شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

دنیای جدید کامپیوترها


دنیای جدید کامپیوترها
در زمانی نه چندان دور شعار مایکروسافت این بود: روی هر میز تحریر و در هر خانه باید یک کامپیوتر وجود داشته باشد. ولی اکنون این شعار مبدل به شعار جدیدی شده است: هر کسی باید یک کامپیوتر در جیب خود داشته باشد. یعنی افزایش قدرت مردم به کمک نرم‌افزار قوی که در هرجا و هر وقت و با هروسیله‌ای قابل استفاده باشد.
البته این همه داستان نیست. در هفته اخیر شرکت Dell، بزرگ‌ترین سازنده کامپیوتر، اولین کامپیوترهای دستی خود با سیستم عامل مایکروسافت را عرضه کرد. HP و Palm نیز در مدلهای جدید خود بر فناوری بی‌سیم و ارتباط تلفنی تمرکز بیشتری داشته‌اند و در یک حرکت بی‌سابقه SPV موبایل جدید خود را با سیستم عامل مایکروسافت که نسخه خاصی از ویندوز است عرضه نموده است.
صنعت کامپیوتر و صنعت تلفن‌های همراه به طور همزمان به نقطه مشترکی رسیده‌اند: ساخت کامپیوترهای دستی. نوکیا نیز که بزرگ‌ترین سازنده تلفن‌های همراه است، در مدل جدید خود برای کاربران حرفه‌ای یک کیبورد تاشو قرار داده و برای دوستداران بازی‌های کامپیوتری صفحه نمایش رنگی تعبیه کرده است. گوشی‌های امروزی قدرت معادل کامپیوترهای رومیزی ۱۰سال پیش را دارند.
رقابت بین شرکت‌های کامپیوتری و سازندگان تلفن همراه باعث بهبود کیفیت و امکانات کامپیوترها می‌شود و واضح است که در این بین خریداران سود می‌برند. به طور خلاصه باید گفت این دو صنعت که زمانی جداگانه فعالیت می‌کردند، در حال آماده شدن برای یک رقابت سنگین هستند. هر دو معتقدند که بزرگ‌ترین محصول بعد از PC. تلفن هوشمند با وسیله ارتباطی جیبی است و برای ساخت آن ایده‌های متفاوتی دارند. صنعت کامپیوتر میخواهد یک کامپیوتر همه‌کاره را در ابعادی کوچک عرضه کند و سازندگان تلفن همراه معتقدند که در اضافه کردن امکانات جدید به گوشی باید به آرامی عمل کرد تا کاربران به آن عادت کنند. البته هنوز برای قضاوت خیلی زود است.
در حدود کامپیوترها فروش PCهای معمولی افت کرده‌است و فروش کامپیوتر به شرکت‌های بزرگ نیز ثابت مانده‌است و بنابراین امیدها به سمت کامپیوترهای جیبی است. در تلفن‌های همراه تقاضا برای تماس تلفنی معمولی رشد نکرده‌است و در عوض خدماتی مثل ارسال پیام متنی، بازی کردن و خدمات GPS منابع رشد احتمالی هستند. از هم‌اکنون قدم‌هایی در این راه برداشته‌شد که لزوما همه آنها صحیح و عاقلانه نیست. به طور مثال شبکه‌های نسل سوم مخابرات ماهواره‌ای در حال برپایی در اروپاست و در حدود صدبیلیون دلار برای امتیاز آن هزینه شده است که رقم بالایی می‌باشد. و این فناوری هنوز به درستی کار نمی‌کند. به طور مشابه میزان PDAها از حدود ۱۰ میلیون عدد در سال فراتر نرفته‌است. حدود ۲۰سال پیش کامپیوترهای رومیزی جای کامپیوترهای غول پیکر را گرفتند و اکنون بازار کامپیوتر رومیزی به پایان خود رسیده است. بنابراین حرکت به سوی کامپیوترهای جیبی بسیار عاقلانه و منطقی است. در ابتدای ظهور یک فناوری جدید در حدود بازار آن اغراق می‌شود و سپس میزان فروش را دست پایین می‌گیرند. مثلا ۲۰ سال پیش کامپیوترهای رومیزی به نظر نمی‌رسید مشتری‌پسند باشند، ولی بعد از تغییرات فراوان تقاضای زیادی جذب کرد.
امروزه، تلفن‌های هوشمند و کامپیوترهای جیبی به طور موازی پیشرفت می‌کنند و احتمال می‌رود محصولات متعددی از هریک بنابه نوع نیاز مصرف‌کنندگان ظهور یابد. باید انتظار محصولات کاملا متفاوت را هم داشت: شرکتی به نام Danger، رابط جیبی می‌سازد که ترکیبی از دو نوع محصول مزبور است.
‌‌● نسل بعدی مایکروسافت
اگر این مرحله بعدی توسعه کامپیوترها است، یک سوال ساده به ذهن می‌رسد. چه شرکتی در این راه پیش‌قدم خواهد بود؟ شرکت IBM در زمان کامپیوترهای Main Frame و شرکت مایکروسافت در زمان کامپیوترهای شخصی. اکنون به نظر نامحتمل می‌رسد که تنها یک شرکت پیش‌قدم باشد. IBM به دلیل استانداردهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود توانست بازار را به دست بگیرد. مایکروسافت نیز به دلیل انحصار سیستم عامل خود، ویندوز، رقبای دیگر را پشت سر گذاشت.
ولی جهت‌گیری ادوات ارتباطی به سوی استانداردهای باز است، زیرا همه باید بتوانند باهم ارتباط برقرار کنند و هر محصول که طالب بازار مصرف بیشتر باشد باید این واقعیت را بپذیرد.
