پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

راه‌های استفاده‌ی صحیح از تلویزیون‌


راه‌های استفاده‌ی صحیح از تلویزیون‌
امروزه تلویزیون با توجه به استفاده‌ی فراوانی که از آن می‌شود نقش مهمی در زندگی مردم دارد. از فایده‌های تلویزیون، پخش برنامه‌های آموزشی و استفاده در جهت خبررسانی است.
برای این که بتوانیم از تصویر تلویزیون بهتر استفاده کنیم و به چشم‌های خود آسیب نرسانیم، باید به فاصله‌ی خود تا تلویزیون توجه کنیم. فاصله‌ی مناسب بیننده با تلویزیون به بزرگی یا کوچکی این دستگاه بستگی دارد.
به طور کلی فاصله‌ی هر فرد از تلویزیون باید ۶ برابر ارتفاع تلویزیون باشد؛ یعنی به هنگام تماشای تلویزیون‌های کوچک، فاصله در حدود ۳ متر و هنگام تماشای تلویزیون‌های بزرگ حدود ۵ متر است.
یکی از نکته‌های مهم دیگر، مراقبت از تلویزیون است. برای اینکه تلویزیون شما سالم بماند و بتوانید بهتر از آن استفاده ببرید راه‌های مختلفی وجود دارد که به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:
▪ تلویزیون را در محلی قرار دهید که امکان جابجایی هوا وجود داشته باشد. اگر این امکان وجود نداشته باشد، دستگاه پس از مدتی کار کرد داغ خواهد کرد و از کیفیت و عمر آن کم خواهد شد.
▪ وسایل سنگین یا فلزی را روی تلویزیون قرار ندهید؛ زیرا ممکن است با صفحه‌ی تلویزیون برخورد کند و به آن آسیب برساند. ریخته شدن آب یا مایعات دیگر نیز روی تلویزیون ممکن است موجب اتصال برق در بدنه‌ی آن شود، در این مورد هم بسیار مراقب و مواظب باشید.
▪ برای روشن کردن تلویزیون بهتر است ابتدا برق آن را وصل کنید، بعد آن را روشن کنید. برای خاموش کردن تلویزیون نیز ابتدا کلید را قطع کنید، سپس دو شاخه را از پریز برق خارج کنید.
▪ تلویزیون را در جاهای گرم مانند: زیر نور خورشید یا کنار بخاری قرار ندهید؛ زیرا زودتر داغ می‌کند.
▪ برای این که تصویری بهتر داشته باشید تلویزیون را پشت به نور قرار دهید. از خاموش و روشن کردن مداوم آن نیز خودداری کنید.
▪ هرگز پشت تلویزیون را باز نکنید؛ زیرا قسمت داخلی صفحه‌ی تصویر فشار برق زیادی دارد که حتی در زمان خاموش بودن هم خطرناک است.

تهیه و تنظیم: عبدالرضا کریم‌زاده‌
منبع : روزنامه اطلاعات