دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

«هنوز هیچ‌چیز مشخص نشده است»


«هنوز هیچ‌چیز مشخص نشده است»
پلی‌آف فینال NBA این فصل باز هم سن‌آنتونیو را یك سمت میدان می‌بیند. این‌بار كلیولند که پس از ۳۷سال به فینال رسیده، حریف سن‌آنتونیو است. گرچه در هر دو بازی اول از هفت بازی پلی‌آف فینال، این اسپرز بوده كه كلیولند كاوالیزر را با نتایج ۸۵-۷۶ و ۱۰۳-۹۲ شكست داده، این دو تیم امروز صبح در بازی سوم مقابل هم قرار گرفتند.
در دو بازی اول تونی‌ پاركر بازیكن فرانسوی اسپرز با گرفتن ۲۷ و ۳۰ امتیاز به ترتیب در بازی‌های اول و دوم، امتیازآورترین بازیكن تیمش بود و قطعا در بازی امروز هم نقشی تعیین‌كننده خواهد داشت. گفت‌وگوی سایت «TP۹» فرانسه با این بازیكن از نظرتان می‌گذرد.
▪ تونی آنالیزت از بازی اول مقابل كلیولند چیست؟
ـ ما یك بازی دفاعی خوب را در زمین پیاده كردیم. در دو كوارتر اول در نشان دادن خودمان دچار مشكل شدیم چون ۹ روز بود حتی یك بازی هم انجام نداده بودیم. ما به دنبال انرژیمان بودیم. به همین دلیل بود كه تمام شوت‌های پشت ذوزنقه‌مان اغلب كوتاه بودند، یا به حلقه نمی‌‌رسیدند. هدایت مربی از بیرون زمین هم نمی‌تواند روی حساسیت مسابقه تاثیرگذار باشد حتی اگر مربی هم سخت كار كند.
ما توانستیم به لطف دفاعمان در بازی باقی بمانیم. در نهایت در دو كوارتر بعدی توانستیم شوت‌های از راه دور خوبی بزنیم.این مساله بود كه باعث شد بتوانیم بین خودمان با آنها فاصله ایجاد كنیم. دفاع تیمی كلید موفقیت در بازی بود؟ لبرون جیمز این مساله را تا كوارتر سوم كه اولین امتیازش را گرفت، تجربه كرد.
این دو فاكتور ۵۰-۵۰ بودند. لبرون روز موفقی را پشت‌سر نگذاشت اما در كنار آن دفاع ما كار فوق‌العاده‌ای مقابل او انجام داد. كل تیم باید این مساله را جشن بگیرد. اما حالا نباید فكر كرد كه لبرون تمام ضرباتش را مثل مسابقه اول پلی‌آف خراب خواهد كرد. كار ایده‌آل آن است كه آزادی او را تا حد مینیمم پایین بیاوریم و جلوی ضربات دیگر بازیكنان را هم بگیریم. اگر بتوانیم این كار را انجام دهیم، قهرمانی در پایان بازی‌های پلی‌آف دیگر دور از دسترس نخواهد بود.
▪ با ۲۷ امتیاز كه به دست آوردی امتیازآورترین بازیكن مسابقه اول بودی، نظر خودت در مورد بازی‌ات چیست؟
ـ من از همان ثانیه‌های ابتدایی بازی جنگنده ظاهر شدم و مدام به سمت سبد یورش بردم. این كار به من اجازه داد تا چند «لی‌آپ» (lay –up) انجام دهم. در نقطه مقابل شوت‌هایم خیلی خوب نبودند. باید تا نیمه دوم بازی صبر می‌كردم تا دوباره بتوانم این مساله را در بازی‌ام پیاده كنم. چیزی كه باعث حضور قدرتمندانه‌ام در NBA از روز اول شد، نفوذپذیری‌ام بود. چیزی كه در بازی اول خیلی به من چسبید، یك ضربه سه امتیازی مطمئن‌كننده بود. این شوت باعث شد تا ثبات نمایشم بیشتر شود.
