سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

۱۵ اردیبهشت ـ برخی دیگر از رویدادهای ۵ می


● ۱۶۴۰: چارلز یكم پادشاه وقت انگلستان پارلمان این كشور را دوباره تعطیل كرد زیرا كه اعضای آن حاضر نشده بودند پولی را كه پادشاه برای هزینه كردن می خواست تصویب كنند.
● ۱۷۸۹: مجلس طبقات سه گانه فرانسه (مجمع ملی) برای حل مشكلات مالی این كشور تشكیل شد و با صداهایی كه از آن بلند شد مقدمات انقلاب فراهم آمد. نمایندگان طبقات سه گانه در این مجلس عبارت بودند از: نمایندگان روحانیون (طبقه یكم)، نمایندگان اشراف (طبقه دوم) و نمایندگان بورژواها (طبقه سوم). در این مجلس، كارگران و افراد بدون ثروت نماینده نداشتند.
● ۱۸۳۲: «هوبرت هو بانكرافتBancroft» تاریخدان و مولف آمریكایی به دنیا آمد.
● ۱۸۶۴: الیزابت كوكرانE.Cochran (نلی بلی) روزنامه نگار و نویسنده پرهیاهوی آمریكایی بهدنیا آمد و ۴۸ سال عمر كرد. دولت آمریکا به منظور تجلیل از این روزنامه نگار اینوستیگیتیو این کشور یک تمبر پستی منتشر کرده است که تصویر آن در بالا آمده است. عکس «نلی بلی» در این تمبر چاپ شده است.
● ۱۹۱۶: دولت آمریكا سپاه تفنگداران دریایی خود را مامور حمله به جمهوری دومینیكن كرد.
● ۱۹۳۶: نیروهای اعزامی ایتالیا به اتیوپی كه این كشور را مورد حمله قرار داده بودند شهر آدیس آبابا پایتخت آن را اشغال نظامی كردند. هایله سلاسی امپراتور اتیوپی قبلا كشورش را ترك كرده بود كه در همین روز در سال ۱۹۴۱ با كمك انگلستان به آدیس آبابا بازگشت.
● ۱۹۴۵: دریا سالار دونیتس كه پس از خودكشی هیتلر جانشین او شده و آمادگی آلمان را به تسلیم شدن را اعلام داشته بود به زیردریایی ها و كشتی های جنگی آلمان دستور داد كه دست از جنگ بكشند و به پایگاههای خود در بنادر آلمان بازگردند.
● ۱۹۴۹: شورای اروپا تشكیل شد. درهای این شورا كه مقر آن در استراسبورگ فرانسه است به روی عضویت هر كشور اروپایی كه در آن حكومت قانون برقرار باشد و رعایت حقوق اتباع خود را تضمین كرده باشد باز است. این شورا ارتباط به اتحادیه اروپا ندارد.
● ۱۹۵۵: آلمان غربی (فدرال) حاكمیت كامل خود را از فاتحان جنگ جهانی دوم به دست آورد.
● ۱۹۶۱: آمریكا مدتها پس از شوروی، نخستین انسان را كه «شپرد» نام داشت به مدت ۱۵ دقیقه به فضا فرستاد و وی برخلاف نخستین فضانورد شوروی كره زمین را دور نزد، بلكه وارد فضا شد و فرود آمد.
منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز