سه شنبه, ۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 23 April, 2024
مجله ویستا

آبشار مالهالند - MULHOLLAND FALLS


آبشار مالهالند - MULHOLLAND FALLS
سال تولید : ۱۹۹۶
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ریچارد د. زانوک و لی‌لی فینی زانوک
کارگردان : لی تاماهوری
فیلمنامه‌نویس : پیتر دکستر، بر مبنای داستانی نوشتهٔ فلوید ماتروکس و خودش.
فیلمبردار : هاسکل وکسلر
آهنگساز(موسیقی متن) : دیو گروسین
هنرپیشگان : نیک نولتی، ملانی گریفیث، چاز پالمینتری، مایکل مادسن، کریس پن، تریت ویلیامز، جنیفر کانلی، اندرو مکارتی، جان مالکوویچ، اد لاتر و دانیل بالدوین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۷ دقیقه.


لس‌آنجلس، دههٔ ۱۹۴۰. چهار عضو جوخهٔ ویژهٔ ضد گنگستری پلیس لس‌آنجلس معروف به ̎جوخهٔ کلاه̎، مردانی هستند غول‌پیکر و خشن که شوخی سرشان نمی‌شود و در زیر پا گذاشتن قانون ـ اگر که آنان را به اهداف‌شان نزدیک کند ـ تردیدی به دل راه نمی‌دهند. وقتی زنی در منطقهٔ خدمت‌شان به قتل می‌رسد، تحقیقات آنان فاش می‌سازد که آن زن، با تعدادی از مقامات عالی‌رتبه روابطی داشته و فیلم‌هائی از این ارتباط‌ها گرفته شده است. از آنجا که یکی از این مردان یک ژنرال بانفوذ ارتش و رئیس کمیسیون انرژی اتمی آمریا و دیگری، رهبر همین ̎جوخهٔ کلاه̎ هستند، پیچیدگی‌های تحقیقات بیش‌تر می‌شود. حتی پای FBI به میان کشیده می‌شود که درصدد است بر این پرونده سرپوش بگذارد...
● تاماهوری، در خلق فضای این نئو آر دیدنی با فیلم‌نامه‌ای پرنقص موفق عمل کرده است. اما بی‌تردید آنچه که فیلم را از محلهٔ چینی‌ها (رومن پولانسکی، ۱۹۷۴) کمی متفاوت‌تر می‌کند، بازی بی‌نظیر نولتی است و رابطهٔ او با همسرش، گریفیث و آن پایان غیرمنتظره اما خوب جدائی آن دو به‌دلیل آنکه دل زن شکسته شده است. ریچارد سیلبرت، طراح صحنهٔ محلهٔ چینی‌ها و همین فیلم، اینجا نقش مأمور تحقیق دربارهٔ مرگ‌های مشکوک را بازی می‌کند. بروس درن نیز بدون ذکر نامش در عنوان‌بندی نقشی کوتاه ایفا کرده است.


همچنین مشاهده کنید