دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

اینترنت چیست؟


اینترنت چیست؟
● اینترنت چیست ؟
اینترنت یک شبکه جهانی است . شبکه ای که از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است . اینترنت مخفف کلمات International Network به معنای شبکه جهانی می باشد.
● شبکه چیست ؟
به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند کامپیوتر و زبانی( Protocol) که این کامپیوترها به کمک آن با یکدیگر صحبت می کنند شبکه می گویند. وقتی که ما دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم به گونه ای که این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند در واقع یک شبکه ساخته ایم.
● اهداف شبکه :
۱) استفاده از منابع مشترک ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
۲) به روز بودن اطلاعات
۳) جلوگیری از افزونگی اطلاعات
۴) تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات
● تقسیم بندی شبکه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی :
▪ LAN شبکه محلی : که مخفف Network Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.
▪ WAN شبکه بندی وسیع : که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.
▪ MAN شبکه شهری : که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل مرتبط میسازد.
● تجهیزات لازم برای شبکه کردن :
۱) کارت شبکه ( NIC ) که مخفف Network Interface Card میباشد.
۲) رسانه انتقال که مخفف Transmission Medium میباشد.
۳) سیستم عامل شبکه NOS که مخفف Network Operating System میباشد.
● انتخاب تکنولوژی برای شبکه :
پیش از اینکه سخت افزار شبکه خود را خریداری کنید درباره استانداردی که میخواهید برای متصل کردن شبکه خود به کار برید، تصمیم گیری نمایید. کارتهای رابط شبکه و کابلهایی که انتخاب می کنید می بایست از استاندارد انتخابی شما پشتیبانی کند.عمدتاً از دو نوع استاندارد شبکه استفاده میشود. Token Ring و اترنت.
● استانداردهای شبکه
عمدتاً از دو نوع استاندارد شبکه استفاده میشود. Token Ring و اترنت .
▪ اترنت :
یک تکنولوژی مبتنی بر مجادله و درگیری است بدین معنا که هیچ کنترلی بر کامپیوترهای انتقال دهنده اطلاعات در شبکه ندارند و زمانی که ۲ کامپیوتر همزمان اقدام به ارسال اطلاعات از طریق کابلها میکنند این امر منجر به برخورد داده ها میشود بنابـــراین اطلاعات پس از تاخیر به مقصد میرسند مجادله داده ها میتواند سرعت یک شبکه شلوغ را کاهش دهد . استفاده از تکنولوژی اترنت ارزانتر از تکنولوژی Token Ring است چرا که تکنولوژی اترنت وسیله ای برای کنترل کامپیوتر انتقال دهنده اطلاعات ندارد اترنت برای دفاتر اداری کوچک و مصارف خانگی ایده آل است
▪ Token Ring :
در تکنولوژی Token Ring انتقال داده ها توسط Token ( یک کاربر الکترونیکی = نشانه) که در حلقه تشکیل دهنده کامپیوترها گردش می کند ، کنترل میشود. تنها کامپیوتر دارای Token میتواند داده ها را انتقال دهد Token پس از انتقال و دریافت داده ها به کامپیوتر بعدی حلقه سپرده میشود و هیچ گونه مجادله در یک حلقه Token Ring به وجود نمی آید ، چرا که هر کامپیوتر نوبت خود را برای انتقال دارد هیچ کامپیوتر دیگری در آن زمان داده ارسال نمی کند
● طریقه ارتباط با ISP از طریق خط تلفن
▪ آزمایش ارتباط خود
پس از برقاری ارتباط با ISP به راحتی میتوان با استفاده از برنامه Ping بسته های اطلاعاتی را از طریق اینترنت از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر را انتقال دادو رفت و برگشت داده ها را کنترل کرد. با استفاده از برنامه Tracert میتوانید بفهمید که بسته ها برای رسیدن به یک کامپیوتر دیگر چه مسیری را طی میکنند.
▪ ارسال و دریافت مجدد بسته های اطلاعاتی به کامپیوتری دیگر و دریافت مجدد آنها :
ارسال و دریافت یک بسته اطلاعاتی متنی کوچک Pinging نام دارد و با استفاده از دستور Ping انجام میشود. برای اجرای آن از پنجره Start/programs/ms dos promt dos دستور زیر را تایپ کنید:
ـ نشانی عددی IP یا نام کامپیوتری که میخواهید به آن بسته ارسال کنید .
ـ در جواب دستور Ping به ما اعلام میشود که ارتباط با سایت مورد نظر ممکن شده است یا خیر .
ـ Reply به معنای آن است که ارتباط با شبکه برقرار است و Request time out یعنی ارتباط قطع است.
● بررسی مسیر بسته های اطلاعاتی در اینترنت :
بسته های اطلاعاتی معمولا مستقیم از کامپیوتر مبداء به کامپیوتر مورد نظر نمی روند بلکه بصورت متوالی از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر میروند تا به مقصد نهایی برسند با استفاده از برنامه Trace route- Tracert مسیر رسیدن آنها از کامپیوتر خود به میزبان را بررسی کنید.
