چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا


استارت کاراته کار محجبه بر مینیاتور


استارت کاراته کار محجبه بر مینیاتور
رویای تولید خودروی ارزان قیمت امروز با رونمایی سواری تولید شده توسط شرکت سایپا و با استارت محمود احمدی نژاد کمی رنگ تحقق به خود گرفت.
طرح تولید خودروی ارزان قیمت ایرانی در گروه خودروسازی سایپا پس از ۷ سال در دومین خودروساز ایرانی به ثمر نشست و امروز استارت اولین خودروی ملی توسط رییس جمهور زده شد .
در این مراسم محمود احمدی نژاد اولین خودروی ایرانی را به دختر محجبه ایرانی در بازهای کاراته هدیه داد. وی پس از امضا تمبر یاد بود خودروی ملی گفت: "من از آقای بذرپاش خواهشی دارم. شما می‌دانید که جوانان ما در عرصه‌های گوناگون می‌درخشند که از جمله آنها ورزش است. من یک غصه در دلم است. شما چندی پیش شاهد بودید که این دختر کاراته‌کای ایرانی در مسابقات حضور پیدا کرد و با آن که به کار خود مسلط بود، ناجوانمردانه از مسابقات محروم شد وبا دخالت مسائل غیرورزشی را در امر ورزش به این دختر ایرانی اجازه ندادند در مسابقات شرکت کنند تا دیگران قهرمان شوند. من از آقای بذرپاش می‌خواهم اولین خودرو تولیدی مینیاتور را به این دختر ایرانی کاراته‌کا اهدا کند. "
وی در ادامه چهار توصیه به خودروسازان کرد و گفت: این چهار مورد را در تولید خودرو مد نظر داشته باشید.
۱) کاهش میزان مصرف انرژی،
۲) ایمنی به نحوی که خودروسازان ما از صنعت‌گران و طراحان دعوت کنند که مجموعه ای برای آزمایش خودروها درست کنند و در این ارتباط سرمایه‌گذاری شود؛ چرا که ایمنی خودرو بسیار مهم است.
۳) کارآمدی خودرو در ایران و این که خودرو متناسب با ذائقه ایرانی باشد،
۴) زیبایی خودرو و این که هنر ایرانی را خودروسازان ما و طراحان در طراحی آن نشان دهند.
وی اظهار داشت: خودروی مینیاتور میوه خودباوری و همتهای بلند است که بنده از همین جا از دست اندرکاران مجموعه ساخت این خودرو تشکر می کنم و امیدوارم این هدیه برای ملت ایران و کسانی که از آن بهره خواهند برد موجب سرافرازی، امنیت، آرامش و خوشی باشد.
وی گفت: ما در تولید سمند یک گام به سمت خودروی ملی برداشتیم که ساخت مینیاتور این گام را تکمیل کرد به طوری که می توانیم بگوییم ما می توانیم خودرویی داشته باشیم که کاملا ایرانی باشد.
رئیس جمهور افزود: امروز باید تلاش شود و دست در دست هم دهیم تا از همه ظرفیتها در این بخش استفاده کنیم. امروز اساتید دانشگاه ما پشتوانه خوبی برای صنعت کشور ما محسوب می شوند که می توان از آنها نیز استفاده کرد.
وی با بیان این که "شیب رشد صنعت ما در نوآوری ، کیفیت ، تنوع و گستره، شیب تند و ارزشمندی است" افزود: ولی ما در ابتدای راه هستیم.
در ادامه این مراسم مهرداد بذرپاش مدیرعامل سایپا از تولید سه خودروی دیگر سایپا تا سال ۹۰ خبر داد و اظهارداشت: از امروز سایپا دارای برندی از آن خود است و از این بعد در مذاکرات بین‌المللی خود متفاوت ظاهر خواهیم شد.
وی با بیان این‌که امروز سایپا همچنین مراسم تولید ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاهی خود را در طول عمر خود جشن می‌گیرد، تولید مینیاتور را یکی از بزرگترین دستاوردهای صنعت و معدن کشور در چند سال اخیر ارزیابی کرد و گفت: این پروژه بیش از ۱۲۰۰ میلیارد ریال هزینه دربر داشته که در صنعت خودروسازی و در مقایسه با سایر خودروسازان جهانی رقم بالایی محسوب نمی‌شود.
بذرپاش با اعلام این‌که قرار است تولید انبوه مینیاتور در سایت کاشان سایپا انجام شود، خاطرنشان کرد: در حالی است که متوسط سهم خودرو در تولید ناخالص کشورها حدود ۳.۶درصد است و این رقم برای صنعت خودرو و صنایع وابسته در کشور ما کمتر از ۴ درصد است ،بزرگی این پروژه را وقتی متوجه می‌شویم که آن را با موارد مشابه خارجی و داخلی مقایسه کنیم. البته هم اکنون رتبه جهانی اقتصاد کشور ۱۷ و این رتبه برای صنعت خودرو ۱۶ است که البته به چنین رتبه‌ای نیز قانع نیستیم.
بذرپاش در ادامه با بیان این که هم اکنون خودروسازان جهان در بحران به سر می برند تصریح کرد: نسبت به مدت مشابه سال گذشته توانسته‌ایم در گروه سایپا رشد ۱۶ درصدی تولید داشته باشیم.
وی با بیان این که پروژه مینیاتور سی و دومین پروژه سایپا بود، افزود: در بحث خدمات پس از فروش نیز با توجه به این که هم اکنون نیز دارای ضعف هستیم، ولی به عنوان رئوس برنامه‌های خود توسعه کمی و کیفی را در نظر گرفتیم.
