چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا


امکانات و قابلیت‌ها


امکانات و قابلیت‌ها
قرن بیست و یکم که به نام قرن اطلاعات خوانده می‌شود، دسترسی به موقع و به جا به اطلاعات دقیق و صحیح و مربوط،‌یکی از رموز موفقیت در هر حوزه فعالیت می‌باشد. در این بین شبکه جهانی اینترنت و دنیای مجازی فرصتی مغتنم برای برقراری ارتباط بلادرنگ و همه جانبه و دو سویه با طیف گسترده‌ای از مخاطبان را فراهم آورده است و امروزه علاوه بر جنبه‌های بازرگانی )Business Dimensions( و تسهیل ملاقات و برخورد اثربخش عرضه کنندگان کالاها وخدمات و متقاضیان در سراسر جهان،‌دولت‌ها هم برای تسریع وتسهیل خدمات رسانی و ارتباط موثر با شهروندان از اینترنت بهره فراوان می‌جویند. در همین راستا مفهوم دولت الکترونیک )Govermment-E( در ادبیات فناوری اطلاعات و ارتباطات مطرح شده است.
شرکت کنترل ترافیک تهران وابسته به شهرداری تهران به عنوان بازوی اجرایی شهرداری در پیاده‌سازی راهکارهای نوین ترافیکی و سیستم‌های هوشمند حملونقل،گام‌های فراوانی در جهت ارتقای سیستم حمل و نقل شهری و روان‌سازی ترافیک برداشته است، اما موفقیت در این امور بدون تعامل سازنده با کارشناسان حرفه‌ای،‌دانشگاهیان و محققان و عموم اقشار جامعه هرگز میسر نمی‌گردد. یکی از غنی‌ترین ابزارهای ارتباط، پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت است که امکان معرفی توانمندی‌ها،‌ اطلاع‌رسانی در زمینه رویدادهای ترافیکی و در مقابل اخذ اطلاعات و گزارشات مردمی وبازخورد‌های مخاطبان را فراهم آورده است.
● نقشه پویای شبکه بزرگراه‌های شهر تهران
یکی از شیوه‌های رایج ارائه اطلاعات سفر برای بهره‌برداری کاربران اینترنتی استفاده از نقشه‌های پویای شبکه معابر است که اطلاعات مربوط به حجم ترافیک به صورت گرافیکی بر روی نقشه‌ نمایش داده می‌شود. در این نقشه حجم ترافیک معابر بزرگراهی تحت پوشش شبکه دوربین‌های نظارت تصویری به صورت پویا )Dunamic( از طریق تمایز رنگ بر روی نقشه نمایش داده می‌شود و افراد با استفاده از اطلاعات مربوط به وضعیت ترافیک مسیرهای مختلف ارتباطی ممکن میان نقاط مبدا و مقصد خود می‌توانند بهترین مسیر ممکن را در هر لحظه از زمان انتخاب کنند و صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان سفر خود به عمل آورند.
با توجه به امکان جدید مخابرات، دسترسی به اینترنت با استفاده از تلفن همراه می‌توان از این نقشه پویا برای مسیریابی مناسب و به موضع بهره جست. بدین وسیله نمایش تصویری وضعیت ترافیک بر روی نقشه پویا به عنوان مکملی برای گزارشات متنی وضعیت ترافیک و تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارت تصویری خواهد بود.
راهنمای نقشه و دستورالعمل کمکی )Help( در نظر گرفته شده برای این نقشه، استفاده مطلوب از اطلاعات این بخش را تسهیل می‌نماید.
● تصاویر دوربین‌های نظارت تصویری
در حال حاضر تصاویر ۴ دوربین نظارت تصویری در چهار محور شریانی مهم شهر تهران در مقاطع زمانی مشخص به هنگام می‌شود تا آخرین وضعیت ترافیک معابر برای مخاطبان نمایش داده شود و آنها را در انتخاب مسیر و ساعت عبور و مرور در این حوزه‌ها یاری می‌‌نماید. در آینده نزدیک تصاویر تعداد بیشتری از دوربین‌ها در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.
● گزارشات متنی لحظه‌ای از وضعیت ترافیک معابر تهران
یکی از امکانات ویژه و جدید پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت کنترل ترافیک تهران امکان مشاهده لحظه‌ای وضعیت ترافیکی معابر اصلی و بزرگراه‌های شهر تهران است که هر ۵ دقیقه یکبار اطلاعات آن به صورت خودکار به هنگام می‌شود از جمله قابلیت‌های جالب توجه آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
▪ آگاهی از وضعیت ترافیکی
در جدولی پویا که اطلاعات آن هر ۵ دقیقه یکبار به هنگام می‌شود وضعیت ترافیکی معابر و شریان‌های اصلی تهران با درج ساعت آخرین به روز رسانی اطلاعات، گزارش وضعیت به تفکیک هر باند از مسیر، نوع واقعه و رخداد ایجاد کننده وضعیت فعلی و نیز وضعیت پیگیری موضوع توسط نهادها و ماموران مسئول گزارش می‌شود.
▪ مشاهده وضعیت ترافیک معابر بر حسب مناطق مختلف شهر تهران
در صفحه گزارشات متنی وضعیت لحظه‌ای ترافیک نقشه‌ای در نظر گرفته شده که بر روی آن مناطق مختلف شهر تهران به تفکیک نمایش داده شده است و کاربر قادر است با کلیک کردن بر روی هر منطقه دلخواه وضعیت ترافیک لحظه‌ای معابر و شریان‌های اصلی آن منطقه را مشاهده نماید.
انتخاب و جستجو در بین بزرگراه‌های اصلی شهر تهران برای آگاهی از آخرین وضعیت ترافیکی
در صفحه گزارشات متنی وضعیت لحظه‌ای ترافیک، بخشی تحت عنوان وضعیت لحظه‌ای بزرگراه‌ها در نظر گرفته شده است که به کاربر امکان می‌دهد با جستجو و انتخاب بزرگراه‌ مورد نظر خود آخرین وضعیت ترافیکی آن مسیر را مشاهده نماید.
▪ گزارش مشکلات ترافیکی و نقص فنی و خرابی تاسیسات
در راستای گسترش ارتباطات دو سویه با شهروندان و جلب مشارکت مردمی در رفع مشکلات مرتبط با حوزه ترافیک امکان متمایز دیگری در نظر گرفته شده است که طی آن افراد می‌توانند نسبت به گزارش کلیه مشکلات ترافیکی همانند سدمعبر، خرابی، آب‌گرفتگی معابر مشکلات مربوط به پارک حاشیه‌ای و نیز اعلام خرابی‌سیستم‌ها و تاسیسات ترافیکی همانند چراغ‌های راهنمایی، خرابی تابلو‌های متغیر خبری، سیستم روشنایی معابر، شکستگی گاردریل و دریچه تاسیسات زیرزمینی، ایراد در علائم راهنمایی و رانندگی و غیره،‌در سطح شهر تهران با استفاده از فرم درخواست تعمیرات و گزارش مشکلات ترافیکی اقدام نمایند.
گزارشات مردمی به طور مستمر توسط اپراتورهای مرکز کنترل دریافت و عملیات تائید، برنامه‌ریزی و واکنش سریع پی‌ریزی می‌شود.گزارشات مردمی دریافت شده از طریق وب‌سایت، از طریق تماس‌ مستقیم با مرکز بیسیم مرکز نظارت و کنترل ترافیک، گزارشات ماموران گشت و تصاویر دوربین‌های نظارت تصویری، امکان واکنش سریع و حمل معضلات ترافیکی را تسهیل می‌نمایند.
منبع : روزنامه رسالت