پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

گل آرایی برای مصارف روزمره خانگی


گل آرایی برای مصارف روزمره خانگی
بسیار اتفاق می افتد كه در حال گذر از خیابانی هستید و ناگهان یك شاخه گل و یا یك بوته گیاه در یك گل فروشی توجه شما را به خود جلب می كند. گاهی نیز دسته های گل را به عنوان هدیه دریافت می كنید. می توانید با استفاده از وسایلی كه در خانه دارید آنها را به شیوه های تازه و غیرمعمول آراسته و از زیبایی آنها استفاده كنید.
شاخه های منفرد كه دارای غنچه هستند در یك ظرف باریك و بلند از جلوه خاصی برخوردار خواهند شد. می توانید از بطرهای خالی موجود در خانه مانند شیشه های شربتهای حاضری كه دارای گردن بلند و درازی هستند برای اینكار استفاده كنید. اگر چند شاخه گل دارای غنچه دارید چند شیشه را در یك سینی فلزی زیبا و قدیمی خود كنار هم بچینید و فضای آنها را با برگهای خشك و یا برگهای درختان و گلهای ریز بپوشانید.
- اگر می خواهید از فضای موجود بیشترین استفاده را بكنید و مثلاً روی پیشخوان آشپزخانه فضای كمتری را اشغال كنید می توانید گلها را به صورت چند طبقه بیارایید. برای این كار می توانید از یك جا لیوانی و یا سبد مخصوص كارد و چنگال استفاده كنید و گلها را پس از قرار دادن در مثلاً ظرفهای خالی شكلات در دو طبقه از چهارچوب مورد نظر آویزان كنید. برای اینكه منظره ایجاد شده چشم نوازتر باشد می توانید از دو طبقه از دو نوع گیاه استفاده كنید به طوریكه در طبقه بالا بوته های دارای برگها و گلهای ریز قرار بگیرد و در قسمت پایین گیاهی را كه دارای شاخه های آویزان است قرار دهید.
- جعبه های مخصوص گل برای قرار دادن در پشت نرده های پنجره ها هم از بهترین انتخاب ها می توانند باشند. حسن این جعبه ها در آن است قابل حمل و نقل هستند و شما می توانید این باغچه كوچك را در هوای سرد به داخل خانه و پشت شیشه منتقل كنید و به طور دلخواه مكان آن را تغییر دهید. توجه داشته باشید كه گیاهان در این جعبه ها باید به طور فشرده كاشته شوند تا زیباتر به نظر بیایند. بهتر است اول گیاهان را مثلاً در جعبه های خالی پنیر و حلوا بكارید و سپس آنها را در داخل بستری از پوشال و سنگ ریزه در داخل جعبه گل بچینید. این كار باعث خواهد شد كه پس از ازبین رفتن گلها زحمت تعویض خاك به گردنتان نیفتد.
- می توانید حتی دانه های گندم را خیس كنید و پس از جوانه زدن به طور فشرده در گلدانهای سفالی متنوع بكارید و در پشت شیشه به خصوص در آشپزخانه قرار دهید. همین كار را می توانید با تخم چمن نیز انجام دهید. به هر حال اطمینان داشته باشید كه نیازی به سم پاشی و كارهای معمول در باغبانی برای این باغچه كوچك دل انگیز نخواهید داشت.
- در هر آشپزخانه تعداد زیادی از ظرفهای كوچك فانتزی پیدا می شود كه هرگز به واقع مورد استفاده قرار نگرفته اند و كمتر می توان نام «ظرف آشپزخانه» بر آنها نهاد. به هر حال این ظروف زیبا هستند. برای گلهای كوچك می توانید چند تا از این ظرفهای كوچك كه از یك جنس و تقریباً یك اندازه برخوردار هستند بردارید و آنها را در این گلدانهای كوچك بكارید.
- گاهی اوقات تنوع منشأ زیبایی است. پس بطریهای خالی موجود در خانه را از نظر بگذرانید و چند تا از آنها را كه اندازه و شكلهای متفاوت دارند انتخاب كنید. درون آنها خاك شیمیایی رنگی و شفاف بریزید و گلهای خود را درآنها قرار بدهید. حال بدون رعایت اندازه آنها را در كنار هم بچینید.
منبع : روزنامه ایران