در حال حاضر، به نظر می‌رسد شرکت نوکیا دربرابر مایکروسافت که سعی دارد انحصار خود در دنیای کامپیوترهای شخصی را وارد این بازار جدید کند، از شانس بالاتری برخوردار است؛ ولی نوکیا به هر حال با رقابتی سخت روبرو خواهد بود. اما اینبار دیگر خبری از پرونده آنتی‌تراست که ابتدا علیه IBM و سپس علیه مایکروسافت مطرح شد، نیست. بر عکس، برخورد این دو صنعت منجر به خلاقیت‌های فوق‌العاده‌ای خواهد شد، ضمن این که هرطرف سعی می‌کند تا یک کامپیوتر جیبی و وسیله‌ای ارتباطی را واقعا باهم ادغام کنند. چیزی که تا به حال در مدل‌های امروزی به اشتباه کامپیوتر شخصی نامیده می‌شود و به هر حال خریداران از این تلاش سود می‌برند.
● مایکروسافت موظف به قرار دادن جاوا در ویندوز شد
به تازگی یک قاضی ایالتی به نفع شرکت sun رای داده است و مایکروسافت مجبور است که زبان برنامه‌نویسی جاوا را که ساخت شرکت sun رقیب وی است، در ویندوز قرار دهد. این رای در حالی صادر شده است که شرکت sun هنوز در حال پیگیری پرونده آنتی‌تراست علیه مایکروسافت است. Sun مدعی شده بود که مایکروسافت به دلیل ارائه ویندوز با نسخه‌ای از جاوا که ناقص و از رده خارج است، در رقابت حقه کثیفی زده است.
جاوا به دنبال نوشتن برنامه‌هایی است که مستقل از سیستم عامل و مدل کامپیوتر اجرا شوند. کاربران در زمان مشاهده سایت‌هایی که از جاوا استفاده کرده‌اند ممکن است اصلا متوجه موضوع نشوند. وکیل شرکت sun گفته‌بود که برنامه‌نویسان به دلیل توزیع ناقص جاوا در ویندوز به فناوری دات‌نت روی آورده‌اند.
شرکت sun اضافه کرد که تا زمان اعلام نتیجه دادگاه آنتی‌تراست از رقابت عقب خواهد ماند و تقاضای بررسی فوری نموده است. قاضی پرونده اعلام نمود که رقابت تنها بردن و باختن نیست، بلکه باید به همه برای نشان دادن توانایی‌هایشان فرصت داده شود. مایکروسافت نیز باید با تکیه بر قابلیت‌های داتنت رقابت کند نه با بیرون کردن رقبا از صحنه. رای دادگاه نیز بر قرارگرفتن نسخه کامل جاوا در ویندوزهای عرضه شده، اعلام گردید.
● مایکروسافت به حقه‌بازی متهم شد
در یک پرونده قضایی علیه مایکروسافت، sendo شرکت انگلیسی سازنده تلفن همراه، این شرکت را متهم کرد که برای در اختیار گرفتن بازار تلفن همراه از شرکت‌های کوچک‌تر سواستفاده می‌نماید. این شرکت انگلیسی می‌گوید که مامیکروسافت از بازار جذب شرکت sendo استفاده کرد و به تدریج این شرکت را کنار گذاشت. پرونده قضایی فوق تنها نگاه مختصری به جنگ پشت پرده شرکت‌های نرم‌افزاری، تولید کنندگان تلفن همراه و شرکت‌های شبکه بر سر آینده بازار تلفن‌های هوشمند است. این صنعت با فروش سالانه ۴۰۰میلیون دستگاه بسیار با ارزش است.
Sendo ادعا می‌کند که مایکروسافت به این شرکت اطمینان داده که سازنده اصلی قطعات سخت‌افزاری برای تلفن‌های هوشمند دارای ویندوز به نام smart Phones۲۰۰۲ خواهد بود. ولی در زمان عرضه این گوشی‌های شرکت sendo کنار گذاشته شد.
در پرونده اشاره شده که مایکروسافت به قصد دستیابی به اطلاعات مهم این شرکت، نظیر تجربه فنی، اطلاعات بازار، خریداران احتمالی به این شرکت نفوذ کرده‌است و با وعده شراکت در ارائه محصول، اعتماد آن را جلب نموده‌است.
دوسال قبل، زمانی که اولین نمونه از گوشی‌های مایکروسافت معرفی شد، با نام تجاری stinger و ساخت شرکت sendo بود. ولی سال پیش مدل متفاوتی به بازار آمد. گوشی جدید با نام تجاری قناری ساخت شرکت HTC از تایوان بود. HTC برای ساخت iPaq شرکت HP و xda شرکت O۲ معروف است. دوهفته بعد شرکت sendo به طور ناگهانی ارتباط خود با مایکروسافت را قطع کرد و قرارداد تولید مدل قبلی لغو شد.
مایکروسافت از هرگونه اظهارنظر خودداری کرد. در حال حاضر سازندگان تلفن‌های همراه نقش اصلی در بازار تلفن‌های هوشمند دارند و نقش شرکت‌های نرم‌افزاری اندک است.
مایکروسافت صریحا اعلام نمود که قصد دارد مدلی شبیه کامپیوترهای شخصی را در بازار تلفن‌های هوشمند پیاده کند، یعنی سخت‌افزار کم و بیش یکسان است و انتخاب بیشتر روی قیمت و نرم‌افزار روی گوشی است، به دلیل این اظهارنظر همه سازندگان بزرگ تلفن‌های همراه به جز سامسونگ از آن دوری می‌کنند. تنها سامسونگ قرار است که گوشی‌های خود را در دو مدل مختلف(یکی با سیستم عامل symbian و یکی با ویندوز) عرضه کند. در حال حاضر، محبوب‌ترین گوشی‌ها، گوشی‌های بدون سیستم عامل هستند و تنها سرویس جدید که به مصرف‌کنندگان معرفی شده‌است، سیستم ارسال تصویر ( به اختصار MMS) است که نیازی به سیستم عامل ندارد.
● یاهو شرکت Inktomi را می‌خرد
یاهو شرکت Inktomi را به بهای ۲۳۵میلیون دلار خریده است. یاهو فناوری جست‌وجو در وب از شرکت Inktomi را به وب‌سایت‌های جانبی خود اضافه می‌کند تا مقام اول را در بین جست‌وجوگرهای وب به دست آورد. شرکت‌های متعددی از فناوری فوق در سایت‌های خود استفاده می کنند. قائم مقام مدیریت بازاریابی یاهو گفت که یاهو از این فناوری هم برای جست‌وجو در وب و هم برای جستوجو درون خود استفاده می‌کند. هدف ما ارائه با کیفیت‌ترین جست‌وجو و داشتن مقام اول در این فناوری است.
شرکت Inktomi با شرکت‌های آمازون، ebay و MSN مایکروسافت قرارداد دارد و یاهو در حال حاضر از فناوری Google در جست‌وجوهای خود استفاده می‌کند. فناوری google در حال منسوخ شدن نیست ولی یاهو احساس می‌کند که با خریداری فناوری و استفاده از آن به طور مستقل بهتر می‌تواند خدمات جست‌وجو را ارائه کند.
فناوری Inktomi در وب سایت lycos به نام Hotbot رقیب اصلی یاهو استفاده شده است. البته یاهو به قراردادهای Inktomi پایبند خواهد بود.
برنامه Inktomi آگهی‌های تجاری را براساس میزان ارتباط با نوع جست‌وجوی کاربر مرتب می‌کند. در حالی‌که اکنون یاهو بر اساس سیستم مزایده‌ای عمل می‌کند و آگهی شرکتی که پول بیشتری داده، بالاتر قرار می‌گیرد. این عمل توسط خدمات overture انجام می‌شود و در برنامه جست‌وجوی جدید نیز باقی می‌ماند. بعد از اعلام خرید شرکت Inktomi سهام یاهو حدود ۴/۲ درصد و سهام Inktomi حدود ۷۵/۳۶ درصد رشد داشت. خرید فوق ارزش سهام Inktomi را به میزان ۶۵/۱ دلار در هر سهم افزایش داد. شرکت Inktomi پس از فروش بخش جست‌وجوی پیشرفته خود به شرکت verity در ماه نوامبر ۱۴۰کارمند دارد. هنوز برای قضاوت در مورد وضعیت این کارکنان خیلی زود است.
● معرفی سیستم‌های ویدئوی MPEG-۴
اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) در جلسه قبلی خود در ژاپن توافق کرد که برای سیستم جدید فشرده‌سازی تصویر به نام MPEG-۴ طراحی فنی انجام شود تا کیفیت تصاویر دیجیتال بهبود یابد.
اعضای یک گروه متشکل از ITU، موسسه بین‌المللی استاندارد (ISO) و کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) در مورد نکات اصلی فنی به توافق رسیده‌اند. ITU این سیستم را H.۲۶۴/AVC نامیده و ISO/IEC به آن نام ۱۴۴۹۶-۱۰/MPEG-۴AVC را دادهاند.
این سیستم پهنای باند لازم برای ارسال تصاویر ویدئوی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و کیفیت بهتری نسبت به فناوری موجود مانند مخابرات ماهواره‌ای و تصویر ویدئوی دیجیتالی و یا تصاویر اینترنتی ارائه می‌دهد. این سیستم در مقابل حذف اطلاعات ارسالی بهتر از استاندارد MPEG-۲ که زیاد استفاده می‌شود، عمل می‌کند.
در حال حاضر این استاندارد مورد توجه صنعت ویدئو و ارسال تصویر قرار گرفته‌است. اتحادیه اروپایی ارسال تصویر این استاندارد را مورد بررسی قرار داده است. گزارش این اتحادیه اعلام می‌کند که با این استاندارد حدود ۶۴درصد در bitrate نسبت به سیستم‌های MPEG-۲ و حدود ۳۹درصد نسبت به سیستم‌های MPEG-۴ قبلی صرفه‌جویی می‌شود. برای ارسال تصاویر تلویزیونی این مقدار نصف می‌شود.
اکنون که مفاد اصلی این استاندارد انتخاب شده‌اند، گروه ذکر شده در سه‌ماه آینده متن کامل استاندارد را آماده خواهند کرد و استاندارد مزبور در ماه مارس سال ۲۰۰۳ عرضه خواهد شد.
● جدیدترین سلرون برای نوت بوک‌ها از مرز ۲گیگاهرتز گذشت
شرکت اینتل با معرفی پروسسورهای ۱/۲ و ۲/۲ گیگا هرتزی بازهم سرعت سریع‌ترین سلرون خود را افزایش داد. یک شرکت سازنده نوت‌بوک آماده است تا از سلرون ۲/۲ گیگاهرتزی در مدل جدید خود استفاده کند. در حال حاضر سریع‌ترین سلرون ۲گیگاهرتز سرعت دارد. مشابه مدل قبلی، سلرون‌های جدید ۱۳/۰ میکرونی و دارای ۱۲۸ کیلوبایت حافظه Cache و پشتیبانی از باس ۴۰۰مگاهرتزی هستند. قیمت سلرون ۲/۲ گیگاهرتزی ۱۰۳ دلار در خریدهای ۱۰۰۰تایی و قیمت سلرون ۱/۲ گیگاهرتزی، ۸۹ دلار است که اندکی بیشتر از ۸۳ دلار مدل ۲گیگاهرتزی است.
