جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

لی ده لون


لی ده لون
"لی ده لون" مشاور گروه موسیقی سمفونی، معاون انجمن موسیقیدانان چین است. وی سال ۱۹۱۷ میلادی در بیجینگ متولد شد و از کودکی نواختن پیانو و ویولن را آموخت، سال ۱۹۴۰، وارد آموزشگاه موسیقی شانگهای شده و از "آی شوتزوف" و"آر دوکسن" ویولن سل و از "دبلیو فرانکل" تئوری موسیقی را آموخت. سال ۱۹۴۲، وی و همکلاسانش گروه موسیقی سمفونی جوانان چین را تشکیل دادند. سال ۱۹۴۹ در تآتر مرکزی چین در بیجینگ رهبر موسیقی شد.
وی نزد "انوسوف" رهبر موسیقی مشهور جهان درس خوانده و فوق الیسانس گرفت. سال ۱۹۵۳، وی برای تکمیل تحصیل وارد انستیتوی موسیقی مسکو شوروی شد و سال ۱۹۵۷ به کشور بازگشت.
"لی ده لون" به غیر از نمایش در مناطق داخل چین، در رأس گروههای موسیقی سمفونی چین برای اجرای برنامه به کشورهای ژاپن، کره شمالی، هنگ کنگ و مکائو سفر کرد و در رأس گروه موسیقی داخل سالن به بیش از ۲۰ شهر اسپانیا عزیمت نموده است. وی به عنوان رهبر موسیقی در اجرای برنامه‌های بیش از ۲۰گروه موسیقی شوروی شرکت کرد. پس از سال ۱۹۸۵، وی برای نمایش به مناطق مختلف جهان مانند لوکزامبرگ، اسپانیا، آلمان، پرتغال، کانادا، آمریکا سفر کرده و سال ۱۹۹۵ در نمایش آثار کلاسیک موسیقی چینی های قرن بیستم در تایوان شرکت کرد.
"لی ده لون" آثار آهنگسازان زیادی در چین از جمله "هه لو تین"، "ماسی چون"، "لو جون رون"، "وو جو چیانگ" و "چن پی شون" را رهبری کرده و با همکاری با ده‌ها موسیقی دان چینی و خارجی از جمله "اویستراخ"(Oistrakh)، "منوهین"(Memuhin)، "استم"((stem ، "نیگولایوا" (Nikolayeva)، "استاکمن" (Stackman) در عرصه نمایش حاضر شده است. سال ۱۹۸۵، "لی ده لون" به عنوان ارزیاب در مسابقات ویولن "منوهین" مشغول کار شد. سال ۱۹۸۶نیز به عنوان ارزیاب در مسابقات بین المللی "چایکوفسکی" شرکت کرد. در سالهای اخیر، "لی ده لون" برای تعمیم و توسعه موسیقی سمفونی تلاشهای زیادی کرده است. وی نمایش‌هایی در بیش از ۲۰ شهر چین از جمله بیجینگ، تیان جین، گوانگ جو تشکیل داده و به احداث سالن‌های موسیقی در شهرهای چین مساعدت کرده است.
سال ۱۹۸۰، وی از سوی وزارت فرهنگ چین جایزه افتخاری رهبری موسیقی را کسب کرد. در سال ۱۹۸۶ نیز نشان یادبود "لیسزت" از سوی دولت مجارستان را دریافت نمود. ۱۹ اکتبر سال ۲۰۰۱، در ۸۴ سالگی از دنیا رفت.
منبع : رادیو بین‌المللی چین