چهارشنبه, ۹ اسفند, ۱۴۰۲ / 28 February, 2024
مجله ویستا

آخر بهار - Late Spring


آخر بهار - Late Spring
سال تولید : ۱۹۴۹
کشور تولیدکننده : ژاپن
محصول : شوچیکو
کارگردان : یاسوجیرو اوزو
فیلمنامه‌نویس : کوگونودا و اوزو، برمبنای رمانی نوشته کازورو هیروتسو
فیلمبردار : یوشون آتسوتا
آهنگساز(موسیقی متن) : سنجی ایتو
هنرپیشگان : چیشو ریو، ستسوکو هارا، یومجی تسوکیوکا، هاروکو سوگیمورا و هوهی آئوکی.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۰۸ دقیقه.


"نوزیکو" (هارا) با پدرش "پروفسور سومیا" (ریو) به خوشی زندگی می‌کند و با دوستانش اوقات خوبی دارد. با این همه، "سومیا" با کمک خواهرش، "ماسا" (سوگیمورا)، ترتیبی می‌دهد تا "نوریکو" تصور کند پدرش قصد تجدید فرش دارد. "نوریکو" که پدرش را دوست دارد، آشفته از این ماجرا می‌پذیرد با یک شوهر تحمیلی ملاقات کند. "سومیا" نیز او را متقاعد می‌کند که اگر بخواهد، زندگی زناشوئی سعادتمندانه‌ای خواهد داشت. پس از ازدواج "نوریکو"،سومیا" به خانه خالی خود باز می‌گردد.
٭ یک شاهکار بلامنازع دیگر استاد. کسانی که اوزو را حافظ سنت‌های ژاپنی برابر هجوم دنیای مدرن می‌دانند شواهد بسیاری در آخر بهار پیدا کنند: فیلمی مملو از شمایل نگاری‌ەای خاص ژاپنی ـ مراسم چای، باغ‌های ذن، معبدها، نمایش "نو"، چشم‌انداز اطراف کیوتو، چرخه‌ فصل‌ها (که در عنوان یان فیلم و چند اثر دیگر اوزو بدان اشاره می‌شود). با این حال تمام این جلوه‌ها در خدمت این مقصودند که سنت‌ ژاپنی با لیبرالیسم غربی سازگار شدنی نشان داده شود؛ یکیاز رشته سازگاری‌هائی که فیلم‌های اوزو روند تدریجی واجتناب‌ناپذیر آن را دنبال می‌کنند و به جای مرثیه‌سرائی برای گذشته، نیاز به دگرگونی را به رسمیت می‌شناسند. از لحاظ بررسی ساختار خانواده ژاپنی پس از دوران میجی و قوانین جدید ازدواج، فیلم دیدگاهی لیبرال اتخاذ می‌کند. آخر بهار نخستین حاصل هم‌کاری اوزو و کوگونودا است. معیارهای دقیق اعمال شده بر سبک بعدی اوزو این‌جا حی و حاضرند و سرانجام "نوریکو" نمونه قهرمان زن جدید و درون‌گرائی است که از این پس نیز در کارهای او نقش مهمی می‌یابد.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت رکناسایت اقتصاد ایرانروزنامه دنیای اقتصادسایت تابناکسایت سبک ایده آلسایت سلام نوسایر منابعسایت عصرایرانخبرگزاری مهر