سامسونگ با مشاهده این حرکت، تایید تولید پروسسور مدل ۲/۲ گیگاهرتزی را از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا دریافت کرده‌است. مدل جدید تغییر دیگری نخواهد داشت یعنی دارای ۲۵۶مگابایت حافظه DDR و صفحه ۱/۱۴ اینچ تخت و دستگاه پردازش اثرانگشت و محل قراردادن کارت‌های حافظه خواهد بود. وزن آن ۳/۲ کیلوگرم است که یکی از سبک‌ترین پنتیوم ۴های موجود است.
● چاپ عکس
آیا دوربین قدیمی خود را به یاد دارید؟ چقدر جالب است که وقتی با دوستان عکس می‌اندازید، همان موقع آن را چاپ کنید. البته چاپ سریع کیفیت عکس حرفه‌ای را ندارد، ولی باز هم خوب است. حالا شرکت HP چاپگر فوق‌العاده کوچکی را برای چاپ پرکیفیت عکس معرفی می‌کند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت چاپ این است که شخص عکاس بتواند در خانه عکس‌های خود را چاپ کند. جانیس چن سردبیر CNET Review و مجله Computer Shopper می‌گوید:
نکته جالب توجه در مورد HP Photosmart۲۳۰ این است که بسیار کوچک است. قابل حمل و نقل البته در قطع ۴ در ۶ اینچ چاپ می‌کند که اکثرا جوابگو است. احتیاج به کامپیوتر ندارد ولی می‌تواند به کامپیوتر حتی mac متصل شود. تنها باید از کارت‌های حافظه استفاده کرد که در دوربین‌ها معمول است و هر ۴ نوع کارت حافظه را قبول می‌کند: Compact Flash, Smartmedia, SD, Sony Memory Stick. چاپگر دارای یک صفحه نمایش کوچک برای دوربین خروجی قبل از چاپ است و می‌توان با آن تنظیمات چاپگر را تغییر داد.
البته زیاد سریع نیست و برای چاپ یک عکس حدود ۳ دقیقه زمان می‌برد. قیمت آن حدود ۲۴۹ دلار است و البته بسته به نوع کاغذی که به کار می‌برید هر عکس حدود ۴۵ سنت هزینه دارد. می‌توان با آن فهرستی از عکس‌ها درست کرد. یعنی چند عکس در یک صفحه چاپ کرد و سپس تنها عکس‌هایی که می‌خواهید را بزرگ چاپ کنید که باعث صرفه‌جویی می‌شود.
● این DVD بعد از ۳۶ ساعت خود به خود نابود خواهد شد!
مهندس جیمزباند معروف، برای سال‌ها افکار دوستداران سینما را با وسایل جاسوسی، اثر انگشت‌های تقلبی، قلم‌های زهردار و چترهای قاتل مشغول کرده‌است؛ ولی این افکار ممکن است به حقیقت بپیوندد، مثلا DVDهای نابود شونده. این دیسک‌ها اطلاعات درون خود را به مدت تنظیم شده، ۸ تا ۶۰ ساعت نگه می‌دارند و بعد اطلاعات خودش را نابود می‌کند! آلن بلاتیس مدیر یک شرکت تازه تاسیس به نام Flenplay در مدت ۲سال امتیاز فناوری فوق را به ثبت رسانده‌است و می‌گوید این محصول حال و هوای فیلم‌های جیمز باند را دارد. تبلیغ فیلم (یک روز دیگر بمیر) که جدیدترین فیلم جیمز باند است نیز برروی این DVDها عرضه شده است. روی دیسک‌ها برچسبی قرار دارد که اخطار می‌کند که بعد از باز کردن DVD تنها ۳۶ ساعت برای تماشای آن فرصت دارید. بعد از اتمام مهلت دیسک اطلاعات خود را نابود می‌کند. این DVDها چگونه کار می‌کنند؟ تنها جوابی که به سوال ما داده شده فناوری شیمی بود.
ولی بعد از مدت مذکور رنگ دیسک به رنگ ارغوانی تیره درمی‌آید. در وب سایت شرکت اعلام شده‌است که چون DVDها به صورت نوری خوانده می‌شوند، انعکاس منظم نور از سطح DVD در کیفیت فیلم تاثیر بسزایی دارد. این روش خوبی برای یک نگاه سریع به موسیقی، فیلم و برنامه‌های تلویزیونی است. این دیسک‌ها که در برابر کپی محافظت شده‌اند، خریداران را تشویق می‌کنند که برای نسخه اصلی هزینه کنند.
این فناوری توسط شرکت‌های نرم‌افزاری که نمی‌خواهند برنامه‌های آنها به صورت غیرقانونی مبادله شده نیز استفاده خواهد شد. تا به حال تنها یک CD موسیقی آمریکای لاتین در این روش توزیع شده است. هدف نهایی شرکت سازنده هنوز محرمانه است و بلاستین از ارائه جزئیات خودداری می‌کند.
● ویروس‌های برتر سال ۲۰۰۲
شرکت نرم‌افزار ضد ویروس SOPHOS اخیرا فهرست خطرناک‌ترین ویروس‌های سال ۲۰۰۲ را متشر کرده است.
