دوشنبه, ۲۷ فروردین, ۱۴۰۳ / 15 April, 2024
مجله ویستا

پدیده اینترنت II


پدیده اینترنت II
اینترنت کنونی قابلیت اجرای برنامه‏های کاربردی نسل بعد را ندارد و در حال جان کندن است.
آیا سرعت کنونی اینترنت برای دریافت و ارسال فایلها در سالهای آینده مقبول خواهدبود؟ آیا نمی توان در سطح جهان از رایانه هایی که در حال کار نیستند برای پردازش اطلاعات سنگین استفاده کرد؟ پاسخ این سؤالها به راهی ختم خواهد شد به نام اینترنت II.
اینترنت برتر از همه فناوریهایی ظاهر شده است که جهان را به هم مرتبط می سازد. اما این فناوری نیز مانند سایر فناوریهای دیگر آفتهایی دارد مانند: هکرها و ویروسها و غیره.
پدیده اینترنت II یا Grid Technology پدیده ای است که به عنوان جانشین اینترنت فعلی در بعضی از کشورها شناخته شده است. اینترنت II با داشتن بهترین و سریعترین ابزار جستجو (Search)، سرعت بسیار بالا و داشتن امکانات قوی برای تحقیق و پژوهش جایگزین شایسته اینترنت در سالهای آتی خواهدبود.
سرعت انتقال اطلاعات در یک پایگاه اینترنت II دهها گیگابایت در ثانیه خواهدبود؛ البته هنوز زمان زیادی برای رسیدن به اینترنت II وجود دارد. این فناوری حاصل همکاری ۱۳۰ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی به منظور توسعه اینترنت به صورت شبکه ای با کاراییهای پیشرفته‎تر برای تحقیقها و آزمایشهای دانشگاهی است.
● مبنای کار اینترنت Ii
طراحی اینترنت Ii که با اینترنت کنونی نیز سازگار است، مسیری را برای دستیابی به پهنای باند بیشتر و نرخ انتقال اطلاعات افزونتر مهیا می کند؛ بنابر این؛ امتیازهای اینترنت Ii توانایی یکپارچه کردن شبکه های محلی و بومی و افزایش اطمینان و افزایش ظرفیت شبکه است.
● کاربردهای اینترنت Ii:
با تبدیل اینترنت کنونی به اینترنت Ii در همه گرایشهای فنی، مهندسی، علوم و غیره می توان شاهد تغییرهای شگرفی بود که به برخی از آنها اشاره می کنیم:
▪ پزشکی: تصویربرداری سه بعدی از اعضای بدن و معاینه تخصصی پزشکی از راه دور، بدون حضور پزشک در محل بیمار
▪ سرگرمی: ارائه تصاویر ویدئویی با سرعت و کیفیت بسیار بالا به صورت دو طرفه
▪ آموزشی: ایجاد امکانات آموزشی میان دو مؤسسه دور از هم و تعامل استاد و دانشجو بدون نیاز به حضور استاد و دانشجو در کلاس درس
▪ نجوم: مهار کردن تلسکوپ از راه دور و مشاهده اطلاعات دریافتی از تلسکوپ بدون درنگ
● فزایش پهنای باند
اگر جزء کاربران اینترنت هستید، حتماً از کندی سرعت اینترنت شاکی و گله مندید. شما در بهترین حالت سرعتی حدود mbps۴۴ را در اختیار خواهید داشت؛ و در صورت استفاده از خدمات «ADSL» این سرعت اندکی افزایش یافته است و تا mbps ۵۱۲ یا بیشتر هم خواهد رسید (البته با افزایش هزینه های شما). ممکن است سرعت دریافت و ارسال اطلاعات برای شما اهمیت حیاتی داشته باشد؛ در این شرایط مجبور خواهید بود که بیشتر هزینه کنید و به سراغ خدمات «وی ست» (vsat) بروید که بعد از گرفتن مجوزهای لازم این خدمات برای شما فعال خواهد شد؛ و البته هزینه های زیادی را نیز باید برای استفاده از این خدمات به صورت ماهیانه پرداخت کنید.
مواردی که عنوان شد تنها گوشه هایی از مشکلات دستیابی به اینترنت کنونی است؛ اما یکی از اهداف بسیار مهم اینترنت II دستیابی به پهنای باند بیشتر برای کاربران است تا، همزمان با افزایش سرعت دریافت و ارسال اطلاعات درخواستی، پهنای باند تخصیص یافته به کاربران و مشترکان نیز در این خدمات افزایش پیدا کند.
● چندکاره بودن شبکه
تنها مزیت اینترنت II در افزایش پهنای باند خلاصه نمی شود. آیا نمی توان از سرعت و قدرت رایانه ها، در مواقعی که کاربران با آن کاری انجام نمی دهند، برای انجام دادن امور محاسباتی دقیق و سریع بهره گرفت؟
در اینترنت II، امکانی فراهم شده است تا کاربران - در صورت تمایل و اعلام آمادگی شخصی برای در اختیار گذاشتن منابع سخت افزاری خود در شبکه - به صورت رایگان قادر به انجام دادن این کار باشند. کافی است که شما - با وصل شدن به نشانی پایگاهی اینترنتی که از عهدنامه های اینترنت II پشتیبانی می کند - محافظ صفحه دلخواه خود را نصب کنید؛ و در مواقعی که از رایانه خود استفاده نمی کنید، به سایر کاربران اجازه دهید که از منابع سخت افزاری رایانه شما برای پردازشهای سنگین استفاده کنند. در حقیقت، رایانه خود را در مواقع بیکاری وقف امور پژوهشی و تحقیقاتی کنید تا شما نیز در پیشرفت علم نقشی بر عهده داشته باشید، و نیز با ایجاد امکان استفاده از منابع سخت افزاری سایر رایانه ها، رایانه خانگی خود (pc) را به ابرقدرتی بی رقیب تبدیل کنید.