▪ Tracert: نشانی عددی IP یا نام کامپیوتری که میخواهید به آن بسته ارسال کنید.
برای مشاهده IP کامپیوتر دو روش وجود دارد :
۱) در این روش ابتدا وارد منوی Start شده و در داخل گزینه Winipcfg, RUN را تایپ کرده و Enter می کنیم.
۲) در این روش وارد منوی Start شده از منوی Program گزینه Ms-Dos prompt را انتخاب نموده و بعد دستور ipconfig/ all را اجرا میکنیم .
ـ ISP و انواع اتصالات آن
▪ ISP:
مخفف کلمات Internet Service Provider می باشد و واسطه ای است که ما از طریق آن و ایجاد یک Username وPassword (با موافقت ما و ISP) می توانیم به اینترنت دسترسی پیدا کنیم .
۱) User name
۲) Password
بطور کل یکی از عوامل مهمی که باعث جذابیت اینترنت شده ارتباط دو طرفه ای است که با کاربر دارد یعنی در آن واحد میتوان در تمام محاورات شرکت نمود و از سوی دیگر غیر خطی بودن آن است بعضی اگر یک کلمه یا اصطلاح نیاز به توجیح بیشتر داشته باشد میتوان Link کرد و اطلاعات گسترده تری بدست آورد.
اتصالاتی که ما میتوانیم از طریق ISP داشته باشیم :
ـ اتصال Shell سیستم عامل Unix
ـ PPP
۱) اتصال Shell :
سیستم عاملی که از آن استفاده میکنیم ، مایونیکس است و سرعت آن بسیار بالاست در اتصال Shell پس از شماره گیری Isp فضایی در ISP به ما اختصاص خواهد یافت که از درون این فضا به شبکه جهانی اینترنت متصل خواهیم شد . جریان TCP/IP فقط تا ISP ادامه دارد اتصال بین ما و ISP یک اتصال معمولی مخابراتی است بنابراین با هر اشاره ای روی Keyboard بر کامپیوتر راه دور تاثیر گذاشته ایم و نتیجه این تاثیر را مشاهده می کنیم. سیستم عامل Unix,ISP است .
▪ مزایا :
ـ سرعت Unix بسیار بالاست
▪ معایب :
ـ لزوم داشتن Unix
ـ عدم وجود فایل و کامپیوتر شخصی
ـ عدم امکان استفاده از Multimedia
ـ امکان استفاده از یک برنامه
۲) اتصال PPP :
ISP به ما فضایی اختصاص نمی دهد بلکه به منزله امکان دسترسی ما به Internet است . در این نوع اتصال پس از شماره گیری ISP در صورت امکان میتوانیم از فضایی که مانند یک تونل ما را به شبکه متصل می نماید، استفاده کنیم. یعنی در شبکه Internet وارد شده ایم و میتوانیم از مزایای Multimadia استفاده کنیم. همچنین با داشتن سیستم عامل Win در کامپیوتر شخصی میتوانیم در یک لحظه با چند Site ارتباط برقرار کنیم . ISP میتواند هر سیستم عاملی داشته باشد چون در سیستم عامل ISP رد میشویم ولی در مورد قبلی در ISP گیر می افتادیم .
● Modem مودم :
در کامپیوتر داده ها به شکل متفاوتی با داده هایی که از طریق خط تلفن منتقل میشود، ذخیره می گردد داده ها در داخل کامپیوتر در قالب رقمی( digital ) ذخیره میشود. در جایی که خطوط تلفنی داده ها را در قالب قیاسی( analog)منتقل میکنند.
- به اطلاعاتی رقمی می گویند که توسط اعداد گسسته قابل نمایش باشند.
- به داده ای قیاسی می گوئیم که توسط کمیتهای متغیر پیوسته نمایش داده شود.
وقتی ۲ کامپیوتر از طریق خط تلفن به هم متصل کنیم داده ای که از کامپیوتر خارج میشود رقمی است و قبل از اینکه از طریق خط تلفن قابل خمل باشد باید به داده قیاسی تبدیل شود در انتها داده قیاسی پیش از اینکه توسط کامپیوتر دیگر قابل قبول باشد باید به داده رقمی برگردانده شود.
- فرایند تبدیل داده های digital به Analog را modulation میگویند.
- فرایند تبدیل داده ها Analog به digital را demodualation میگویند
▪ انتخاب مودم :
انتخاب مودم داخلی و خارجی موردی است که در هنگام خرید مودم باید به آنها توجه کنید. نکته دیگر اطمینان از سرعت مودم میباشد سرعتهای مودم بر حسب بیت در ثانیه Bits per second یا BPS بیان میشوند . سرعتهای استاندارد مودم عبارتند از :
ـ ۲۸۸۰۰ bps
ـ ۱۴۴۰۰ bps
ـ ۹۶۰۰ bps
ـ ۲۴۰۰ bps .
بعضی اوقات نیز از اختصار “k  برای ۱۰۰۰ استفاده میکنند. بنابراین دو سرعت آخر معمولاً بصورت ۲۸/۸ kbps, ۱۴/۴ kbps بیان میشوند
نوشته شده توسط : شجاعی
منبع : ارجا نت