پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

ستاره ای بی همتا در زمین تنیس


این مهره آس تنیس متولد ۱۹۸۱ بازل سوئیس (Basel, Switzerland) است و تنیس را از سن ۸ سالگی آغاز کرده. هنگامی که ۱۰ ساله بود همه مردم شهر بازل با هیجان از بازی خوب او در زمین تنیس حرف میزدند، هنگامی که سایر هم سن و سالهای خودش را با ضربات دیدنی راکت شکست می داد حریفانش را در آغوش می گرفت و با آنها همدردی میکرد.
در سن ۱۳ سالگی زادگاهش را برای تحصیل در آکادمی حرفه ای تنیس سوییس ترک کرد، اما تا سن ۱۶ سالگی درگیر مصدومیت های عجیب و غریب بود.
در سال ۱۹۹۸ او به طور حرفه ای به اتحادی تنیس جهان ملحق شد و در سال ۲۰۰۱ در اولین تورنمنت جهانی اش که در میلان برگزار شد توانست مقام نخست را کسب کند.
شروع موفقیتها
سالهای ۲۰۰۳ - ۲۰۰۴ برای او سالهای موفقیت آمیزی بودند که در پیشرفت وی در عرصه تنیس جهانی سهم به سزایی داشتند و را را تبدیل به بهترین بازیکن جهان کردند. پشتکار و تلاش مثال زدنی راجر در تنیس برای همه علاقه مندان به این رشته انگیزه خوبیست.
او در ۲۰۰۴ موفقیت چشمگیری داشت و جایزه ۶,۳۵۷,۵۴۷ دلاری او برای ۱۱ مسابقه انفرادی همه را متعجب کرد! او اولین تنیسوریست که از زمان متس ویلاندر (Wilander) توانسته سه بار در یک فصل عنوان گراند اسلم (Grandslam) را از آن خود کند. خودش در این باره میگوید: "اینکه در ورزش بتوانم حرفی برای گفتن داشته باشم و به موفقیت برسم برایم بسیار حائز اهمیت است .خوشحالم که توانستم حرفی برای گفتن داشته باشم."
مرد اول تنیس جهان
او با پیروزی اخیرش برابر آقاسی تبدیل به مرد اول تنیس جهان شد و همه رقبایش را کنار زد. اگرچه یکی از جوان ترینهای تنیس است، اما در برابر قهرمانی مثل پیت سمپراس با اعتماد به نفس بالا پیروز شد. عمده موفقیتهایش را مرهون هوش و زیرکی اش در زمین بازی است و همین زیرکی برایش چهار عنوان گرند اسلم را به ارمغان آورد. به عقیده بسیاری از کارشناسان تنیس جهان او تا قبل از آنکه دوران حرفه ایش به سر برسد می تواند به افتخاراتی بزرگتر نیز دست پیدا کند.
راجر فدرر را بهتر بشناسیم
- به سه زبان زنده دنیا انگلیسی، آلمانی و فرانسوی مسلط است.
- او یکی از معدود تنیسورهای حرفه ای جهان است که مربی ندارد.
- سبک موسیقی مورد علاقه اش ترانه های لنی کراویتز (Lenny Kravitz) است.
منبع : خبرگزاری ایلنا