چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

تغذیه قبل از ورزش


تغذیه قبل از ورزش
یک تغذیه درست ورزشی را تغذیه‌ای می‌ دانند که باعث تأمین انرژی مورد نیاز بدن در حین انجام فعالیت بدنی شود.
هنگامی که در نظر دارید، تمرین‌های ورزشی ‌تان را بعد از ظهر انجام دهید، ‌باید صبحانه و ناهار را به طور کامل نخورید و غذای بعد از انجام تمرین را به میزان مختصر و سبک ‌تری میل نمایید. برای مثال مقدار مختصری سیب ‌زمینی بخارپز به همراه صبحانه ‌ای شامل تخم‌ مرغ، پنیر، چند برش نان، مختصری کره و ... می‌ تواند انرژی لازم برای یک روز شما را تأمین کند.
توصیه می ‌شود غذایی را انتخاب کنید که به کندی انرژی آزاد نماید (مانند خوراکی‌های سبوس‌دار، شیر کم چربی و آب پرتقال).
چنانچه در ساعات وسط روز یعنی ظهر تمرین می ‌کنید، حتماً ‌باید یک غذای مقوی بعد از انجام تمرین میل نمایید. توصیه می‌ شود جیره غذایی را به دفعات و به مقدار کم مصرف کنید.
کارشناسان غذایی می‌ گویند مقوی‌ ترین جیره غذایی برای تأمین و تکمیل سوخت عضلانی، خوردن کربوهیدرات‌ها یعنی مواد قندی یک ساعت قبل از شروع تمرین‌های ورزشی سخت و شدید می ‌باشد.
در پاره‌ای از مواقع ممکن است درحین ورز‌ش‌ کردن، احساسی شبیه به بی‌ حالی به شما دست دهد، در این صورت بهتر است قبل از ورزش از آن دسته از مواد غذایی استفاده نمایید که نیرو و انرژی فوری را برای شما تأمین نمایند؛ مانند: نان، انواع شیرینی‌ها، شکلات‌، کلوچه‌ها، موز، عسل، قهوه و ... .
تا زمانی که جیره غذایی درست و سالم را مطابق نیاز بدنتان مصرف می‌ کنید، مطمئن باشید که به وزن بدن شما حتی یک گرم هم افزوده نخواهد شد.
تا زمانی که بدنتان می ‌تواند همه مواد غذایی نظیر میوه‌ها، سبزی‌ها، حبوبات و... را به‌ طور کامل جذب و هضم نماید، نیازی به مواد غذایی مکمل نظیر ویتامین‌های اضافی یا داروهای نیروزا ندارید.
هنگامی که جیره غذایی شما در مقایسه با میزان فعالیت‌های بدنی شما نسبتاً کم باشد، آنگاه می‌ توانید با صلاح دید و مشورت متخصص تغذیه از قرص‌های ویتامین و سایر تجویزها استفاده نمایید.
چنانچه قرص‌های ویتامین بیش از اندازه مصرف شوند، ممکن است مانع جذب سایر ویتامین‌ها در بدن شوند. در ضمن، بعضی ویتامین‌ها و مواد معدنی به آسانی توسط آب، نور، حرارت یا هوا از بین می ‌روند، پس بهتر است تا می ‌توانید از غذاهای تازه استفاده کنید.
دانیال تارمست
منبع : علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند