . دریاچه ساوه که آنرا می پرستیدند خشک و بد ل به نمک زار شد . وادی ساوه که سالها بود کسی در ان آبی ندیده بود آب جاری شد .
آتشکده فارس که هزار سال خاموش نشده بود در شب ولادت آن حضرت خاموش شد . علم کاهنان و سحر ساحران باطل گردید ، و طاق کسری از میان دو نیم شد که تا امروز نمایان است . (۳)
هنگام ولادت آن حضرت این ندا از آسمان شنیده شد :«جاءَ الحَق و زَهَقَ الباطِل ، اِنَّ باطل کانَ زَهوقا ».(۴)

۱-اعلام الوری:ج۱
۲- حق الیقین
۳ـ قلائد النحور:ج ربیع الاول
۴- سوره اسراء:آیه ۸۴
منبع : تبیان