پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

دیک تریسی - DICK TRACY


دیک تریسی - DICK TRACY
سال تولید : ۱۹۹۰
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : وارن بیتی
کارگردان : بیتی
فیلمنامه‌نویس : جیم کش و جک اپس جونیر بر مبنای شخصیت‌هائی خلق شده توسط چستر گولد
فیلمبردار : ویتوریو استورارو
آهنگساز(موسیقی متن) : دانی الفمن
هنرپیشگان : بیتی، آل پاچینو، چارلی کورسمو، مایکل دانوون اودانل، جیم ویلکی، ویلیام فورسایت، گلن هدلی، مادونا، چارلز دورنینگ، پل سوروینو و داستین هافمن
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۵ دقیقه


ـ ̎دیک تریسی̎ (بیتی) با تلاشی مداوم، نقشه‌های شیطانی ̎بیگ بوی کاپریس̎ (پاچینو)، رهبر جنایتکاران را بر هم می‌زند. ̎تریسی̎ در زندگی خصوصی با نامزدش، ̎تس تروهارت̎ (هدلی) که اصرار دارد او شغل کم‌ دردسرتری و همچنین خوانندهٔ آن، ̎برثلس ماهونی̎ (مادونا) را تصاحب می‌کند. از سوی دیگر، نقابدار مرموزی موسوم به ̎بلانک̎ با نقشه‌ای زیرکانه، ̎تریسی̎ را متهم به قتل می‌کند و باعث زندانی شدنش می‌شود. ̎تریسی̎ پس از رهائی، با ̎کاپریس̎ و ̎بلانک̎ درگیر می‌شود که حاصل آن کشته شدن ̎کاپریس̎ و زخمی شدن ̎بلانک̎ است. ̎تریسی̎ نقاب ̎بلانک̎ را پیش از مرگ از چهره‌اش بر می‌دارد و در می‌یابد که او کسی جز ̎برثلس ماهونی̎ نبوده که با هدف سلطه بر شهر، خود را به آن شکل درآورده است.
ـ دیک تریسی نخستین بار در اکتبر ۱۹۳۱ در روزنامهٔ دیترویت میرور از قلم یک طراح جوان داستان‌های مصور (گولد) حیات یافت. بر مبنای این داستان در سینما گذشته از یک سریال کمپانی ریپابلیک در اواخر دههٔ ۱۹۳۰ و اوایل دههٔ ۱۹۴۰، کمپانی ر.ک.ا. چهار فیلم ردهٔ ̎ب̎، مابین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۷ ساخت. همچنین مجموعهٔ تلویزیونی دیک تریسی نیز در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۲ به نمایش در آمد. در سال‌های بعد فیلمسازانی مثل والتر هیل، جان لندیس، فیلیپ کافمن و مارتین اسکورسیزی در ارائه نسخهٔ تازه‌ای از این اثر و بازیگرانی مثل کلینت ایست‌وود و هریسن فورد در ایفای این نقش، ناکام ماندند. خلق شیکاگوی خیالی فیلم مدیون کار ریچارد سیلبرت طراح صحنه و استوراروی فیلمبردار است. سیلبرت به جز سیاه و سفید تنها از رنگ‌های اصلی داستان‌های مصور گولد (زرد، قرمز و سبز) سود جست. و استورارو نیز از هیچ منبع نور طبیعی استفاده نکرد. ولیکن حاصل به ̎مدد̎ کارگردانی عاری از تخیل بیتی، اثری کند و بی‌روح و فاقد ظرافت نمونه‌های موفق این‌گونه آثار (بتمن تین برتن، ۱۹۸۹) از کار درآمد. جمعی از ستارگان سینما، دیک وان دایک، سیمور کاسل، کتی بیتس، کاترین اوهارا، هنری سیلوا، جیمز کان و ... حضوری کوتاه در این فیلم دارند.