سه شنبه, ۱۶ خرداد, ۱۴۰۲ / 6 June, 2023
مجله ویستا

دود سیگار باعث مشکلات رفتاری کودکان می شود


دود سیگار باعث مشکلات رفتاری کودکان می شود
دكتر یلتون،پژوهشگر اصلی این تحقیق برای انجام پژوهش،۲۲۵ كودك ۵ تا ۱۱ ساله را مورد بررسی قرار داد.این كودكان روزانه دست كم در معرض استنشاق دود ۵ سیگار و به طور میانگین ۱۴ سیگار قرار داشتند.
هر چند این كودكان همگی مبتلا به آسم بودند اما علاوه بر مطالعات مربوط به آسم آنها، مطالعات رفتاری نیز بر روی آنان صورت گرفت.
برای اندازه گیری شدت مواجهه كودكان با دود سیگار میزان ماده ای به نام كوتینین در خون آن ها اندازه گیری شد. كوتینین ماده ای است كه از شكسته شدن نیكوتین سیگار در بدن پدید می‌آید و در خون،ادرار،بزاق و حتی موی انسان قابل ردیابی است.به همین دلیل این ماده بهترین نشان گر میزان مواجهه افراد با نیكوتین محیطی به شمار می‌رود. پژوهشگران سپس برای سنجش مشكلات رفتاری كودكان از والدین آنها خواستند، تغییر رفتار كودكشان را زیر نظر بگیرند.
آنها همچنین از معلم های بچه‌ها خواستند تا استرس و اضطراب آنها در مدرسه و میزان كنار آمدن آن ها با سایر هم كلاسی هایشان را مشاهده كنند. آن ها دریافتند كه هرچه میزان مواجهه فرد با دود سیگار بیشتر می شد اثر روانی آن بر كودكان نیز بیشتر خود را نشان می داد.
دكتر یلتون در این زمینه می گوید:<در۲۰ سال گذشته مشكلات رفتاری كودكان نزدیك به ۱۸ درصد افزایش یافته اند و ما دلیل این موضوع را به درستی نمی دانیم.وجود دود تنباكو در محیط اطراف كودكان می تواند یكی از این دلایل باشد.البته مدتی است كه شواهد موجود دال بر ارتباط میان مشكلات رفتاری كودكان و دود سیگار مدام در حال افزایش هستند.>
وی می افزاید:< تنها در ایالات متحده ۲۵ درصد از كودكان در خانه خود دود سیگار را تنفس می‌كنند ومقدار ماده كوتینین در خون نزدیك به ۵۰ در صد از كودكان كل جامعه به حدی است كه می توان آن را با آزمایش اندازه گیری كرد.>
پژوهش‌های گذشته نشان داده بودند كه دود سیگار می تواند موجب تولد كودكان كم وزن، بروز عفونت و عود حملات آسم در كودكان شود.
همچنین تیم پژوهشی دكتر یلتون در سال ۲۰۰۲ میلادی دریافته بود كه دود سیگار با بروز اختلالات ذهنی دیگری چون كاهش قدرت درك و شناخت،كم شدن توانایی استدلال و حل ریاضیات و نیز كاهش قدرت خواندن در بچه‌ها و نوجوانان می شود. این پژوهش كه نتایج آن در گردهمایی انجمن‌های آكادمیك طب كودكان در سانفرانسیسكو ارائه خواهد شد، دلیل محكم تازه‌ای برای منع استعمال دخانیات در مكان‌های عمومی و به ویژه در حضور افراد كم سن و سال ارائه می كند.
منبع : روزنامه سلامت


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینسایت فرازدیلیسایت رکناوبگردیروزنامه آرمان ملیسایت نی نی بانسایت خبرآنلاینسایت آفتاب نیوزروزنامه شهروندسایت رویداد 24