دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

اینتل چیپ‌ست‌های خود را برای سیستم‌های با کارایی متوسط معرفی کرد


اینتل چیپ‌ست‌های خود را برای سیستم‌های با کارایی متوسط معرفی کرد
● چیپ‌ست‌های Intel G۳۳,G۳۱ Express
با توجه به گستردگی بسیار زیاد زمینه‌های استفاده از کامپیوتر و نیاز کاربران به پیکره بندی‌های گوناگون، شرکت‌های مختلف اقدام به تولید راه‌حل‌های متفاوتی برای هر دسته از کاربران می‌نمایند. در این میان سیستم‌هایی که برای انجام کاربردهای خانگی و دفتری تهیه شده‌اند به دلیل دارای بودن قیمت مناسب از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده‌اند. این‌گونه سیستم‌ها معمولا از مادربردهایی استفاده می‌کنند که برای کاهش‌هزینه بسیاری از واحد‌های مورد نیاز را به صورت مجتمع در خود دارند. پردازنده گرافیکی یکی از واحد‌هایی است که به طو‌ر معمول به صورت جداگانه تولید می‌شود. اما از آنجایی‌که بیشتر کاربران خانگی و دفتری که از سیستم‌های خود به عنوان دستگاهی همه منظوره استفاده می‌کنند نیاز به بهره گیری از توان بالایی در زمینه پردازش گرافیکی ندارند، تولید چیپ‌ست‌ها و مادربردهایی که از پردازنده‌های گرافیکی مجتمع استفاده می‌کنند بسیار افزایش یافته‌ و این محصولات در میان کاربران از محبوبیت فوق‌العاده‌ای برخوردار شده‌اند. در همین راستا شرکت ‌Intel به عنوان بزرگترین تولید کننده چیپ‌ست‌ها و پردازنده‌ها، اقدام به معرفی نسل جدید چیپ‌ست‌های خود با پردازنده گرافیکی داخلی کرده است. چیپ‌ست‌های‌ Intel G۳۱,G۳۳ Express برای استفاده در بازار سیستم‌های با قیمت متوسط طراحی شده و شرکت Intel قصد دارد آن را جایگزین چیپ‌ست‌های سری G۹۶۵ نماید. این چیپ‌ست‌ها به امکانات جدید و متنوعی مجهز هستند که آن‌ها را به یکی از بهترین پلاتفورم‌ها برای کاربرانی که به قیمت مناسب در کنار کارایی خوب اهمیت می‌دهند بدل کرده است. چیپ‌ست‌های Intel G۳۱,G۳۳ Express از نسل جدید پردازنده‌های ۴۵ نانومتری پشتیبانی کرده و توانایی برآورده کردن تمامی نیازمندی‌های Windows Vista Premium را در سیستم‌های میان قیمت دارا می‌باشند. پلاتفورم‌های دسک تاپی که از این چیپ‌ست‌ها استفاده می‌کنند قادر به پشتیبانی از تمامی پردازنده‌های Intel Core۲ Duo و یا Core۲ Quad خواهند بود. تکنولوژی‌های و امکانات جدیدی که در این چیپ‌ست‌ها پیش بینی شده است می‌تواند نیازمندی‌های بسیاری از کاربران را برآورده کند. با پشتیبانی از گذرگاه سیستم ۱۳۳۳ مگاهرتزی (۱۰۶۶ مگاهرتز در چیپ‌ست G۳۱) ، حافظه‌های DDR۲، پشتیبانی از سیستم عامل Windows Vista Premium، پردازنده‌های جدید ۴۵ نانومتری و تکنولوژی Intel Fast Memory Access (Intel FMA)چیپ‌ست های Intel G۳۳,G۳۱ Express قادر است تا کارایی و قابلیت انعطاف بسیار خوبی را برای کاربردهای روزمره فراهم ‌کند.