مدیرعامل سایپا افزود: در حوزه صادراتی در حوزه‌های خاورمیانه، افریقا، آسیای میانه و آمریکای لاتین در حال همکاری هستیم. در آسیای میانه با محوریت تاجیکستان در حال همکاری هستیم و کارها در الجزایر آغاز و عملیات اجرایی آن در حال نهایی شدن است.
وی در پایان در مورد حوزه قراردادهای خارجی شرکت سایپا نیز تاکید کرد: در این حوزه سعی کردیم که یک تغییر نگرش ایجاد و سعی کنیم قراردادهایی با شرکت‌های خارجی امضا کنیم که بتواند نقاط ضعف ما را پوشش دهد.
● داستان خودروی ملی
گفتنی است طرح تولید خودروی ملی نخستین‌بار در سال ۷۴ در کشور مطرح شد، ولی تولید آن با تاخیر بسیار و در سال ۸۰ توسط شرکت ایران‌خودرو به نتیجه رسید. شرکت ایران‌خودرو برای تولید خودروی ملی روش شرکت پروتون که طراحی بدنه بر روی پلت‌فرم‌های میتسوبیشی بود را انتخاب کرد، اما به وجود آمدن مشکلاتی در این روش موجب شد که این شرکت روش خود را برای طراحی و تولید خودروی ملی تغییر دهد.
هم زمان با پیگیری شرکت ایران‌خودرو مبنی بر تولید خودروی ملی شرکت فرست اتوموتیو انگلستان طراحی نمونه اولیه خودرو بر روی شاسی و قوای محرکه پژو ۴۰۵ را برای تولید در یک شرکت تایوانی به پایان رسانده بود که با ورشکستگی این شرکت تایوانی تصمیم گرفت که طرح اولیه این خودرو را به شرکت‌هایی در ایران، آرژانتین و چین پیشنهاد کند.
پیشنهاد این شرکت انگلیسی با اقدامات اولیه برای تولید خودروی ملی در ایران همراه بود که این امر موجب پذیرش آن از سوی شرکت ایران‌خودرو شد.
طراحی شرکت فرست اتوموتیو در ایران معایب فراوانی داشت، این خودرو اتاقی به نسبت کوچک و ارگونومی متناسب با افراد قد کوتاه شرق آسیا داشت که این امر موجب شد کارشناسان مرکز تحقیقات ایران‌خودرو در کنار کارشناسان فرست اتوموتیو و بعضی کارشناسان خارجی بدنه ارگونومی و تا حدودی سیستم تعلیق را دوباره طراحی کنند.
در طرح سمند مهندسان ایران به صورت مشترک با تیمی خارجی به انجام محاسبات مهندسی خودروی سمند پرداختند، طراحی بدنه با گروه فرست اتوموتیو انگلیسی و با همکاری گروهی از مهندسان آلمان، اتریش، کره‌ای و ایران انجام شد. طراحی قالب، در کره صورت گرفت، داشبورد خودرو نیز توسط تیمی مشترک از مهندسان آلمان، اتریش و ایران طراحی شد. ساخت قالب نیز در تایوان انجام شد و در نهایت تغییراتی نیز در سیستم فنر و فرمان‌بندی خودرو به دلیل تغییر و ایجاد تعادل در نظر گرفته شد.
اما شرکت سایپا برنامه تولید خودروی ملی را در سال ۱۳۸۰ آغاز کرد، اما این برنامه در سال ۱۳۸۲ به دلایلی مانند تولید خودروی تندر-۹۰ متوقف شد. توقف تولید خودروی ملی سایپا تا سال ۱۳۸۵ ادامه داشت تا اینکه در سال ۸۵ مجددا در دستور کار شرکت سایپا قرار گرفت و مقرر شد که پروژه تولید خودروی ۸۱ S به روزرسانی شود.
● هزینه‌های تولید خودروی ملی
اولین خودروی ملی ایران در سال ۸۰ توسط شرکت ایران‌خودرو تولید و با نام سمند به بازار داخلی عرضه شد. تولید سمند برای شرکت ایران‌خودرو هزینه‌ای معادل ۴۰۰ میلیارد تومان در بر داشت که این شرکت جهت تامین این مبلغ ناچار به دریافت وام با تسهیلات ۲۸ درصد از بانک‌های خصوصی شد و به گفته برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو دولت هیچ تسهیلاتی برای اجرای پروژه ملی این شرکت در نظر نگرفت.
عدم حمایت دولت از طرح خودروی ملی در حالی است که احمدی‌نژاد رییس‌جمهوری در سال ۸۵ و در مراسم افتتاح موتور ملی با تاکید بر حذف مونتاژکاری از خودروسازان خواست که سالانه ساخت دو الی سه اتاق خودرو را در دستور کار خود قرار دهند و دولت نیز از این طرح‌ها حمایت خواهد کرد. به هر روی عدم حمایت دولت از شرکت ایران‌خودرو در ساخت خودروی ملی موجب افزایش هزینه‌های تولید و در نتیجه افزایش قیمت این خودرو شد.
حال شرکت سایپا نیز پس از ایران‌خودرو سعی بر آن دارد که دومین خودروی ملی را با هزینه‌ای معادل ۱۵۰ میلیارد تومان به بازار عرضه کند.
با توجه به هزینه‌های تولید دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا می‌توان گفت هزینه تولید خودروی ملی شرکت سایپا تقریبا معادل یک‌سوم هزینه‌ای است که شرکت ایران‌خودرو برای تولید خودروی ملی خود در نظر گرفته است. با توجه به صرف هزینه کمتر از سوی شرکت سایپا این امید وجود دارد که ۸۱ S با قیمت کمتر از ۱۰ میلیون تومان به بازار داخلی عرضه و به این وسیله هدف سایپا مبنی بر تولید خودروی ملی ارزان‌قیمت محقق شود.
منبع : خبر آنلاین