امنیت بالای دریافت و ارسال:
اینترنت فعلی با مشکلات امنیتی بسیاری دست به گریبان است. هکرها و فیشرها و ... همواره در کمین نشسته اند تا در صورت کوچکترین غفلت شما یا خدمات دهنده شما اطلاعات شما را بدزدند و به حراج بگذارند. هر از چندگاهی، نسخه های اصلاح شده آنتی ویروس ها، آنتی اسپم ها، آنتی تروژن ها، ... روی شبکه در اختیار کاربران قرار می گیرد و شما مجبور خواهید بود که برای در امان ماندن از شر این میهمانهای ناخواسته آنتی ویروس خود را بروز (up to date) کنید.
● با هکرها چه می کنید؟
هکرها همیشه یک قدم از شما جلوترند و هر زمان که اراده کنند، سدهای پولادین را بشکنند و به «وب سایت» شما نفوذ کنند و اطلاعات شما را در چشم بر هم زدنی به یغما برند. برای جلوگیری از نفوذ این دزدان دنیای دیجیتال، چه فکری کرده اید؟
اینترنت II سعی کرده است تا حدودی مشکلات امنیتی موجود در اینترنت کنونی را برطرف کند و با شش بخشی شدن نشانیهای اینترنتی تا حدودی امنیت در شبکه ها بالاتر خواهد رفت و از نفوذ هکرها نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.
● مزایای اینترنت II
اینترنت II برای سه منظور مهم طراحی شده است:
۱) افزایش پهنای باند:
اگر جزء کاربران اینترنت کنونی هستید، حتماً از کندی سرعت اینترنت گله دارید. شما در بهترین حالت اتصال، سرعتی در حدود ۴۴ مگابایت در ثانیه خواهید داشت و در صورت استفاده از سرویسهای ADSL این سرعت اندکی افزایش می‎یابد و تا ۵۱۲ مگابایت در ثانیه و یا بیشتر هم خواهد رسید؛ البته با افزایش هزینه های شما. ممکن است سرعت دریافت و ارسال اطلاعات برای شما اهمیت حیاتی داشته باشد؛ در این موقع مجبور می‎شوید که بیشتر هزینه کنید و به سراغ خدمات vsat بروید که پس از گرفتن مجوزهای لازم، این خدمات برای شما فعال خواهدشد و البته هزینه های زیادی را نیز باید برای استفاده از این سرویس به صورت ماهیانه پرداخت کنید.
این موارد تنها گوشه هایی از مشکلات دستیابی به اینترنت کنونی است. یکی از مهمترین اهداف اینترنت II دستیابی به پهنای باند بیشتر برای کاربران است که همزمان با افزایش سرعت دریافت و ارسال اطلاعات درخواستی، پهنای باند تخصیص یافته به کاربران و مشترکان نیز در این خدمات افزایش پیدا می‎کند.
۲) چندکاره بودن:
در اینترنت II امکانی فراهم شده است تا کاربران در صورت تمایل و اعلام آمادگی شخصی برای در اختیار گذاشتن منابع سخت افزاری خود در شبکه به صورت رایگان بتوانند این کار را انجام دهند.
کافی است که شما با وصل شدن به آدرس پایگاهی اینترنتی که از پروتکل‎های اینترنت II پشتیبانی می کند، Screen saver دلخواه خود را نصب کنید و در مواقعی که از رایانه خود استفاده نمی کنید* به سایر کاربران اجازه دهید که از منابع سخت‎افزاری رایانه شما برای پردازشهای سنگین استفاده کنند و در حقیقت رایانه خود را در مواقع بیکاری وقف امور پژوهشی و تحقیقاتی کنید تا شما نیز در پیشرفت علم نقشی بر عهده داشته باشید و همچنین با ایجاد امکان استفاده از منابع سخت افزاری سایر رایانه ها، رایانه خانگی خود (pc) را به ابرقدرتی بی رقیب تبدیل کنید.
۳) امنیت بالای دریافت و ارسال اطلاعات:
اینترنت فعلی با مشکلات امنیتی بسیاری دست به گریبان است. هکرها و فیشرها و غیره همواره در کمین نشسته اند تا در صورت کوچکترین غفلت شما و یا سرویس دهنده شما اطلاعات شما را بدزدند و به حراج بگذارند.
هر چند وقت یک بار نسخه های اصلاح‎شده ضد ویروسها (آنتی ویروس ها)، ضداسپم‎ها (آنتی اسپم ها)، ضدتروژن‎ها (آنتی تروژن ها) و غیره بر روی شبکه در اختیار کاربران قرار می گیرد و شما مجبور خواهید بود برای در امان ماندن از شر این میهمانهای ناخوانده و ناخواسته* آنتی ویروس خود را به روز کنید. با هکرها چه می کنید؟ هکرها همیشه یک قدم از شما جلوتر هستند و هر زمان که اراده کنند* سدهای پولادین را شکست و به وب سایت شما نفوذ خواهند کرد و اطلاعات را در یک چشم بر هم زدن* به یغما می برند. برای جلوگیری از نفوذ این دزدان دنیای دیجیتال چه فکری کرده اید؟
اینترنت II سعی کرده است تا حدودی مشکلات امنیتی موجود در اینترنت کنونی را برطرف کند و با شش بخشی شدن نشانی‎های اینترنتی تا حدودی امنیت در شبکه ها بالاتر خواهد رفت و از نفوذ هکرها نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.
منبع : دنیای کامپیوتر و اینترنت


همچنین مشاهده کنید