دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

فقط فرشتگان بال دارند - Only Angels Have Wings


فقط فرشتگان بال دارند - Only Angels Have Wings
سال تولید : ۱۹۳۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کلمبیا
کارگردان : هوارد هاکس
فیلمنامه‌نویس : ویلیام رانکین (بدون ذکر در عنوان‌بندی)، النور گریفین (بدون ذکر در عنوان‌بندی) و جولز فورتمن، برمبنای داستانی نوشته هاکس.
فیلمبردار : جوزف واکر و المر دایر.
آهنگساز(موسیقی متن) : دیمیتری تیومکین.
هنرپیشگان : کاری گرانت، جین آرتور، ریچارد بارتلمس، ریتا هیورث، توماس میچل، سیگ رومان و ویکتور کیلیان.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۲۱ دقیقه.


"جف کارتر" (گرانت)، رئیس یک کمپانی باربری هوائی، خلبان شجاع را برفراز رشته کوه‌های آند در پرو می‌فرستد، و "بانی لی" (آرتور) که دل‌باخته یکی از همین خلبان‌هاست، خیلی زود توجهش به "جف" بی‌اعتنا را دوست دارد. در این میان، خلبان تازه‌ای به‌نام "بت‌مک‌فرسن" (بارتلمس) سرمی‌رسد که چند سال پیش در اثر حادثه‌ای که منجر به کشته شدن خلبان همراهش شده، اعتبارش را از دست داده و باید این حرفه را کنار بگذارد، ولی "جف" را اغوا کند و در اینجا "جف" می‌فهمد که واقعاً "بانی" را دوست دارد. هرچند سایر خلبان‌ها "بت" را طرد کرده‌اند، او با داوطلب شدن برای خطرناک‌ترین مأموریت‌ها، شجاعتش را ثابت می‌کند. در بین خلبان‌های دیگر، "کید دب" (میچل)، برادر خلبانی که در حادثه سقوط "بت" کشته شده، دارد دید چشم‌هایش را از دست می‌دهد. "جف" سعی می‌کند برای محافظت از او، روی زمین نگهش دارد، ولی وقتی آماده رفتن برای مأموریتی خطرناک است، "کید" به جایش می‌رود.
٭ نوع برخورد خاص هاکس با زندگی بیش از هر چیز در جمله مشهور گرانت در این فیلم یافتنی است؛ آن‌جا که او پس از مرگ یکی از همکارانش به‌نام "جو"، می‌گوید: "جو کیه؟" فیلم که برمبنای خاطرات خود هاکس ساخته شده، موفق می‌شود تصویری واقعی و در دسترس را از زندگی مردانی که با خطر دست به گریبانند اما به آن خو گرفته‌اند به نمایش درآورد. و مثل همیشه به محملی برای جلوه رابطه‌های هاکس‌ی میان زنان و مردان بدل شود، رابطه‌هائی که در آن‌های سانتی مانتالیسم هیچ جائی ندارد!