سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

کرامول - Cromwell


کرامول - Cromwell
سال تولید : ۱۹۷۰
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : اروینگ آلن
کارگردان : کن هیوز
فیلمنامه‌نویس : کن هیوز
فیلمبردار : جفری آنسوورت
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانک کوردل.
هنرپیشگان : ریچارد هریس، الک گینس، رابرت مورلی، دوروتی توتین، فرانک فینلی، تیموتی دالتن، رابین استوارت، پاتریک وایمارک و پاتریک مگی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۹ دقیقه.


انگلستان، سال 1640. «آلیور کرامول» (هریس)، از اعضاء پیوریتن پارلمان، از بی‌عدالتی‌های روزافزون حکومت «چارلز» (گینس) نگران است و می‌ترسد که همسر فرانسوی و کاتولیک او، «ملکه هنریتا ماریا» (توتین)، با نفوذی که بر پادشاه دارد، آئین‌های کلیسای انگلستان را تغییر دهد. ابتدا «کرامول» تصمیم می‌گیرد خانواده‌اش را به اسکاتلند ببرد، ولی بعد متقاعد می‌شود که بماند و به دوستان پیوریتن‌اش - «کله گردها» - در مبارزه با شوالیه‌ها - متحدان سلطنت‌طلب پارلمان - کمک کند. «چارلز» به پشت‌گر نفوذ فراوان همسر کاتولیک‌اش و «ارل استرافورد» (وایمارک) و با اعتقاد به اختیارات الهی سلطنت، از پارلمان می‌خواهد که بودجه لازم را برای جنگ با اسکاتلند تصویب کند. وقتی پارلمان از اجرای دستور سر باز می‌زند، «چارلز» گروه‌هائی را برای اشغال پارلمان و در دست گرفتن آن می‌فرستد. «کرامول» و دیگران او را به خیانت به کشور متهم می‌کنند. جنگ داخلی میان نیروهای پارلمان و سربازان پادشاه درمی‌گیرد. پس از شکست سنگین پیوریتن‌ها، «کرامول» خود آموزش سربازان را به عهده می‌گیرد، و نیروهای پادشاه را شکست می‌دهد. ملکه و «شاهزاده ویلز» (استوارت) می‌گریزند، ولی «چارلز» دستگیر و پارلمان محاکمه می‌شود. در 1649 نیز سرش را از گردن جدا می‌کنند. پس از حکومت کوتاه و بی‌کفایت پارلمان بر کشور، «کرامول» به لندن باز می‌گردد، پارلمان را منحل می‌کند و خود را «خاوند سرپرست» انگلستان می‌نامد، عنوانی که به او اجازه می‌دهد تا انگلستان را زیر سلطه دیکتاتوری‌اش بگیرد.
* فیلم تاریخی - حماسی پُرهزینه‌ای که قطعاً سرگرم کننده نیز هست اما بیش از یک روایت کلیشه‌ای تاریخی کارکرد نمی‌یابد. تنها بازی گینس در نقش «چارلز اول» شایان توجه است که می‌تواند همدلی تماشاگر را جلب کند. هریس به‌عنوان یک قهرمان آنقدر که باید سمپاتیک و جذاب نیست و بازی او به‌شدت «بیرونی» به‌نظر می‌رسد.