شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

ماشین زمان/۳۰ ژوئن


ماشین زمان/۳۰ ژوئن
● سی ام ژوئن سال ۱۹۱۳ هری ویسمر مالک باشگاه نیوجرسی تیتانز از تیم های مطرح در فوتبال امریکایی متولد شد، او در سال ۱۹۶۷ و در سن ۵۴ سالگی درگذشت.
● سی ام ژوئن سال ۱۹۵۳ چارلز ویلیام میلر ملقب به پدر فوتبال برزیل در سن ۷۸ سالگی درگذشت. وی که از پدری اسکاتلندی و مادری برزیلی در سائوپائولو به دنیا آمده بود، برای تیم های کورینتیانس و سنت مری بازی کرد. وی در سال ۱۸۹۴ پس از مدتی حضور در بریتانیا، به برزیل بازگشت و تعدادی قوانین فوتبال را به این کشور آورد و در حقیقت باید او را از بنیانگذاران باشگاه سائوپائولو و لیگ پائولیستا نامید.
● سی ام ژوئن سال ۱۹۶۵ میچل جیمز ریچموند بازیکن سابق بسکتبال امریکا متولد شد. او که به مدت ۱۵ سال در تیم های گلدن استیت وریورز، ساکرامنتو کینگز، واشنگتن ویزاردز و لس آنجلس لیکرز بازی کرد و حدود ۲۱ هزار امتیاز به دست آورد، ۶ بار در ترکیب «آل استار» جای گرفت و در سال ۲۰۰۲ با لیکرز به عنوان قهرمانی NBA دست یافت. ریچموند همچنین به همراه تیم ملی امریکا مدال طلای المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا و مدال برنز المپیک ۱۹۸۸ را به دست آورد.
● سی ام ژوئن سال ۱۹۶۵ گری آندرو پالیستر بازیکن سابق تیم ملی فوتبال انگلیس و باشگاه منچستریونایتد متولد شد. او در سن ۱۹ سالگی به تیم محبوب دوران کودکی اش، میدلزبورو پیوست و ۵ فصل برای این تیم بازی کرد، اما نقطه عطف کار او در سال ۱۹۸۹ و با انتقال ۳/۲ میلیون پوندی به منچستریونایتد که آن موقع رکوردی در انگلیس بود، رقم خورد. پالیستر که در کنار استیو بروس یکی از بهترین زوج های تاریخ منچستریونایتد را تشکیل داده بود در طول ۹ سال حضور در این باشگاه ۴ قهرمانی لیگ برتر، ۳ قهرمانی جام حذفی انگلیس، یک قهرمانی جام اتحادیه باشگاه های انگلیس و یک قهرمانی جام برندگان جام اروپا را کسب کرد. او که ۲۲ بازی ملی در کارنامه دارد در سال ۱۹۹۸ به میدلزبورو بازگشت و پس از سه سال حضور در این تیم از دنیای فوتبال کناره گرفت.
● سی ام ژوئن سال ۱۹۶۶ امیلیانو جوزپه نینو فارینا راننده سرشناس ایتالیایی و اولین کسی که به قهرمانی مسابقات فرمول یک دست یافت، در سن ۵۹ سالگی درگذشت. پس از پایان جنگ جهانی او که برای تیم آلفارومئو رانندگی می کرد توانست در سال ۱۹۴۸ به قهرمانی گرندپری موناکو دست یابد و دو سال بعد که فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی(FIA) نخستین دوره مسابقات قهرمانی فرمول یک را راه اندازی کرد فارینا به عنوان قهرمانی دست یافت، این اوج دوران حرفه ای وی بود. پس از مصدومیت های فراوان، هنگامی که در سال ۱۹۶۶ خود برای حضور در گرندپری فرانسه آماده می کرد، در اثر یک حادثه جان باخت.
● سی ام ژوئن سال ۱۹۸۵ مایکل فلپس شناگر نامدار امریکایی و دارنده رکورد در ماده های مختلف این رشته متولد شد. او در بازیهای المپیک ۲۰۰۴ آتن به ۶ مدال طلا و ۲ برنز دست یافته و با رکورد ۸ مدال در یک دوره المپیک در سال ۱۹۸۰ به وسیله الکساندر دیتیاتین برابری کرد. فلپس ۱۸ مدال طلا و ۳ مدال نقره در رقابت های جام جهانی و ۸ مدال طلا و سه نقره در مسابقات قاره ای از آن خود کرده ضمن اینکه در سال های ۲۰۰۳و ۲۰۰۴و ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به عنوان بهترین شناگر جهان انتخاب شده است.
منبع : روزنامه ایران ورزشی