در صدر این جدول، کرم اینترنتی و mas-mailer به نام bugbear قرار دارد. در رقابتی نزدیک بعد از آن klez یک تروجان که در ماه دسامبر بیشترین خرابی را به بار آورد. در ماه دسامبر تروجان tubmo نیز خرابی زیادی به وجود آورد و آن را در مقام سوم قرار داد. گرچه جلوگیری از klez و bugbear کار آسانی است، ولی هنوز این ویروس‌ها فعال هستند. کاربران باید به طور مرتب نرم‌افزار ضدویروس خود را به روز کنند. اخطارهای بی‌مورد نیز نوعی دردسر است. در سال اخیر نام‌های به کاربران اخطار می‌کند که در صورت مشاهده فایل JDBGMR آن را فورا پاک کنند. حال آنکه این فایل یکی از فایل‌های ویندوز است. این اخطار غلط حدود ۸ماه در صدر لیست اخطارهای واهی قرار داشت و به هیچ‌وجه فروکش نکرد.
● اینتل فراتر از گیگاهرتز
با رکود بی‌سابقه بازار کامپیوترهای رومیزی، اینتل تصمیم دارد با شتاب دادن به کارهای تحقیقاتی خود، هم محصولات فعلی خود را بهبود دهد و هم بازار کامپیوترهای رومیزی را گسترش دهد. طراحان و دستاندرکاران فناوری اطلاعات در هنگام طراحی محیط‌های کلاینت (Client) سال ۲۰۰۳ به بعد این فناوری‌ها را در نظر بگیرند. اگر چه سیستم‌های وابسته به ویندوز تا سال ۲۰۰۶ درصدر لیست کامپیوترهای محبوب در شرکت‌ها و در منازل باقی خواهند ماند، ولی ادوات انتقال اطلاعات متعددی که متناسب با شرایط زندگی، محیط کار و سلیقه شخصی است، مبدل به ادوات کاری اجتناب‌ناپذیر خواهند شد. تا سال ۲۰۰۵، فناوری ارتباطات و کامپیوترها، مرز بین کامپیوترهای شخصی در منزل و ادارت را از بین خواهدبرد.
اینتل به پیشرفت‌های فراتر از گیگاهرتز می‌اندیشد و پروسسورهای آینده دارای قابلیت‌های فراوانی برای سیستم‌های موبایل و کامپیوترهای رومیزی هستند. در حالی که در رقابت جدیدی با AMD، فروش اینتل با کاهش روبرو شده و دیگر خریداران به دنبال سرعت کلاک بالاتر نیستند، اینتل به دنبال راه‌های جدیدی برای افزایش تقاضا برای پروسسورهایش است. به تازگی اینتل سه طرح جدید اجرا نموده‌است:
۱) فناوری Hyper threading
۲) پروسسور موبایل Banias
۳) فناوری امنیت La grand.
اینتل امیدوار است که با این حرکت در سه سال آینده شرکت‌های بزرگ اقدام به تعویض سیستم‌های کامپیوترهای خود کند.
تا سال۲۰۰۵، فروش کامپیوتر بر اساس مبناهایی نظیر راحتی شرایط کار، مصرف برق، ارتباط با ادوات دیگر و امنیت اطلاعات خواهد بود که باعث پیچیده شدن فرآیند کنترل کیفیت محصول می‌شود.
● فناوری Hyper threading که از نیمه سال ۲۰۰۲ روی سرورها و سپس در ماه نوامبر روی کامپیوترهای معمولی عرضه شد باعث می‌شود که یک پروسسور به مانند دو پروسسور عمل کند و برای بسیاری از افراد باعث افزایش کارایی کامپیوتر می‌شود. اگرچه هنوز نرم‌افزارهای اندکی با این فناوری کار می‌کنند محیط ویندوز ۲۰۰ و xp از آن استفاده فراوانی خواهد کرد.
در این سیستم‌ها، برنامه‌های پشت صحنه مثل ضدویروس روی عملکرد دیگر برنامه‌ها اثر نمی‌گذارد. ولی این قابلیت روی نوت‌بوک‌ها پیاده نخواهد شد و در بعضی موارد باعث کندشدن سیستم نیز می‌شود. اگرچه این مشکلات در طی دوسال آینده برطرف می‌شوند ولی شرکت‌های بزرگ باید قبل از خریداری فناوری فوق از اثر آن روی کار فعلی خود آگاه شوند.
● سیستم‌های تعیین هویت باعث تجاوز به حریم خصوصی افراد می‌شوند
هرجا که بازار، وسایلی مربوط به امنیت ارائه می‌کند، موارد مختلفی توجه افراد را جلب می‌کند.
شرکت نیوهمپشایر تولیدکننده اسکنر و نرم‌افزاری است که با آن مدارک هویت مثل گواهینامه رانندگی یا گذرنامه بازدید می‌شود. این اسکنرها در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی دالاس و بوستون برای شناسایی متقاضیان کار با مدارک تقلبی نصب شده است، ولی شرکت سازنده پیش‌بینی استفاده‌های وسیع‌تری برای آن می‌کند. شرکت سازنده می‌گوید که دستگاه از مشخصات بیومتریک نظیر اثرانگشت یا تصویر چهره برای شناسایی استفاده می‌کند. متخصصان می‌گویند این فناوری قابل اجرا در مقیاس بزرگ نیست ودر نتیجه آن تعدادی افراد به جای تروریست‌ها گرفته می‌شوند. البته شرکت‌های دیگری با آن در حال رقابت هستند. دستگاه تولید شده بسیار کوچک است و تصویر اسکن شده را با تصویر درون بانک اطلاعاتی خود تطبیق می‌دهد. همچنین می‌تواند مهره‌ای نامرئی و یا نوارهای مغناطیسی یا بار کدها را بخواند و اطلاعات آن را تشخیص دهد.● اندازه‌گیری قابلیت اطمینان سیستم:
اطلاعات جمع‌آوری شده از دستگاه از طریق اینترنت به مؤسسه بین‌المللی ارسطو ارسال می‌شود و در آنجا با اطلاعات موثق دیگری نظیر گواهینامه رانندگی تطبیق داده می‌شود و بر اساس میزان قابلیت اطمینان نمره‌ای از یک تا ده به آن داده می‌شود.
