سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

صحنه‌هائی از یک مجتمع خرید - SCENES FROM A MALL


صحنه‌هائی از یک مجتمع خرید - SCENES FROM A MALL
سال تولید : ۱۹۹۱
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : تاچ استون
کارگردان : پل مازورسکی
فیلمنامه‌نویس : راجر ل. سایمن و مازورسکی
فیلمبردار : فرد مورفی
آهنگساز(موسیقی متن) : مارک شیمن
هنرپیشگان : بتی میدلر، وودی آلن، بیل اروین، دارن فایراستون، ربکا نیکلز، مازورسکی، گریگوری مور، مایکل براون، جاناتان گاس و دیوید فرای
نوع فیلم : رنگی، ۸۷ دقیقه


̎نیک̎ ( آلن)، یک مشاور حقوقی ورزشی و همسر روانکاوش، ̎دبورا فایفر̎ (میدلر)، پس از بدرقهٔ بچه‌هایشان که عازم اسکی هستند، شانزدهمین سالگرد ازدواجشان را جشن می‌گیرند و در همان حال مدام تلفن‌های کاری به آنان می‌شود. سپس عازم مجتمع تجاری ̎بورلی سنتر̎ می‌شوند تا برای مهمانی سالگردشان خرید کنند. ̎دبورا ̎ برای ̎نیک̎ یک تختهٔ موج سواری می‌خرد و هدیهٔ ̎نیک̎ هم برای همسرش، یک عکس خانوادگی، در قابی پر زرق و برق است. پس از تهیهٔ غذا برای مهمانی، ̎نیک̎ متوجه تبلیغ کتاب جدید و پر فروش همسرش می‌شود و اصرار دارد که یک نسخه از آن را بخرد. ̎نیک̎ که تصمیم گرفته بر اساس توصیه‌های ̎دبورا ̎ در کتاب، به وضع زندگی زناشوئی‌اش سر و سامانی بدهد، فاش می‌سازد که تازگی به یک رابطهٔ شش ماهه پایان داده است. ̎دبورا ̎ که شوکه شده، نقشهٔ برپائی مهمانی را بر هم می‌زند و صحبت طلاق را به میان می‌کشد. اما از آنجا که متوجه می‌شوند به این راحتی‌ها نمی‌شود پیوندی را قطع کرد، آشتی می‌کنند. ̎دبورا ̎ هم که دچار عذاب وجدان شده، فاش می‌کند که او هم با یکی از هم قطارانش، ̎دکتر هانس کلاوا ̎ (مازورسکی) چای و شیرینی می‌خورده است. ̎نیک̎ عصبانی شده و اعلام می‌کند که زندگی زناشوئی‌شان پایان یافته است. آنان برای تسکین دادن به خودشان، لباس‌های گران‌قیمت و غذاهای بیشتر برای خود می‌خرند. پس از یک دعوای نهائی، دوباره آشتی می‌کنند و بعد برای مهمانی‌شان که حالا برگزار خواهد شد، باز هم غذای بیشتری می‌خرند.
ـ نام فیلم (برگرفته از صحنه‌هائی از یک ازدواج اینگمار برگمان، ۱۹۷۳) حضور آلن (در نقشی مشابه شخصیت‌های آثار خودش)، نقش آفرینی میدلر و همچنین نام کارگردان (حداقل به خاطر فیلم یک زن مطلقه، ۱۹۷۸)، برای برانگیختن حس کنجکاوی تماشاگر کفایت می‌کنند. اما پس از دیدن فیلم، جای این حس را سرخوردگی می‌گیرد. تنها ده دقیقهٔ اول فیلم که صرف دادن اطلاعات کافی دربارهٔ ازدواج و زندگی مشترک شخصیت‌ها می‌شود، تماشائی و مفرح است که با توجه به بقیهٔ فیلم می‌توان آن را گول زننده خواند. حتی زوج آلن و میدلر با وجود تمامی جذابیت‌ها و خلاقیت‌ها پس از همین ده دقیقه نیز چیز تازه‌ای برای ارائه ندارند.