▪ تکنولوژی Viiv در چیپ‌ست‌های Intel
تکنولوژی Viiv در چیپ‌ست‌ها و پردازنده‌های Intel، مجموعه ای تکنولوژی‌ها است که به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا اجرای سرگرمی‌های خانگی را ساده‌تر و جذاب‌تر کنند. چیپ‌ست Intel G۳۳,G۳۱ Express به همراه چیپ‌های پل جنوبی ICH۷(DH) و ICH۹(DH) از تکنولوژی Intel Viiv پشتیبانی می‌کند.
▪ کارایی بالاتر و اجرای سریعتر نرم‌افزارها
چیپ‌های‌ پل شمالی Intel G۳۳,G۳۱ Express شامل تعداد زیادی از بهینه سازی‌های اساسی در معماری برای افزایش کارایی سیستم بوده است. این چیپ‌ست‌ها از تکنولوژی‌هایی چون "دسترسی سریع به حافظه" پشتیبانی می‌کنند که آن‌ها را قادر می‌سازد تاخیر‌ها را در هنگام خواند و نوشتن از/ به روی حافظه تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. این بهبودها بر روی چیپ پل شمالی این چیپ‌ست همچنین امکان پشتیبانی از نسل بعدی پردازنده‌های ۴۵ نانومتری Intel Core ۲ را نیز برای آن ایجاد کرده است.
▪ پردازنده گرافیکی داخلی
چیپ‌ست‌های Intel G۳۳,G۳۱ Express دارای توانایی‌های گرافیکی بسیار مناسبی هستند که قادر به برآورده کردن نیازهای پایه بسیاری از کاربران می‌باشد. این چیپ‌ست‌ها به پردازنده گرافیکی Intel Graphic Media Accelerator ۳۱۰۰ (Intel GMA ۳۱۰۰) مجهز شده‌اند که از DirectX ۹.۰، سایه‌زن‌های نسخه ۲.۰ و Open GL ۱.۴ پشتیبانی می‌کند. پردازنده‌گرافیکی Intel GMA ۳۱۰۰ دارای کارایی گرافیکی مناسب و سرعت پاسخ‌دهی خوبی بوده و از آخرین سیستم عامل‌های ارایه شده برای کامپیوتر‌های شخصی، از جمله Windows Vista، پشتیبانی به عمل می‌آورد.
▪ چیپ‌های پل جنوبی Intel ICH۹/R, ICH۷/R
چیپ‌ست‌های Intel G۳۳,G۳۱ Express به تکنولوژی‌هایی چون Intel Matrix Storage۲ مجهز شده است و با بهره گیری از پل‌های جنوبی ICH۹/R,ICH۷/R قادر هستند تا از جدیدترین ابزارهای ذخیره سازی SATA با سرعت ۳ گیگابیت برثانیه پشتیبانی کند. علاوه بر این پشتیبانی از پیکره‌بندی RAID ۰,۱,۵,۱۰ به کاربران اجازه می‌دهد تا دیسک‌های سخت خود را با توجه به نیازمندی‌های خود به صورت کاملا انعطاف پذیر پیکره‌بندی کنند. برای مثال داده‌های مهم می‌توانند در آرایه‌ای ذخیره شوند که توانایی ایجاد قابلیت اطمینان بسیار بالایی را دارا است، در حالی که کاربردهای حساس به کارایی مانند بازی‌ها قادر خواهند بود در آرایه جداگانه‌ای که برای ارایه بالاترین کارایی طراحی شده است، ذخیره گردند. بعلاوه با پشتیبانی از درگاه کنترلی پیشرفته AHCI، عملکرد‌هایی چون اتصال و یا جداسازی ابزارها به صورت سریع و در هنگام روشن بودن سیستم (Hot-Plug) و صف بندی محلی دستورات (NCQ) در دسترس قرار می‌گیرد که سیستم را قادر می‌سازد تا از مزایای چون سرعت بوت بیشتر و افزایش پهنای باند در دسترس بهره‌مند شود.
در نهایت چیپ‌ست‌های Intel G۳۳,G۳۱ Express از پردازنده صوتی با وضوح بالای Intel نیز پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از این پردازنده صوتی قدرتمند قادر خواهید بود تا بهترین تجربه را در زمینه پخش موسیقی و یا ایجاد سینمای خانگی بدست آورید.
منبع : آواژنگ