تا به حال هزاران نمونه از این دستگاه به کشورهای مختلف مانند کانادا، سوئد، اتریش و فنلاند فروخته شده است. فرودگاهی که مبدا پرواز دوفروند هواپیمایی است که به ساختمان تجارت جهانی برخورد کرده‌اند، از ماه سپتامبر از این فناوری برای شناسایی کارگران فرودگاه استفاده کرده‌است. سخنگوی فرودگاه اظهار کرده که در مواردی مدارک شناسایی تقلبی را تشخیص داده است ولی به تعداد آنها اشاره نکرده است. ولی قصد دارد یکی دیگر از این دستگاه‌ها را خریداری کند. قیمت آن حدود ۶هزار تا ۱۰هزار دلار است.
▪ یک حادثه:
فرودگاهDFW از ماه اکتبر برای شناسایی کارگزارن از یکی این دستگاه‌ها استفاده می‌کرده است. تا اینکه در ماه نوامبر ۶۳ کارگر به جرم مدارک شناسایی جعلی دستگیر شدند. قبل از دستگیری کارگران کارت شناسایی برای تردد به بخش‌های مختلف دریافت کرده بودند. کارگران توسط پیمان‌کار استخدام شده بودند و نه خود فرودگاه. بنابراین از نظر قانونی فرودگاه اجازه بررسی شماره ملی آنها را نداشت. مؤسسه ارسطو نیز شماره ملی را بررسی نمی‌کند.
بر خلاف این محدودیت‌ها شرکت امیدوار است که در بخش شناسایی مسافران نیز مورد استفاده قرار گیرد و این نویدبخش فروش بیشتر است. این دستگاه در مدت ۵ماه به طور آزمایشی برای تشخیص ۲۲۵هزار مسافر به کار رفته است.
هنوز ایرادهای زیادی به این فناوری وارد است. چراکه صددرصد مطمئن نیست و هرکسی با تقبل هزینه می‌تواند مدارک اصل به دست آورد. همانطور که دونفر از تروریست‌های ۱۱سپتامبر کارت شناسایی معتبر داشتند. در ضمن بانک‌های اطلاعاتی ممکن است اطلاعات ناقص یا قدیمی داشته باشند و هنوز در مورد شناسایی بیومتریک آزمایش‌های رسمی انجام نشده است.
● کامپیوترهای محبوب؛ هرچه کوچک‌تر، بهتر
یکی از پیشرفت‌های بزرگ در زمینه کامپیوترهای کوچک در ماه آخر ماه اکتبر ۲۰۰۲، در زمان ●معرفی محصول جدید DELL روی داد: Optiplex SX۲۶۰
در حالی که ایده این کامپیوترها چندسالی بود که وجود داشت، شرکت DELL که برای ورود به موقع به بازار بسیار معروف است، با عرضه این محصول، مهر تاییدی به تقاضای کامپیوترها کوچک زد. از آغاز سال ۲۰۰۳، شرکت‌هایی نظیر HP و Compaq شروع به فروش کامپیوترهای کوچک کردند، این مدل‌ها جزء جدانشدنی بازار گشتند. اگرچه ممکن است هیچ‌گاه به طور کامل جایگزین کامپیوترهای فعلی نشوند، ولی تقاضا برای کامپیوترهای کمحجم و قابل انطباق با دیگر کامپیوترها وجود دارد. با ورود مدل imac ساخت Apple و کیت‌های کامپیوتر که با آن می‌توان قطعات کامپیوتر دلخواه را انتخاب و نصب نمود، طراحی عجیب و غریب راه خود را به بازار کامپیوتر باز کرده‌اند.
مدیر گروه تولید HP می‌گوید:
وقتی که مدل ipaq عرضه شد، کاملا با دیگر مدل‌ها متفاوت بود. هرچه کامپیوترها بیشتر تجاری می‌شوند، تفاوت آنها در طراحی صنعتی آنها خواهد بود. مثلا بعضی خریداران می‌خواهند که کامپیوتر آنها جلوه خوبی داشته باشد مثلا در یک آژانس طراحی یا در میز پذیرش.
وضعیت اقتصادی و عدم رشد بودجه IT، دلیل حرکت به سوی کامپیوترهای کوچک است. شرکت DELL مدل‌های کوچک خود را تقریبا هم‌قیمت کامپیوترهای رومیزی تعیین کرده است و می‌گوید کوچکتر بودن به معنای ارزان‌تر بودن نیست، بلکه با کوچک‌تر کردن باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود و در عین حال انعطاف‌پذیر و قابلیت ارتقا از دست می‌رود.
بعضی از تحلیلگران مردد هستند که آیا به غیر از صرفه‌جویی در فضا چه سودی در استفاده از کامپیوترهای کوچک وجود دارد. کامپیوترهای معمولی بعد از مدتی از قیمت می‌افتند ولی کامپیوترهای کوچک قطعات گران‌تری در خود دارد که قیمتشان سقوط نمی‌کند. یکی از آنها می‌گوید: آنها سعی در تولید نوع متفاوتی از PC را دارند و امیدوارند که از آن سود ببرند و دیگران را مجبور به تعویض سیستم‌های خود کنند. براساس تخمین او تا سال ۲۰۰۶ نیمی از کامپیوترهای موجود در چرخه تعویض می‌افتند. شرکت‌های DELL، HP و دیگر شرکت‌ها سعی در جاانداختن PCهای کوچک دارند. ایده اصلی این بود که آنقدر با یک کامپیوتر کار کنید تا به نهایت عمر خود برسد و سپس آنرا با یک مدل جدید عوض کنید زیرا این کار ارزان‌تر از ارتقای خود کامپیوتر است. اکنون هدف نگهداشتن کامپیوتر و طولانی کردن عمر مفید آن است.