▪ در بازی اول در هیچ لحظه‌ای فكر نمی‌كردیم كه كلیولند بتواند شما را نگران كند. تو چنین حسی نداشتی؟
ـ این واقعیت دارد كه ما كاملا بازی را تحت كنترل خودمان داشتیم. تیم (دانكن) خیلی خوب بازی کرد. مانو (خینو بیلی) در دو كوارتر آخر نمایشی آتشین داشت وبازیكنان كلیدی‌مان نشان دادند كه آماده‌اند. در این شرایط شكست دادن ما خیلی سخت خواهد بود.
▪ تیم برای بازی دوم و پیروزی در آن چه تدابیری داشت؟
ـ ما تصاویر ویدئویی بازی اول را دیدیم و فهمیدیم كه می‌توانیم در دفاع پیشرفت كنیم. گرچه در مسابقه اول در كارهای دفاعی خوب بودیم. همیشه فضایی برای پیشرفت وجود دارد.
▪ پس حالا نظرت را راجع پیروزی در بازی دوم بگو؟
ـ ما بازی خیلی خوبی انجام دادیم هم از لحاظ هجومی و هم دفاعی. در كوارتر آخر ما اشتباه كردیم كه فرصت آرام شدن را به كلیولند دادیم تا به بازی برگردد. نگه داشتن ۲۰ امتیاز برتری در فینال NBA كار سختی است. مردم این را متوجه نمی‌شوند. اما افت كردن روند بازی‌تان وقتی كه این چنین نسبت به حریفتان برتر هستید، كاملا طبیعی است.
دیگر با آن حساسیت ابتدایی در زمین ظاهر نمی‌شوید. در این شرایط نباید رویاپردازی كرد كه كلیولند ممكن است ۴۰ امتیاز را از دست بدهد. در هر مسابقه از لحظه‌ای به لحظه دیگر هر تیمی می‌داند كه با حمله كردن موفق می‌شود. بازیكنان كلیولند این حس را در پایان كوارتر چهارم به دست آوردند.
▪ با وجود این پیروزی عالی شخصا انگار چندان راضی نیستی؟
ـ نه، اینطور نیست. فقط به شما بگویم كه من همیشه واقع‌بین هستم. نباید تصور كرد كه فینال مسابقه‌ای برای لذت بردن و تفریح است. من خاطره فینال ۲۰۰۵ را به یاد دارم. قبل از اینكه برای مسابقه سوم به «اوبرن هیل» (ورزشگاه خانگی دیترویت) برویم، با اختلافات ۲۰ و ۳۰ امتیازی شكستشان داده بودیم. كلیولند تیمی است كه در خانه‌اش خوب بازی می‌كند. با شور و شوق تماشاگرانشان، قطعا بهتر از این شوت خواهند زد. به همین دلیل نباید خیلی از این دو پیروزی خوشحال باشیم.
با ۳۰ امتیازی كه در بازی دوم گرفتی باز هم امتیازآورترین بازیكن انتخاب شدی. به نظر می‌رسد در بازی هیچ‌چیز نمی‌تواند جلوی تو را بگیرد.سعی می‌كنم جنگنده‌ترین بازی ممكن را انجام دهم. اگر شوت‌های از راه دورم مثل سابق شود، همه‌چیز آسان می‌شود. من، مانو و تیم دانكن، ۷۸ امتیاز از ۱۰۳ امتیاز را گرفتیم.سه بازیكن بزرگ اسپرز دوباره بازگشته‌اند، اما اسپرز فقط از سه بازیكن تشكیل نشده.
اسپرز یك تیم است. همه كار خود را خوب انجام می‌دهند. رابرت (هاری) تمام بعدازظهر و در بازی دوم عالی بود. رابرت از لحاظ دفاعی خیلی خوب كار كرده (۹ ریباند) اما باز هم یك‌بار دیگر می‌گویم كه فكر نمی‌كنیم با این دو پیروزی همه چیز تمام شده. ما باز هم به كارمان ادامه خواهیم داد.
▪ امسال MVP (عنوان باارزش‌ترین بازیكن NBA) را به دست می‌آوری؟
ـ به این عنوان فكر نمی‌كنم. به هر حال اگر قهرمان شویم، تیم (دانكن) به این عنوان خواهد رسید. او ستاره تیم ما است. شخصا روز به روز بهتر می‌شوم. باید صبور باشم و بهترین كار ممكن را برای تیم انجام دهم.
كیا والا مقام
منبع : روزنامه هم‌میهن