● فناوری‌های مورد انتظار در سال ۲۰۰۳
۱) شبکه‌های بی‌سیم:
ما در میان یک انقلاب بی‌سیم هستیم و سال آینده این پدیده بیشتر خواهد بود. فناوری Bluetooth عملی و ارزان است، ۸۰۲.۱Ia و ۸۰۲.۱۱g سرعت ۵۵مگابایت در ثانیه را به رادیوی شما هدیه می‌کند و ادوات کم مصرف و کوچک و ارزان خانه اتوماتیک و کامپیوتریزه شده‌ای را برای ما به ارمغان می‌آورد که از سال ۱۹۵۰ وعده‌اش را شنیده‌ایم. مراقب فناوری Zigbee باشید که قرار است ارزان‌تر از Bluetooth کار نمی‌کنند! مراقب تقسیم‌بندی بازار باشید.
۲) سیستم‌های موقعیت سنجی:
شما ممکن است ندانید کجا هستید ولی تلفن همراه شما می‌داند! مسئولان شبکه در حال حاضر در فکر ارسال تبلیغات به تلفن همراه یا PDA شما هستند، وقتی که دارید از جلوی فروشگاهی عبور می‌کنید، یا اینکه از کجا بنزین، پول نقد، غذا یا کمک دریافت کنید و نزدیک‌ترین تاکسی را به سمت خود فراخوانید. در عین حال، GPS ارزان‌تر، قابل اعتمادتر شده و در بسیاری از ادوات گنجانده شده حتی قلاده حیوان خانگی شما. البته دلیل اینکه لازم باشد موقعیت سگ نازنین خود را با دقت ۵متر روی کره زمین بدانید هنوز روشن نیست!
۳) ذخیره سازی هولوگرافیک:
ذخیره سازی هولوگرافیک و لیزرهایی که بتوانند اشکال سه بعدی روی یک دیسک‌های اپتیکی بنویسند، هنوز در حد داستان‌های علمی تخیلی است. از اواسط دهه ۹۰ تا به حال هرسال وعده داده شده که سال آینده شاهد اختراعات عجیبی خواهیم بود. در این بین هارد دیسک‌ها و ادوات ذخیره سازی حالت جامد فرصت کافی برای رشد داشته‌اند. البته IBM هنوز درصدد است و همچنین افراد اندک دیگری شروع به کار کرده‌اند ولی حجم‌های ترابایتی هنوز دور از دسترس به نظر می‌رسد.
۴) انرژی خورشیدی:
مشکل سلول‌های خورشیدی در آن است که برای تولیدشان انرژی زیادی مصرف می‌شود به طور دقیق بیشتر از انرژیی که قادرند در طول عمر خود تولید کنند! این مشکل باعث می‌شود که ایده سلول‌های خورشیدی پلاستیکی که فقط کافی است مانند رنگ روی یک سطح پخش شوند بسیار جذاب گردد. امسال چند شرکت تحقیقاتی نمونه‌های آزمایشی از آن تولید کردهاند ولی زیاد قابل اطمینان نیستند و انرچی زیادی تولید نمی‌کنند بنابراین هنوز آمادگی عرضه به بازار را ندارند ولی جای پیشرفت زیادی دارند.
۵) RFID
انتظار داشته باشید که سال ۲۰۰۳ مملو از گرد و خاک رادیواکتیو باشد: این گرد و خاک چیپ‌های تعیین هویت با فرکانس رایویی است و فعالیت آن را اسکنرهایی در سراسر جهان انجام می‌دهند. ایده اینکه اشیا بر چسب‌های حاوی چیپ‌های RFID باشند که بتوان از فاصله ۲۰متری قابل قرائت باشد بسیار جالب توجه است . این اسکنرهابه بانک‌های اطلاعاتی مرکزی متصل خواهند بود. شرکتGillette به تازگی حدود ۵/۰ بیلیون از آنها را سفارش داده تا در ریش‌تراش‌هایش استفاده کند. روزی ممکن است آنقدر گیرنده و فرستنده به سلباس و وسایلی که حمل می‌کنید متصل باشد که حتی از مریخ هم قابل ردیابی باشید!
۶) صنعت خودروسازی
خودروها روزبه‌روز باهوش‌تر می‌شوند ولی سازندگان خودرو نه. آنها هنوز استانداردهای جهانی برای شبکه‌های درون خودروها انتخاب نکرده‌اند. استانداردهای زیادی وجود دارد: OSEK/VDX، MOST، IDB-۱۳۹۴ و هریک مزایای خود را دارد. ولی Firewine و bluetooth در نهایت انتخاب خواهند شد. در حالت ایده‌آل وقتی قطعات الکترونیکی برای خودرو خود می‌خرید باید باهم سازگار باشند و به راحتی نصب گردند ولی اکنون اگر بخواهید یک سرور mp۳ در خودرو داشته باشیدکه به طور منظم خودش را به روز کند، باید تمام کار را خودتان انجام دهید.
۷) روبوتیک:
روبات‌ها روزبه‌روز رایج تر می‌شوند. اکنون انواع ماشین‌های چمن‌زنی یا جاروبرقی‌ها که به طور اتوماتیک کار می‌کنند در بازار وجود دارند، شرکت فیلیپس روی روبات‌هایی کار می‌کند که قابل پیش‌بینی نباشند، مانند یک دوست واقعی. شرکت سونی و جدیدا روبات سگی تولید کرده‌است که نسل جدید حیوان‌های دست‌آموز مصنوعی است و روبات جدید دوپای این شرکت می‌تواند با دید دوطرفه چهره‌ها را تشخیص دهد و ۶۰هزار لغت را بشنود.
همچنین می‌تواند برای رفتن از یک طرف اتاق به طرف دیگر مسیر مناسبی بیابد و به طرز خنده‌داری برقصد. سال آینده منتظر این روبات باشید که بتوانید یکی برای خودتان بخرید چون بسیار گران قیمت است!
۸) روشنایی
احتمالا جاسوئیچی شما دارای یک چراغ‌قوه LED است و یا شاید توجه کرده باشید که در چراغ‌های راهنمای و رانندگی از LED استفاده می‌شود. این موارد تنها نقطه کوچکی از کاربردهای دیودهای نورافشان است که روز به روز نور بهتری تولید می‌کند. این دودها یک دهم توان لامپ‌های معمولی مصرف دارند و چندهزار بار بیشتر عمر می‌کنند ولی هزینه ساخت آنها هنوز۲برابر لامپ‌های فلورسنت است. ولی این تغییر خواهد کرد. اگر امسال نشد، سال بعد. البته می‌توانید رنگ آنها را به دلخواه عوض کنید. کلید تنظیم نور در اتاق نشمین با یک کنترل کننده رنگ قرمز-سبز آبی جایگزین خواهد شد.
۹) بازی‌های کامپیوتری
درنسل بعدی کنسول‌های بازی گرافیک آنها پیشرفت خواهد کرد ولی بخش جالب توجه قابلیت بازی‌های چندنفره و اتصال‌های مختلف به بازی‌ها از طریق تلفن‌های همراه، ایمیل و همچنین هوش مصنوعی و غیره است. از هم‌اکنون بعضی شرکت‌ها با استفاده از موتور بازی‌ها به خلق صحنه‌هایی شبیه فیلم اقدام کرده‌اند. هالیوود همواره در مورد مایملک باارزش خود نگران بوده‌است و مثل اینکه بازی‌های آنلاین نیز به همین سمت می‌روند.
۱۰) صفحه نمایش
جاسوسان گزارش می‌کنند که اگر سرتاسر مرکز فناوری توکیو به نام آکی‌ها بارا را بگردید، حتی یک عدد تلویزیون یا مونیتور دارای لامپ اشعه کاغذی (CRT) نخواهید یافت.
درحالی‌که کارخانه‌ها بیشتر و بیشتر به سمت تولید LCDهای ۱۷اینچی حرکت می‌کنند، اندازه‌های بزرگ‌تر نیز در راه هستند. در سال ۲۰۰۳، برای اولین بار فروش LCD از میزان فروش CRT فراتر خواهد رفت. در حال حاضر LCD حدود ۲۰ تا ۳۰درصد بازار را در اختیار دارد. این خبر بدی برای فناوری‌های دگر مثل پلیمرهای نورافشان است.
● برخی پیش‌بینی‌های جهان ارتباطات در سال ۲۰۰۳
براساس پیش‌بینی موسسه Cap gemini Ernst&y، بازار خدمات IP در اروپای غربی از میزان فعلی ۱۴میلیارد دلار آمریکا به ۵/۱۷ میلیارد درسال آینده خواهد رسید که این میزان رشد، چندان چشمگیر نیست.
آخرین پیش‌بینی انجمن صنعت مخابرات (ITA) در خصوص رشد بازار فناوری پیام‌رسانی یکپارچه یا Unified Messaging Service این است که با جایگزینی پروتکل VOIP با سیستم‌های PBX سنتی تا سال ۲۰۰۵ رشد UMS نیز شتاب بیشتری می‌گیرد. براساس این پیش‌بینی که در تحلیل بازار مخابرات ITA صورت گرفته‌است، UMS تا سال ۲۰۰۵، بازاری به حجم ۵/۳ میلیارد دلار خواهد داشت که این میزان نسبت به مبلغ ۲/۱ میلیاردی سال ۲۰۰۱، رشد ۱/۳۲ درصدی سالیانه را نشان می‌دهد.
بازار مراکز PBX مبتنی بر IP، از نظر درآمدی رشدی درحدود ۹/۳ میلیارد دلار تا سال ۲۰۰۵ خواهد داشت که این میزان حدود ۲۰درصد کل فروش PBX های سنتی می‌باشد.
▪ (Synergy Research)
VIOP رشدی درحدود ۷۵درصد خدمات صوتی جهان را تا سال ۲۰۰۷ خواهد داشت. (Front & Sulivan ۳/۲۰۰۲)
نرخ‌گذر از تجهیزات سنتی به شبکه‌های داده، تا سال ۲۰۰۶، بازاری در حدود ۵/۱۶ میلیارد دلار برای مراکز PBX مبتنی بر IP ایجاد خواهد کرد.
▪ (Allied Bussiness Intelligence)
سیستم‌های مراکز برخوانی (call center)، حدود ۳۰درصد از بازار سیستم‌های VOIP را به خود اختصاص خواهند داد.
▪ (IDC)
خدمات ویدیوکنفرانس مبتنی بر ISDN تا سال ۲۰۰۶ دارای نرخ رشد سالیانه ۶درصد خواهد بود. این در حالی‌است که نرخ رشد خدمات IP، رشد سالیانه ۵/۴۳ درصد خواهد شد. براساس این پیش‌بینی درفرایند پیشرفت گذر به IP، نرخ برخوانی ویدیوکنفرانس به تدریج از متوطس ۴۵دلار در ساعت (که نرخ سال ۲۰۰۱می‌باشد) به ۳۵ دلار تا سال ۲۰۰۶ کاهش خواهد سافت.
منبع : آسمونی